حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان

حسینعلی حاجی دلیگانی، با اشاره به سرنوشت «لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» در مجلس گفت: دولت هنوز در این رابطه تعیین‌تکلیف نکرده است.

کدخبر : 3824
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان  یعنی حقوق فردی که در گروه شغلی خود، حقوق پایینی دارد به کسی که حقوق بالایی دارد، نزدیک شود. در تازه‌ترین اظهار نظر رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرده که اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با هدف ایجاد عدالت در پرداخت‌ها در برنامه هفتم توسعه محقق خواهد شد.در حالی که قرار بود همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای سال در حقوق‌ها درنظر گرفته شود،اما تاکنون این طرح اجرایی نشده است. سه میلیون و 600 هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان  هستند.در ادامه آخرین اخبار از همسان سازی حقوق بازنشستگان را می خوانید.

حقوق بازنشستگان

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت هنوز تعدادی از لوایح اعم از دائمی‌شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را تعیین تکلیف نکرده و مجلس در این زمینه نامه‌نگاری لازم را با دولت داشته است.

 

وی با بیان اینکه دولت حدود ۱۴۰ لایحه در مجلس دارد، تاکید کرد: دولت اعلام کرده است ۹۰ عدد از این لوایح باقی بماند و ۱۰ عدد از آن استرداد شود. با این حال دولت هنوز یک تعداد از لوایح اعم از دائمی‌شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را تعیین تکلیف نکرده است.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر معاونت قوانین مجلس نامه‌نگاری را درباره تعیین تکلیف لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با دولت داشته باشد تا دولت نظر خود را پیرو این لایحه اعلام کند.

حاجی‌دلیگانی اظهار داشت: ما در مجلس پیگیر به سرانجام رسیدن لایحه دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان خواهیم بود.

حقوق بازنشستگان

کاهش حقوق بازنشستگان در برنامه دولت

 در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مواردی را پیش بینی کرده است که بنا به گفته احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیاز به اصلاحات اساسی دارد.

یکی از موضوعاتی که به عقیده ارکانی حتما باید اصلاح شود ۲ بند مهم در تغییر شرایط بازنشستگی است. دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیش بینی کرده است که مبنای تعیین حقوق بازنشستگی از میانگین ۲ سال آخر خدمت بازنشستگان به ۳ سال آخر افزایش یابد. این تغییر به مفهوم کاهش حقوق بازنشستگان خواهد بود. 

با توجه به اینکه حقوق افراد در سه سال مانده به بازنشستگی رقمی کمتر از ۲ سال و یک سال مانده به بازنشستگی است؛ با این تغییر محاسبه، عملا میانگین حقوق بازنشستگان کاهش می یابد. 

یکی دیگر از موضوعات پرحاشیه بودجه سال بعد مساله عوارض خروج مسافران است که به رغم پیش بینی ۱۴ برابر شدن درآمد دولت از این محل، رییس سازمان برنامه و بودجه افزایش ۱۴ برابری تعرفه ها را تکذیب کرد و به گفته ارکانی مسئولان سازمان برنامه قول دادند عوارض خروج برای سال آینده افزایش پیدا نکند. به این ترتیب سال بعد حتی در صورت عدم افزایش تعداد مسافرت ها، دولت اجازه افزایش عوارض خروج را نخواهد داشت.

حقوق بازنشستگان

احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: به عقیده من کلیات بودجه رای خواهد آورد اما پیش بینی من این است که در جزئیات بودجه تغییرات زیادی صورت گیرد. به طور مثال در بودجه پیش بینی شده سنوات بازنشستگی از ۳۰ سال به ۳۲ سال افزایش پیدا کند که این مساله نیازمند بازنگری است.

او تاکید کرد: ایرادی که ما به این حکم داریم این است که چنین تصمیم گیری در صلاحیت قانون بودجه یکساله کشور نیست چرا که سنوات بازنشستگی جزو مفاد قانون مدیریت خدمات کشوری است. اگر بنا باشد سن خدمات بازنشستگی تغییر کند؛ مجلس یا دولت باید طرح یا لایحه اصلاحی ارائه کنند تا بند مرتبط قانونی اصلاح شود. بدون این لایحه یا طرح نمی توان در چارچوب یک لایحه موقت یکساله که ارتباطی با سایر قوانین موضوع ندارد؛ اصلاح صورت گیرد. این اتفاق به مثابه آن است که در قانون بودجه یک حکم بگذاریم که سربازی از ۲ سال به یک سال کاهش پیدا کند. قطعا این تصمیم گیری به هیچ وجه در صلاحیت بودجه یکساله نیست. 

ارکانی در ادامه متذکر شد: موضوع مهم دیگری که در لایحه ۱۴۰۱ پیش بینی شده این است که حقوق بازنشستگان کاهش یابد. در حال حاضر میانگین ۲ سال آخر خدمت بازنشسته به عنوان مبنای حقوق در نظر گرفته می شود اما دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ این را به میانگین ۳ سال آخر تغییر داده لذا با توجه به کمتر بودن حقوق سه سال مانده به بازنشستگی، میانگین دریافتی بازنشستگان کاهش می یابد. در این مورد نیز نمی توان در لایحه بودجه تصمیم گرفت و اگر قرار است اصلاحی صورت گیرد باید قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح شود. 

او با تاکید بر اینکه این دو بندی که دولت در بودجه سال آینده پیش بینی کرده است ظلم به بازنشستگان است خاطرنشان کرد: در واقع دولت کاهش بار مالی دولت را از قشر مظلوم و تقریبا خاموش بازنشستگان شروع کرده است که از نظر ما کار صحیحی نیست.

حقوق بازنشستگان

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان عملیاتی شود

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی گفت: باید همسان سازی حقوق بازنشستگان که در قانون برنامه ششم توسعه تعیین تکلیف شده است، عملیاتی شود.

بسید کاظم دلخوش ، گفت: تعیین تکلیف نیروهای شرکتی و قراردادی باید هر چه زودتر محقق شود.

وی بیان کرد: لازم است بحث بیمه کشاورزی و رسیدگی به کارکنان شوراهای حل اختلاف به فوریت در دستور کار قرار گیرد.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان که در قانون برنامه ششم توسعه تعیین تکلیف شده است،باید عملیاتی شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه