مدیران شهری پایتخت طی ماه‌ های اخیر چند بار از قصد خود برای تغییر در ضوابط طرح ترافیک سخن گفته‌‌ اند اما با وجود اینکه کمتر از سه ماه تا پایان سال جاری باقی مانده است، جنس این تغییرات همچنان نامعلوم است و هیچ‌‌ یک از اعضای شورای شهر یا مدیران ارشد ترافیکی در شهرداری از جزئیات تغییرات احتمالی طرح ترافیک۱۴۰۱ پرده‌‌ برداری نکرده‌‌ اند.

کدخبر : 4186
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

ضوابط طرح ترافیک تهران پس از سال‌ها اجرا برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۷ تغییر کرد و اکنون حدود چهار سال است که تهرانی‌‌ها برنامه سفرهای شهری خود را با نسخه جدید این طرح تطبیق داده‌‌اند.

این نسخه در زمان معرفی مخالفت‌های بسیاری را برانگیخت که برخی از این مخالفت‌ها صرفا به دلیل خو گرفتن شهروندان به نسخه قبلی صورت گرفت و برخی نیز خواستار اصلاحاتی در برخی از مفاد طرح جایگزین بودند تا موثرترین شکل اجرای یک طرح ترافیکی برای ممانعت از سفرهای زائد خودرویی به محدوده پرترافیک مرکز شهر اعمال شود.

در نهایت طرح مذکور با اندکی چکش‌‌کاری و تغییر در ضرایب مربوط به زمان تردد، نوع معاینه فنی و ساکنان محدوده‌های ترافیکی تثبیت شد و هر سال نرخ پایه آن با اندکی افزایش در محدوده نرخ تورم عمومی توسط شورای شهر به تصویب می‌‌رسد. اما با وجود سابقه چهار ساله اجرای این طرح و نیز اعلام مفاد آن از ماه‌ها قبل از اجرا، هنوز برخی شهروندان در جریان جزئیات این تغییرات قرار نگرفته‌‌اند. به عنوان مثال برخی شهروندان از اینکه طرح زوج و فرد به کلی لغو شده و اکنون همه خودروها صرف‌‌نظر از رقم آخر پلاک، می‌توانند در هر فصل ۲۰ روز در محدوده مذکور به شکل رایگان تردد کنند، بی‌‌خبر هستند.

طرح ترافیک

واقعیت این است که جا افتادن مقررات جدید برای شهروندان امری زمان‌‌بر است و تجربه نشان داده بعضا سال‌ها به طول می‌‌انجامد تا همه شهروندان از ضوابط جایگزین طرح‌هایی که سال‌ها در شهر اجرا شده‌‌اند، مطلع شوند. در این شرایط هرگونه تغییر بنیادی دوباره در طرح ترافیک جدید تهران می‌تواند به سردرگمی شهروندان بیفزاید و اعتراض آنها را برانگیزد. از سوی دیگر اگر ایرادی در طرح ترافیک فعلی شناسایی شده که از نگاه مدیران ترافیکی نیازمند اصلاح است، در وهله اول لازم است شهروندان در اصلاحات مذکور دخیل شوند و از آنها و نیز از کارشناسان و نخبگان شهری دعوت شود برای حل مشکل پیشنهادهای خود را ارائه کنند.

اینکه تغییر در طرحی که یکایک شهروندان به نوعی با آن خو گرفته‌‌اند، پشت درهای بسته انجام شود و مفاد آن به هیچ‌وجه تا قبل از ارائه لایحه برای تصویب انتشار عمومی پیدا نکند، جدای از اینکه شهروندان و کارشناسان را از مشارکت در اداره شهر باز می‌‌دارد و آنها را دلسرد می‌کند، بی‌‌اطلاعی پایتخت‌‌نشینان از مفاد طرح جدید حتی پس از شروع اجرای آن را به دنبال دارد.

اقتصاد آنلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه