عیدی سال 1401 | میزان عیدی امسال

اما و اگر پرداخت عیدی امسال کارکنان | ماجرای دو مرحله ای شدن پرداخت عیدی چیست؟

بر اساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، میزان امتیاز عیدی برای هر سال ۵۰۰۰ است که با در نظر گرفتن ضریب حقوق تعیین شده توسط هیات وزیران در آن سال، میزان عیدی تعیین می‌شود.

اما و اگر پرداخت عیدی امسال کارکنان | ماجرای دو مرحله ای شدن پرداخت عیدی چیست؟
کدخبر : 5114
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بحث میزان عیدی امسال یکی از معضل های اقتصادی دولت در پایان سال است. عیدی  هر ساله به یکی از چالشی ترین موارد آخر سال تبدیل می شود . میزان عیدی همیشه موجب نارضایتی افراد به ویژه کارکنان بخش خصوصی است. عیدی  هرساله به میزان اندکی افزایش می یابد. در ادامه به آخرین خبر از میزان افزایش عیدی می پردازیم.

عیدی

در حال حاضر دو سناریو برای پرداخت عیدی سال ۱۴۰۰ کارکنان مطرح است که یکی عدد ثابت و یکسان در حد دو میلیون تومان برای همه و دیگری عددی متغیر از ۱.۵ میلیون تومان به بالاتر. این در حالی است که طی سال‌های قبل عیدی کارکنان همواره مبلغی ثابت بود.

بر اساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری،  میزان امتیاز عیدی برای هر سال ۵۰۰۰ است که با در نظر گرفتن ضریب حقوق تعیین شده توسط هیات وزیران در آن سال، میزان عیدی تعیین می‌شود. در این حالت محاسبات نشان می داد که رقم عیدی محاسباتی امسال، یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان خواهد بود. اما به هر ترتیب در زمان پرداخت عیدی که همزمان با حقوق‌ بهمن ماه کارکنان است، طی بررسی‌ دستگاه‌های ذیربط ازجمله سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی پیشنهاداتی پیرامون رقم آن مطرح می شود و در نهایت در هیات وزیران به تصویب می‌رسد.

در آستانه یک هفته مانده تا پایان بهمن ماه و موعد واریز عیدی کارکنان، پیگیری‌ در این رابطه نشان می‌دهد که هنوز توافق نهایی در مورد نحوه و میزان پرداخت صورت نگرفته اما سناریوهایی متفاوت از گذشته مطرح است.

طبق اطلاعات دریافتی ، با توجه به اینکه بر اساس محاسبات، مبلغ عیدی امسال یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان می‌شود، یک پیشنهاد این است که دولت این رقم را  تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده و برای تمامی کارکنان مبلغ دو میلیون تومان را مصوب و پرداخت کند.

عیدی

اما در سناریو دیگر عیدی برای کارکنان متفاوت بوده و رقم پرداختی  برای افراد متاهل و دارای فرزند با افراد مجرد و بدون فرزند یکسان نیست. پیشنهاد شده که به تمامی افراد همان رقم یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان تعلق گیرد؛ با این تفاوت که برای افراد متاهل، برای همسر تحت تکفل یک مبلغ ثابت و برای هر یک از فرزندان نیز تا نصف آن پرداخت شود.

به عنوان مثال یک کارمند می تواند یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان عیدی بگیرد ولی به ازای همسر تحت تکفل وی رقمی مثلا ۴۰۰ هزار تومانی اختصاص پیدا کند و برای هر یک از فرزندان نیز نصف این رقم یعنی ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شود. در این حالت افراد مجرد فقط همان عیدی محاسباتی امسال یعنی یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان را دریافت خواهند کرد. به عبارتی عیدی امسال در هر صورت کمتر از  این رقم نیست ولی اگر این پیشنهاد  تصویب شود، حداقل پرداختی به میزان عیدی سال گذشته خواهد بود. 

بررسی ها از این حکایت دارد که تصویب  سناریو دوم یعنی متغیر بودن مبلغ عیدی از احتمال بیشتری برخوردار است اما مسایل خاص خود را نیز خواهد داشت. اینکه در قانون مدیریت خدمات کشوری نحوه پرداخت پاداش پایان سال کارکنان (عیدی) تعیین شده است و آیا دولت می تواند متفاوت از قانون نحوه محاسبه و پرداخت آن را تغییر دهد؟

یا اینکه اگر در یک خانواد هم مرد و هم زن کارمند دولت باشند پرداخت عیدی به آنها چگونه خواهد بود؟ به نظر می رسد در این حالت فقط به هر یک که دیگری تحت تکفل او است عیدی به تناسب همسر و فرزند پرداخت شده و برای دیگری همان مبلغ یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان واریز شود.

در جریان تعیین سازوکار  عیدی کارکنان پیشنهاداتی هم در مورد پرداخت معادل یک ماه حقوق مطرح شده که از احتمال بسیار کمتری برخوردار است.

به هر حال تاکنون این سناریوها مطرح بوده و در حال چکش کاری قرار دارد ولی در نهایت در هفته آینده و احتمالا در جلسه یکشنبه هیات دولت تصویب خواهد شد.

در حداقل هشت سال گذشته، دولت از مدل مبلغ ثابت عیدی بر اساس محاسبات قانون مدیریت خدمات کشوری پیروی کرده است؛ هر چند  که در مقاطعی مثل سال قبل با رشد همراه شد؛ به طوری که از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان  افزایش یافت.

ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه