اخبار روز| اخبار کرونایی| واکسن کرونا

پزشک واحد بیماری‌های مرکز بهداشت مهاباد عوارض ناشی از تزریق واکسن کرونا را تشریح کرد.

کدخبر : 2969
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سلیمان حسین زاده، پزشک واحد بیماری‌های مرکز بهداشت مهاباد اظهار کرد: کسانی که پس از تزریق واکسن کرونا دچار عوارضی نظیر بدن درد و تب می‌شوند در صورتی که عوارض آن‌ها خفیف باشد بهتر است تحمل کرده و دارویی مصرف نکنند، اما اگر تب و درد عضلانی و استخوانی آن‌ها شدید است می‌توانند از مسکن استفاده کنند، که بهتر است استامینوفن مصرف کنند.

حسین زاده افزود: افراد پس از واکسینه شدن نیز باید شیوه نامه‌های بهداشتی را همچون گذشته کامل و جدی رعایت کنند و همه افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کردند وقتی در کنار هم در خانواده قرار دارند می‌توانند ماسک خود را بردارند. ما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم، بنابراین همچنان استفاده از ماسک ضروری است.

وی به افراد واکسینه شده توصیه کرد: پس از دریافت واکسن مصرف مایعات کافی توصیه می‌شود تا در صورت ضعف و بیحالی مشکلی برای افراد ایجاد نشود. معمولا عوارض گوارشی کمتر مشاهده می‌شود، اما اگر فردی پس از تلقیح واکسن کرونا دچار حالت تهوع شدید بود می‌تواند از دارو‌های ضد تهوع مثل اندونسترون یا دیمیترون استفاده کند.

این پزشک مسئول استحمام پس از تزریق واکسن را بدون مانع برشمرد و گفت: استحمام هیچ ممانعتی ندارد و افراد می‌توانند با خیال راحت حمام کنند.

حسین زاده درد محل تزریق را یکی دیگر از عوارض ناشی از واکسن عنوان و تصریح کرد: درد محل تزریق واکسن در روز‌های اولیه کاملا عادی است و به تدریج رفع می‌شود، اما در موارد بسیار نادر ممکن است ورم و آبسه یا هماتوم در محل تزریق واکسن مشاهده شود. در این صورت می‌توان تا ۴۸ ساعت کمپرس سرد و گرم محل تزریق را انجام داد و در صورت بهبود نیافتن، بزرگتر و شدیدتر شدن ورم و درد و ایجاد تب به پزشک مراجعه کنند./ باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه