قرعه کشی خودرو | ثبت نام خودرو

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بررسی سازوکار سامانه جدید قرعه‌کشی خودرو در نشست کمیسیون متبوعش، گفت: براساس گزارش ارائه شده وظیفه سازمان حمایت از مصرف‌کننده در این سامانه صرفا نظارتی است و خودروسازان وظیفه قرعه‌کشی، ثبت‌نام و دریافت وجه از مشتریان را برعهده دارند.

کدخبر : 7472
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

قرعه کشی خودرو به روش قدیمی انتقادهایی مکرر از رانت در پیش‌فروش و فروش فوری را به همراه داشت.تا اینکه برای قرعه کشی خودرو سازوکار جدیدی ایجاد شد.منوچهر منطقی، معاون وزارت صمت، اغلب قرعه‌کشی‌ خودرو برای عرضه خودرو تا اواخر سال ۱۴۰۲، از بین می‌رود و ما به سمت بالا رفتن کیفیت و عقلانی شدن قیمت و نیازهای خودرویی مردم پیش خواهیم رفت.با توجه به آغاز گمانه‌زنی‌ها درباره حذف قرعه‌کشی‌ خودرو و طرح‌های پیش فروش خودرو، وزارت صمت با صدور بیانیه‌ای، موضوعات پیرامون راه‌اندازی سامانه یکپارچه فروش خودرو را تشریح کرد.در ادامه به آخرین جزییات از قرعه کشی خودرو می پردازیم.

قرعه کشی خودرو

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بررسی سازوکار سامانه جدید قرعه‌کشی خودرو در نشست کمیسیون متبوعش، گفت: براساس گزارش ارائه شده وظیفه سازمان حمایت از مصرف‌کننده در این سامانه صرفا نظارتی است و خودروسازان وظیفه قرعه‌کشی، ثبت‌نام و دریافت وجه از مشتریان را برعهده دارند.

سیدجواد حسینی کیا  در تشریح نشست (یکشنبه 25 اردیبهشت ماه) کمیسیون متبوعش، به حضور منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، صدیف بیک‌زاده سرپرست سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و مهدی خطیبی مدیرعامل ایران خودرو در این جلسه اشاره کرد.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی افزود: در این نشست معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، سازوکار جدید قرعه‌کشی خودرو را تشریح کرد که براساس گفته وی وظیفه سازمان حمایت از مصرف کننده در این سامانه صرفا نظارتی است.

وی اضافه کرد: به گفته معاون وزیر صمت در سازوکار جدید تخصیص خودرو، خودروسازان وظیفه قرعه‌کشی، ثبت نام و دریافت وجه از مشتریان را برعهده دارند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: در جلسه بر ضرورت توجه به تحقیق و توسعه تاکید شد زیرا با تحقق این مهم صنعت خودروسازی از مشکلات کنونی خارج می‌شود.

قرعه کشی خودرو

راهنمای ثبت نام و شرکت در قرعه کشی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو را در این گزارش مشاهده کنید.

فروش فوری خودرو

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت همچنین گفت: پیش بینی شده است که اگر میزان تقاضا برای یک خودرو پس از گذشت دوره ثبت نام بیشتر از ظرفیت اعلام شده باشد انتخاب از طریق فرایند قرعه کشی انجام می‌شود، ولی در صورتیکه میزان تقاضا کمتر از عرضه بود، خودرو به شخص ثبت نام کننده تحویل می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: با شیوه جدید عرضه خودرو مرحله به مرحله تقاضاهای سوداگرانه از صنعت خودرو حذف خواهد شد.

۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری، سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در بخشنامه‌ای خطاب به سازمان حمایت اعلام کرد که همه خودروسازها از ۱۸ اردیبهشت هرگونه عرضه خودرو را صرفاً از طریق سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام دهند تا ضمن ایجاد شفافیت، امکان عرضه عادلانه‌تر برای همه خودروهای تولیدی فراهم شود.

طبق تاکید فاطمی امین تا زمان ایجاد توازن در عرضه و تقاضای خودرو، تمهیدات لازم برای قرعه‌کشی متمرکز خودرو توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱.۲.۲۵ باید فراهم شود.

در این رابطه، عبدالله توکلی‌لاهیجانی مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت در مورد آخرین وضعیت «ساماندهی قرعه‌کشی خودرو از طریق سامانه فروش یک‌پارچه» اظهار کرد: در این سامانه یک‌پارچه، خودروسازان، محصولات خود را با هم عرضه خواهند کرد و متقاضیان در یک بازه زمانی مشخص به طور مثال یک دوره یک هفته‌ای، می‌توانند با قدرت انتخاب بالا اقدام به خرید خودروی مورد نظر خود کنند.

وی افزود: همچنین پیش بینی شده است که اگر میزان تقاضا برای یک خودرو پس از گذشت دوره ثبت نام بیشتر از ظرفیت اعلام شده، باشد انتخاب از طریق فرایند قرعه کشی انجام می‌شود و بنابراین اینطور نیست که هرکس زودتر وارد سایت ثبت نام شود شانس بیشتری خواهد داشت بلکه متقاضیان با فراغ خاطر می‌توانند در طی مدت اعلام شده اقدام به ثبت نام کنند اما اگر میزان تقاضا در حد عرضه نبود یعنی تقاضا و عرضه به یک میزان بود و یا اینکه تقاضا کمتر از عرضه بود، خودرو به شخص ثبت نام کننده تحویل می‌شود.

توکلی‌لاهیجانی گفت: با توجه به اینکه همه خودروسازان اعم از دولتی و خصوصی در این سامانه باید خودرو عرضه کنند، بنابراین هم محصولات متنوع‌تری عرضه خواهد شد و هم پیش بینی می‌شود که میزان عرضه‌ای که در سامانه یکپارچه فروش صورت می‌گیرد، چند برابر قرعه کشی‌های قبلی باشد.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت با بیان اینکه از هفته جاری سامانه یکپارچه فروش خودرو آغاز به کار می‌کند، به عرضه خودرو از سوی خودروسازان بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه شائبه‌هایی در مورد ایجاد بازارهایی از سوی خودروسازان بخش خصوصی جهت فروش با قیمت‌های گزاف، به وجود آمده بود بنابراین دیگر هیچ خودروسازی به تنهایی نمی‌تواند اقدام به فروش محصولات خود کند که همین مسئله موجب می‌شود شفافیت در مرحله فروش خودرو بالا رود.

وی در مورد حذف قرعه کشی خودرو، اظهار کرد: عرضه قطره چکانی خودرو منجر به شکل‌گیری سوداگری‌ها در بازار شد از این رو وزارت صمت به دنبال افزایش عرضه خودرو است بنابراین در صورتی که استراتژی تولید خودروی کامل و روند عرضه یکپارچه به درستی انجام می‌شود، می‌توان به حذف قرعه کشی امیدوار شد.

توکلی لاهیجانی تاکید کرد: از سویی دیگر نیز به دلیل شیوه جدید عرضه خودرو می‌توان گفت که مرحله به مرحله تقاضاهای سوداگرانه از صنعت خودرو حذف خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه