عیدی بازنشستگان | واریز عیدی بازنشستگان

عدم واریز عیدی بازنشستگان توسط سازمان تأمین اجتماعی در این روزها موجب گلایه بازنشستگان شده است و بر همین اساس مراجعات بسیاری به کانون‌های بازنشستگان در سراسر کشور انجام شده است اما همچنان بازنشستگان پاسخ روشنی را برای عدم دریافت عیدی خود از این کانون‌ها دریافت نکرده‌‌اند.

کدخبر : 5356
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

موضوع عیدی بازنشستگان یکی از مباحثی است که در ماه های پایانی سال به چالش بزرگ دولت تبدیل شده است. عیدی بازنشستگان برخلاف دیگر قشر های کاری جامعه متناسب با حقوق پرداخت نمی شود . و هر ساله تغییر کم میزان عیدی بازنشستگان موجب نارضایتی در جامعه می شود. رییس کانون بازنشستگان کارگری تهران نیز گفته عیدی بازنشستگان مانند بازنشستگان کشوری پرداخت خواهد شد. در ادامه به آخرین جزییات از عیدی بازنشستگان می پردازیم.

عیدی بازنشستگان

در حالی وارد ماه پایانی سال ۱۴۰۰ شده‌ایم که هنوز عیدی بازنشستگان پرداخت نشده است که با پیگیری‌های صورت گرفته، دلیل آن مشخص شد.

عدم واریز عیدی بازنشستگان توسط سازمان تأمین اجتماعی در این روزها موجب گلایه بازنشستگان شده است و بر همین اساس مراجعات بسیاری به کانون‌های بازنشستگان در سراسر کشور انجام شده است اما همچنان بازنشستگان پاسخ روشنی را برای عدم دریافت عیدی خود از این کانون‌ها دریافت نکرده‌‌اند.

پیگیری‌های صورت گرفته توسط تسنیم حکایت از آن دارد که هنوز مصوبه دولت مبنی بر پرداخت عیدی به بازنشستگان به وزارت رفاه و در ادامه به سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ نشده است و به همین علت هنوز عیدی بازنشستگان به حساب آنها واریز نشده است.

البته پیش از این و در تاریخ 17 بهمن ماه امسال، میرهاشم موسوی؛ مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره زمان پرداخت آن به بازنشستگان  تأکید کرده بود که این سازمان همچنان منتظر مصوبه هیئت دولت درباره مبلغ عیدی بازنشستگان است و به محض اینکه این مصوبه به سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ شود، فرآیند پرداخت آن انجام می‌شود.

این در حالیست هیئت وزیران در جلسه مورخ 24 بهمن 1400، به دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران اجازه داد به کارمندان خود (اعم از رسمی، ثابت، پیمانی، خریدخدمت، قراردادی و موقت) و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌­ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات که به‌طور تمام‌وقت اشتغال به کار دارند (به‌استثنای کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار)، مبلغ ثابت 16 میلیون ریال به‌نسبت مدت خدمت تمام‌وقت در سال 1400 به‌عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه‌های اجرایی پرداخت کنند.

همچنین به‌موجب این مصوبه، پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) به کارکنان خریدخدمت، قراردادی و موقت به‌نسبت خدمات تمام‌وقت آنان در سال 1400 است و در هر حال میزان عیدی این‌گونه افراد از 50 درصد رقم مذکور کمتر نخواهد بود.

علاوه بر این، میزان پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) بازنشستگان، مستمری‌بگیران، حقوق وظیفه ازکارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان ازکارافتاده کلی نیز به‌مبلغ ثابت 16 میلیون ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذی‌ربط قابل پرداخت است.

همچنین به مشمولان این تصویب‌نامه که براساس قوانین و مقررات مربوط از کمک‌هزینه عائله‌مندی و اولاد برخوردار هستند، علاوه بر مبلغ عیدی موضوع مصوبه، در راستای حمایت از خانواده مبالغی به‌شرح زیر توسط مرجع پرداخت‌کننده عیدی، بابت همسر مبلغ ثابت 4 میلیون ریال و بابت هر فرزند تحت تکفل مبلغ ثابت یک‌میلیون و 500 هزار ریال پرداخت می‌شود.

عیدی بازنشستگان

 برابر اخبار واصله، عیدی پایان سال ۱۴۰۰ بازنشستگان تامین اجتماعی تا ۲۵ اسفند ماه و در یک فرصت چند روزه واریز می‌شود. 

عیدی پایان سال ۱۴۰۰ بازنشستگان تامین اجتماعی تا ۲۵ اسفند ماه و در یک فرصت چند روزه واریز می‌شود.

نحوه واریز عیدی بازنشستگان برخلاف مستمری انجام می‌شود و بنابراین ارتباطی میان زمان واریز مستمری‌ها با جدول زمانبندی حروف الفبا که مبنای پرداخت مستمری ماهیانه قرار می گیرد، وجود ندارد. 

این در حالی است که شایعه‌ای در فضای مجازی در مورد پرداخت عیدی ۱۴۰۱ بر اساس حروف الفبا منتشر شده است. 

اساسا، مبنای مبلغ عیدی بازنشستگان، مصوبه هیئت دولت، است اما برای امسال از بابت همسر و فرزندان تحت تکفل بازنشستگان مبلغی به آن اضافه می‌شوند که سازمان تامین اجتماعی باید منابع آن را فراهم کند. 

این در حالی است که مبالغ مستمری و مزایای ناشی از آن برای بازنشستگان متفاوت است و به همین دلیل پرداخت آن از روز ۲۰ام هر ماه آغاز می‌شود و تا انتهای ماه ادامه دارد. 

مبلغ عیدی پایان سال ۱۴۰۰ بازنشستگان ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که به این میزان ۴۰۰ هزار تومان حق همسر و از بابت هر فرزند تحت تکفل ۱۵۰ هزار تومان اضافه می‌شود.

قرار بود مبلغ پایه عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی و کارمندان دولت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باشد و به این مبلغ  ۵۵۰ هزار تومان به‌عنوان حق عائله‌مندی و فرزند واریز شود تا عیدی افراد متاهل و دارای فرزند به بالای دو میلیون تومان برسد.

عیدی بازنشستگان

هفته گذشته هیات وزیران مبلغ و شرایط پرداخت عیدی کارمندان دولت و بازنشستگان را اعلام کرد. حالا گفته شده که عیدی بازنشستگان در هفته جاری واریز می‌شود عیدی که مبلغ آن تنها یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و احتمالا حق عائله‌مندی و فرزند به آن اضافه نمی‌شود!

قرار بود مبلغ پایه عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی و کارمندان دولت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باشد و به این مبلغ  ۵۵۰ هزار تومان به‌عنوان حق عائله‌مندی و فرزند واریز شود تا عیدی افراد متاهل و دارای فرزند به بالای دو میلیون تومان برسد.

اما حالا پیگیری‌های تجارت‌نیوز از سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد عیدی بازنشستگان آب رفته است. چراکه تنها در مورد عیدی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی به سازمان تامین اجتماعی ابلاغیه ارسال شده و به بازنشستگان حق عائله‌مندی و عیدی فرزند داده نمی‌شود.

یعنی در حالی که عیدی کارمندان دولت تا دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان می‌رسد عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی چه متاهل باشند، چه مجرد، فرزند داشته باشند یا نه، همان یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. مگر اینکه نظر دولت در این باره عوض شود و حق عائله‌مندی هم به این عدد اضافه شود.

اما اگر چنین نشود، مبلغ عیدی بازنشستگان تنها ۱۰۰ هزار تومان نسبت به سال ۹۹ بیشتر شده‌است. افزایش اندکی که انتقادات زیادی را به همراه داشته است.

این مساله در حالی است که معاون اول رئیس جمهور هم هفته گذشته اعلام کرد که علاوه بر مبلغ عیدی کلی، ۵۵۰ هزار تومان هم به عنوان حق عائله‌مندی همسر و یک فرزند اضافه شود.

اما عیدی بازنشستگان چه زمان واریز می‌شود؟ اوایل هفته قبل سازمان تامین اجتماعی برای واریز عیدی ۱۴۰۰ بازنشستگان اعلام آمادگی کرده و گفته بود منتظر مصوبه هیات وزیران است. این مصوبه اواخر هفته پیش تصپیب و توسط معاون اول رئیس جمهور اعلام شد. اما هنوز این سازمان زمان دقیق وازیز عیدی بازنشستگان را اعلام نکرده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه