رتبه بندی معلمان | افزایش حقوق معلمان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون نظام رتبه بندی معلمان، آخرین مدرک تحصیلی معلمان مورد تاکید قرار گرفته، خواستار اجرای دقیق این قانون مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی شد.

کدخبر : 6512
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طرح رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی معلمان می پردازیم.

رتبه بندی معلمان

بهروز محبی نجم‌آبادی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در  جلسه علنی امروز مجلس و در تذکر شفاهی با اشاره به ابلاغ قانون نظام رتبه‌بندی معلمان پیش از عید نوروز برای اجرا، اظهار داشت: اخیرا خبرهایی درباره نحوه اجرای این قانون و چگونگی ملاک قرار دادن مدرک تحصیلی معلمان به گوش می‌رسد که باعث نگرانی آنها شده است.

وی افزود: ما در زمان تصویب این قانون، آخرین مدرک تحصیلی معلمان را‌‌‌‌‌‌‌‌ مورد تاکید و ملاک قرار دادیم و استنکاف از این حکم هیچ توجیهی ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: دست اندرکاران تدوین آیین نامه اجرایی این قانون و شخص وزیر آموزش و پرورش مراقب این مسأله باشند تا حقوق معلمان ضایع نشود.

محبی نجم آبادی همچنین با تشکر از اقدامات رئیس قوه قضائی در ماه‌های گذشته اظهار داشت: تقاضا داریم برای اجرای عادلانه رأی هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره معلمان اعزامی به مدارس ایرانی خارج از کشور اقدام شایسته انجام شود و وزیر آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه در این رابطه کمک کنند تا ۲۸۰۰ معلم شاغل در مدارس ایرانی خارج از کشور بیشتر از این سردرگم نشوند.

رتبه بندی معلمان

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: پیش‌نویس آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان تا ۲۴ فروردین به هیئت دولت تقدیم می‌شود.

با تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان و ابلاغ آن از سوی دولت، وزارت آموزش و پرورش موظف به تدوین آیین نامه اجرایی است و در این رابطه قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفته است: آیین‌نامه نظام رتبه‌بندی معلمان با سرعت و دقت در حال نوشتن است و نوزدهمین نشست ویرایش این آئین‌نامه با حضور وزیر، دو نفر از نمایندگان مجلس و مدیران کل آموزش و پرورش برای بررسی مشکلات و ایرادات برگزار شد.

به گفته او، تلاش بر این است تا روز یکشنبه با حضور سازمان برنامه و بودجه و امور استخدامی آن را نهایی کنیم چون ملزم هستیم تا 23 و 24 فروردین ماه، آخرین پیش‌نویس را تقدیم هیئت دولت کنیم و طبق قانون تائیدیه را بگیریم. به محض ابلاغ هیات‌های ممیزی مرکز، استان، شهرستان ، مناطق و نواحی آموزش و پرورش شروع به کار می‌کنند تا معلمان را براساس شاخص‌ها و رتبه‌های  پنجگانه توزیع کنند و بر همان اساس احکام معلمان صادر شود.

احمدی لاشکی ادامه داد: آنچه قانون گذار از 31 شهریورماه 1400 اعلام کرده ، قابلیت اجرایی دارد و مشمول این زمان می‌شود لذا معلمان دغدغه این موضوع را از نظر پرداخت نداشته باشند.

پیش از این محمد وحیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته بود: در قانون بودجه 1401 حداقل دریافتی حقوق بگیران 5 میلیون و 600 هزار تومان تعیین شده است، میانگین دریافتی معلمان در رتبه‌بندی برای پایین‌ترین رتبه یک میلیون و 560 هزار تومان و برای بالاترین رتبه 6 میلیون و 500 هزار تومان است بنابراین کف حقوق معلمان  7 میلیون و 60 هزار تومان خواهد بود.همچنین میانگین دریافتی معلمان درسال 1400، 7 میلیون و 200 هزار تومان است و میانگین رتبه‌بندی درسال 1401، 3 میلیون تومان خواهد بود.

طبق مصوبه رتبه بندی معلمان، دوره خدمت در هر رتبه برای نخبگان موضوع سند راهبردی کشور در امور نخبگان مصوب 11 مهر 91 شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی صرفاٌ برای یک بار حداقل سه سال است.

حداقل سابقه خدمت معلمی برای کسب رتبه‌های دانشیار معلم و استاد معلم به ترتیب 15 و 21 سال است.

فوق العاده رتبه‌بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می‌شود که برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم حداقل 45 درصد، مربی معلم حداقل 55 درصد، استادیار معلم حداقل 65 درصد، دانشیار معلم حداقل 75 درصد و استاد معلم حداقل 90 درصد مجموع امتیازات حق شغل، شاغل و فوق العاده شغل است.

برای اجرای صحیح نظام رتبه‌بندی هیئت‌های ممیزه مرکزی، استانی، شهرستانی، منطقه‌ای و ناحیه‌ای تشکیل می‌شود.

معلمانی که امتیازات لازم برای ارتقا به یکی از رتبه‌های این قانون را کسب کرده‌اند هر سه سال، مجدد مورد ارزیابی قرار می‌گیرند چنانچه در ارزیابی مجدد، امتیاز لازم را برای حفظ رتبه خود کسب نکنند با توجه به امتیازبندی کسب شده به رتبه‌های پایین‌تر تنزل می‌یابند؛ دوبار تنزل رتبه، موجب خروج از رسته آموزشی و فرهنگی می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه