بورس | بازار بورس

شاخص کل بورس در دو ساعت ابتدایی معاملات امروز، ۱۱ خرداد، کاهش هزار و ۴۰۰ واحدی داشته است.

کدخبر : 8095
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بورس به منظور تأمین مالی شرکت‌ها و پروژه‌های سرمایه گذاران کلان است. هدف از ایجاد بازار بورس در جهان، ایجاد بازاری منسجم، قانونمند، پیوسته و شفاف برای تجمیع سرمایه‌های خرد و کلان است. در بازار بورس، اگر فردی سهام شرکتی را خریداری کند، به نسبت تعداد سهامی که در اختیار دارد، مالک شرکت شده و ضمن بهره‌مندی از سودهای کسب‌شده شرکت، می‌تواند از نوسان قیمت سهام آن نیز منتفع شود. بازار بورس در طی ۵ سال منتهی به پایان شهریور ۱۴۰۰، با بازدهی ۱٬۷۱۴ درصدی بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری داشته است. از مزایای بازار بورس، می‌توان به نقدشوندگی بالای آن اشاره کرد. به این معنا که اگر زمانی تصمیم بگیرید اوراق بهادار تحت مالکیت خود را نقد کنید، در بسیاری از مواقع می‌توانید تنها در چند دقیقه این کار را انجام دهید.

در ۲ ساعت ابتدایی معاملات امروز، چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه، شاخص کل با افت هزار و ۴۰۰ واحدی به سطح یک میلیون و ۵۴۱ هزار واحد رسیده اما شاخص کل هم وزن نیز با هزار و ۵۳۲ واحد افزایش به سطح ۴۲۹ هزار واحد رسیده است. شاخص کل فرابورس نیز با افت ۱۸۱ واحدی در سطح ۲۱ هزار و ۲۲۲ واحد ایستاده است.

لیدرهای بازار بورس

نماد‌های نوری، شپدیس و شپنا بیش‌ترین اثر را در افت شاخص کل بورس دارند و کگل، فایرا و خبهمن بزرگان سبزپوش هستند.

در فرابورس نیز نمادهای زاگرس، آریا و شپنا بیشترین تأثیر کاهنده را دارند و بمپنا، دماوند و بگیلان بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس دارند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای ددانا، قچار و فغدیر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

ارزش معاملات بورس

ارزش معاملات بورس تهران تا این لحظه به ۲ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان بالغ شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه