عضو کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد افرادی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام می‌کنند لزوما حائز شرایط دریافت مسکن نیستند و به‌زودی پایش آنها اعلام خواهد شد.

کدخبر : 4155
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت بیش از ۲ میلیون نفر متقاضی مسکن در کشور تاکنون ثبت نام کردند و پایش آنها به زودی آغاز می‌شود.

غلامرضا شریعتی اندارتی، با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون نفر متقاضی مسکن در طرح جهش تولید مسکن کشور تاکنون ثبت نام کردند، اظهار کرد: ثبت نام افراد به منزله واجد شرایط بودن برای دریافت مسکن نیست و پایش متقاضیان به زودی آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حالت ضرورت هم اکنون به ۲ میلیون مسکن در کشور نیاز داریم که در ظرف ۲ سال باید ساخته شود، گفت: در طرح جهش تولید مسکن کشور بر روی ۴ میلیون واحد برنامه ریزی شده است که ۴ ساله ساخته خواهد شد.

نماینده مردم حوزه انتخابیه بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی طرح جهش تولید مسکن را در راستای حمایت از متاهلین و سرپرستان خانواده دانست و افزود: پس از پایان ثبت نام و پایش متقاضیان، شناسایی زمین مورد نیاز برای ساخت ۴ میلیون مسکن در دستور کار قرار دارد تا هرچه زودتر کار ساخت آغاز بشود.

شریعتی با بیان اینکه هر فردی در کشور بخواهد از خدمات یارانه ای دولت استفاده نماید باید دوران خدمت وظیفه را سپری کرده باشد، یادآورشد: به دلیل پایین بودن متقاضی، شرایط سن نیز تغییر کرد و افراد مجرد نیز مشمول این طرح شدند تا طرح جهش تولید مسکن در سطح انبوه کار خود را آغاز نماید‌.

وی با اشاره به اینکه قبلا نیز اعلام شد شرط ثبت نام پسران مجرد در طرح جهش تولید مسکن، ازدواج آنها قبل از واگذاری واحد است، تصریح کرد: البته این شرط برای افراد دارای معلولیت که به تائید بهزیستی برسد لحاظ نخواهد شد و این افراد مجرد برای دریافت مسکن استثنا هستند.

مسکن ملی

تامین زمین برای ساخت ۴ میلیون مسکن تا پایان سال

وزیر راه و شهرسازی گفت: تا پایان سال زمین موردنیاز برای ساخت ۴ میلیون مسکن در قالب طرح جهش تولید مسکن آماده می‌شود.

 رستم قاسمی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید افزود: هم اکنون برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی زمین آماده است و برخی پیمانکاران هم مشخص شده‌اند و عملیات اجرایی ساخت در حال آغاز است.

وی گفت: بانک‌ها موظف هستند ۲۰ درصد تسهیلات خود یعنی حدود ۳۶۰ تا ۴۰۰ هزار میلیارد تومان را به بخش مسکن اختصاص دهند که برای متقاضیان تهرانی ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات با اقساط ۲۰ ساله در نظر گرفته شده است.

قاسمی با بیان اینکه در حال حاضر حداقل به ۵ میلیون مسکن نیاز داریم افزود: به طور متوسط در کشور ۴۸ درصد هزینه سبد خانوار به هزینه مسکن اختصاص دارد که در تهران این رقم ۶۰ و ۷۰ درصد است.

قاسمی گفت: مجموع کسانی که از باقی مانده طرح اقدام ملی مسکن و طرح جدید جهش تولید مسکن در سامانه نهضت ملی ثبت نام کرده‌اند حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر هستند و این در حالیست که در حدود ۸۰۰ شهر هنوز موفق به باز کردن سامانه برای ثبت‌نام نشدیم که به زودی این کار انجام می‌شود و پیش‌بینی می‌شود در مجموع بیش از ۵ میلیون نفر در سامانه ثبت نام کنند.

وی همچنین در حاشیه برنامه در مصاحبه با خبرنگار ما درباره راه‌های کاهش هزینه تولید مسکن گفت: در مناطق بسیاری، قیمت زمین چند برابر هزینه ساخت است، اما ما در این طرح زمین را رایگان در اختیار افراد قرار می‌دهیم.

وزیر راه افزود: ساخت مسکن به طور معمول شامل ۴۰ میلیون تومان مالیات می‌شود، اما در قانون جهش تولید این مبلغ به یک میلیون تومان کاهش یافته است ضمن اینکه تخفیف‌هایی برای پروانه‌های ساختی که الزامات نظام مهندسی را رعایت می‌کنند پیش‌بینی شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه