از 13 دیماه اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده است که سبب می شود تا قیمت تمام شده طلا برای مصرف کننده کاهش یابد.

کدخبر : 4177
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

محمد کشتی‌آرای گفت: قانون درج کد شناسایی مصنوعات طلا تقریبا در کشور اجرایی شده و تولیدکنندگان موظف به اجرای آن هستند. اگر مصنوعی دارای کد نباشد قاچاق یا خارج از استاندارد لازم تولید شده است، این کد توسط سازمان استاندارد و اتحادیه شهر‌های مختلف شناسایی و بازرسی می‌شود.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر گفت: هر شهرستان دارای یک کد لاتین است. در کنار حروف عددی هم حک شده که این عدد نشان دهنده واحد تولیدی است اگر این واحد تولیدی تخلفی داشته باشد این کد ابطال خواهد شد.

طبق قانون استاندارد عیار‌های موجود طلا در کشور ۱۸ عیار است که اگر این روی طلا قید شده باشد این مصنوع دارای مجوز سازمان استاندارد است.

به گفته کشتی آرای باید یکی از نشانه‌های اصلی فاکتور فروش طلا آدرس، شماره تلفن، مشخصات طلا و کد‌های استاندارد حک شده روی کالا، در فاکتور درج شود، اگر فاکتور فروش مفقود شد می‌توانند با مراجعه به محل خرید طلا نسخه دوم فاکتور را دریافت کنند چرا که طبق قانون تجارت فاکتور فروش طلا ده سال توسط فروشنده ملزم به نگهداری است.

درج کد شناسایی بر روی مصنوعات طلا از ۱۵ سال پیش در کشور اجرایی شده و اداره استاندارد کدهایی را به واحدهای تولیدی طلا و جواهر اعطا می‌کند که یکتا (یونیک) هستند و تولیدکنندگان موظفند این کدها را بر روی مصنوعات درج کنند

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه