اخبار روز| اخبار اقتصادی| قیمت دلار

با توجه به روند صعودی نرخ سکه، ارز و نوسان محدود بورس در هفته گذشته در این گزارش به پیش‌بینی وضعیت بازار در روز‌های آینده پرداخته‌ایم.

کدخبر : 2824
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بازارهای ارز، سکه و بورس در هفته گذشته روندی صعودی البته با شیبی ملایمی را پشت سر گذاشتند. در این بین با وجود اینکه روند صعود دلار شدت بیشتری داشت، اما بازار سرمایه رشد و کاهش چشمگیری نداشت و شاخص کل بورس تنها ۰/۳۵ درصد رشد کرد. جالب‌تر اینکه انتظار می رفت قیمت ارز در بازار آزاد روند کاهنده ای داشته باشد اما در یک ماه گذشته با توجه به شروع به کار کابینه دولت جدید و همچنین رویدادهای سیاسی  نظیر، تنش‌های افغانستان و بسته شدن بازار ارز هرات، سبب شد بازار ارز وارد فاز افزایش قیمت شود. این امر سبب شد میل به خرید در این بازار افزایش یابد.در بازار طلا و سکه نیز طی یک هفته اخیر برخلاف آنکه پیش‌بینی‌ها در جهت افزایش قیمت اونس جهانی طلا بود اما اونس طلا با افت روبرو شد. این درحالیست که تحولات سیاسی کشور همسایه تاثیر خود را در نوسانات نرخ ارز داخلی داشت و سبب شد که همچنان روند صعودی قیمت سکه و طلا در بازار داخلی ادامه‌دار باشد.

عرضه و تقاضا دربازار سکه و طلا به صفر رسید 

محمد کشتی آرای نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روزهای آینده گفت: در هفته گذشته بازار طلا  و سکه در رکود به سر برد به بیان دیگر عرضه و تقاضایی در بازار نبود. کاهش تقاضا در بازار سبب شد حباب سکه کاهش یابد. 

او افزود: با توجه به اینکه در ماه صفر هستیم هر ساله با رکود فصلی مواجه هستیم اما امسال نسبت به سال های گذشته این روند شدیدتر بود. 

کشتی آرای تصریح کرد: طبق تجربه بعد از گذر از نیمه اول ماه صفر بازار از رونق بیشتری برخوردار خواهد بود و طبعتا مناسبت های بعد از ماه صفر پیش رو داریم و میزان تقاضا در بازار افزایش خواهد یافت.

او اظهار کرد: در حال حاضر نبود نقدینگی در جامعه به رکود بازار نیز دامن زده است و با توجه به اینکه دولت جدید به تازگی کار خود را شروع کرده است خیلی از مدیران میانی دستگاه های دولتی  هنوز شروع به کار نکرده اند و خیلی از معاملات دولتی از جمله مزایده و مناقصه ها تا اکنون انجام نشده است. با شروع کاری این مدیران میزان معاملات رونق بیشتری در آینده خواهد داشت. 

کشتی آرای گفت: بر اساس روند تغییر عوامل اثرگذار بر قیمت طلا و سکه که مهمترین آن نرخ ارز است به نظر نمی رسد قیمت سکه و طلا در روزهای آینده افت و خیز شدیدی را تجربه کند و در همین دامنه قیمتی کنونی نوسان خواهد داشت.  

نرخ ارز متعادل می شود!

حسن حیدری کارشناس بازار ارز درباره وضعیت بازار ارز در روزهای آینده گفت: عوامل اثر گذار بر نرخ ارز در شرایط موجود حجم نقدینگی  و تورم جاری در کشور است.

او افزود: در حال حاضر با توجه به پارامترهای اقتصادی نرخ واقعی قیمت دلار در حدود 27 تا 28 هزار تومان است. حال مواردی مانند آینده برجام، پول های بلوکه شده در خارج از کشور و بحث اتفاقات افغانستان که منجر به  بسته شدن بازار ارز هرات شد و میزان تقاضای ارز می تواند قیمت تعادلی را بالا یا پایین ببرد.

حیدری تصریح کرد: درحال حاضر قیمت دلار  در بازار با توجه به پارامترهای گفته شده دور از انتظار است که کمتر 27 هزار تومان شود و اگر این اتفاق بیفتد به صورت موقت و کوتاه مدت خواهد بود چرا که با توجه به تورم موجود نرخ ارز در بازه قیمتی موجود قرار می گیرد. 

او در پایان گفت: اگر ورودی دلار نداشته باشیم و صادرات افزایش نیابد امکان دارد که نرخ دلار به مرز 30 هزار تومان نیز برسد چراکه قسمتی از منابع ارزی کشور آزاد نشده است و چگونگی  چشم انداز آینده برجام بر نرخ آن تاثیر می گذارد. 

رشد بورس در گروی رشد قیمت دلار و کامودیتی‌ها

حسین مرید سادات کارشناس بازار سرمایه؛ در پاسخ به این پرسش که، چه اخباری در هفته آتی میتواند روی روند بازار سرمایه موثر باشد، اظهار کرد: مهم‌ترین مولفه نرخ دلار هست، از خرداد ماه تا به حال شاخص کل و دلار در یک کانال میان مدت صعودی قرار گرفتند. درحال حاضر نرخ دلار نیمایی، نرخ دلار در صرافی‌ها  و نرخ دلار در بازار آزاد سودای اصلاح و آرام گرفتن در یک قیمت منطقی را ندارند و در مدار صعود قرار دارند.

او بیان کرد: یکی دیگر از مولفه‌های تاثیرگذار بر روند بورس در هفته آتی، نرخ کامودیتی‌ها و فلزات اساسی است که در هفته گذشته وضعیت خوبی داشتند و در مدار صعودی قرار گرفتند. دو مولفه نرخ دلار و کامودیتی‌ها نشان دهنده ی این است که، بازار سرمایه در هفته آتی در مدار صعودی قرار خواهد گرفت.او تصریح کرد: خبر موثر دیگر بر وضعیت بورس، صحبت برخی از مسئولین در رابطه با قیمت گذاری دستوری سیمان است که این مولفه میتواند سبب نوسان در شاخص کل شود.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که، در هفته آتی کدام صنایع صعودی خواهند بود؟، گفت: در صورت افزایش نرخ دلار و نرخ کامودیتی ها، صنایع صادرات محور و صنایع دلاری مانند، پتروشیمی‌ها، فلزات اساسی و صنیع شیمیایی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و رشد خوبی را به ارمغان می‌آورند.

حال با نظر به گفته کارشناس‌ها باید عنوان کنیم که با توجه به افزایش نرخ ارز و نوسان آن در محدوده 27 -28 هزار تومان انتظار می‌رود بورس نیز بتواند در هفته پیش رو در مدار صعودی قرار گیرد و  صنایع صادرات و ارز محور سود خوبی را نصیب سهامداران کنند./ باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه