اخبار روز| سیارک‌ها| برخورد سیارک با زمین

ناسا اعلام کرد امروز یک سیارک بزرگ با سرعت باورنکردنی ۸۰ هزار کیلومتر در ساعت به مدار زمین نزدیک می‌ شود.

کدخبر : 2895
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سیارک فضایی که عرض آن بین ۴۸ تا ۱۰۹ متر است، در ۲۰ سپتامبر ساعت ۳.۳۰ بعد از ظهر به وقت آمریکا (نیمه شب به وقت ایران) به مدار سیاره ما و به فاصله ۲.۹ کیلومتری از زمین می‌رسد. برای مقایسه فاصله این سیارک با زمین باید گفت که ما با کره ماه فقط  ۳۹۹ هزار کیلومتر فاصله داریم؛ بنابراین، نزدیک شدن این سیارک به زمین حدود ۷ برابر فاصله تا ماه تخمین زده می‌شود. طبق گفته ناسا، این سیارک تهدیدی مستقیم برای سیاره ما نیست.

نکته قابل توجه این است که ناسا می‌تواند با نوری که جسم از خود ساطع می‌کند، زمان پرواز و اندازه آن را مشخص کند. سیارک 2021RL3 دارای مدار بیضوی است و قبل از نزدیک شدن به زمین عمدتا بین مریخ و مشتری حرکت می‌کند و 2021RL3 از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی به زمین نزدیکتر خواهد بود. پس انتظار می‌رود که قبل از بازگشت به دور خورشید بچرخد.

مدار زمین هر روز با بیش از ۱۰۰ تن سنگ فضایی کوچک یا دیگر زباله‌های فضایی برخورد می‌کند، اما آن‌ها بسیار کوچک هستند و برخی فقط چند متر عرض دارند. هر چیزی کوچکتر از ماشین معمولی احتمالاً در جو می‌سوزد و تهدیدی برای کره زمین محسوب نمی‌شود.ناسا معتقد است که هر ۲۰۰۰ سال یا بیشتر، شهاب سنگی به بزرگی زمین فوتبال به احتمال زیاد به جو منتقل می‌شود و ویرانی ایجاد می‌کند. فقط هر چند میلیون سال یکبار است که یک سنگ به اندازه کافی بزرگ برای تهدید حیات روی زمین در رادار ظاهر می‌شود. ناسا مرتباً مسیر‌های نزدیک را برای ردیابی سیارک‌ها و دنباله دار‌هایی که به سمت یا نزدیک مدار زمین حرکت می‌کنند، بررسی می‌کند.

گفتنی است که ناسا مطالعه جدیدی را فاش کرد که احتمال برخورد سیارک بنو با زمین را از هم اکنون تا چندین سال بعد مورد بررسی قرار داده است./ باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه