آغاز ثبت‌نام مجدد در سایت ملی مسکن با دریافت زمین + جزئیات!

ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در این باره میگویید.

آغاز ثبت‌نام مجدد در سایت ملی مسکن با دریافت زمین + جزئیات!
کدخبر : 26287
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت ثبت نام جدید در سامانه ثبت نام نهضت ملی مسکن گفت: سایت همزمان با تامین اراضی برای ثبت نام‌های مجدد باز خواهد شد و امکان ثبت نام وجود دارد. در حال حاضر سامانه برای ثبت نام مجدد بسته است تا ثبت نام‌های قبلی مورد بررسی قرار بگیرد اما طبق تصمیم وزارت راه و شهرسازی قرار بر این است که در استان‌ها و مناطقی که تامین زمین انجام می‌شود، سامانه دوباره برای ثبت نام نهضت ملی مسکن باز شود.

با بیان اینکه ١۵٧٠ پروژه برای آماده سازی اراضی شروع شده و از محل مولدسازی دارایی‌ها، تامین منابع برای آماده سازی اراضی انجام شد، گفت: ١٠٠ نقطه برای ساخت مسکن جانمایی شده‌ است. در استان آذربایجان غربی ۵ شهرک و در استان البرز ۴ شهرک مصوب شده و همچنین در تهران ۵ شهرک شناسایی شده که ۴ شهرک مصوب شده‌است.

وی ادامه داد: ماهیت مولدسازی درآمد هزینه است و این موضوع در اساسنامه سازمان ملی زمین و مسکن آمده و برای این سازمان موضوع جدیدی نیست. موضوع حجم و میزان آن است، وقتی در گذشته پروژه‌ای تعریف نشده بود نیازی به مولدسازی هم نبود. به همین دلیل میزان مولدسازی در سه سال گذشته افزایش پیدا کرد چراکه پروژه‌ها در حال اجراست و حدود ۶٠ همت شناسایی منابع کردیم که بیش از ٣٠ همت محقق شد در حالی که این عدد در سال ١۴٠٠ حدود ٢ همت بوده‌ است.

قیمت مسکن

تا به امروز در قالب طرح قانون جوانی جمعیت حدود ۷۵ هزار متقاضی زمین رایگان دریافت کرده و واگذاری این اراضی همچنان ادامه دارد.

اجرای طرح قانون جوانی جمعیت یکی از طرح های دولت برای جوان سازی کشور به شمار می رود دولت در قالب طرح های تشویقی زمینه را برای افزایش جمعیت در دستور کار خود قرار داده است ‌. یکی از طرح های تشویقی در این زمینه، واگذاری زمین و یا واحد مسکونی رایگان به خانوار‌هایی است که شرایط ویژه‌ای از جمله دارای سه یا چهار فرزند باشند.​

بر اساس بند «ح» تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۲، به منظور حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت، وزارت راه و شهرسازی مکلف بود در سال ۱۴۰۲ یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان در قالب شرایط مندرج در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر بیست سال اختصاص دهد. این طرح در دو زیرمجموعه ابلاغ شده است؛ یکی مربوط به خانواده‌های دارای سه فرزند است که فرزند سوم آن‌ها بعد از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده اند و قانون بعدی هم که سال گذشته مصوب شده، شامل خانواده‌های دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال است.

براساس این گزارش هنوز بسیاری از خانواده ها نمی دانند که این اراضی را چگونه و از چه طریقی دریافت کنند و یا حتی از نحوه ثبت‌نام این اراضی چندان مطلع نیستند که در همین رابطه ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه متقاضیان دارای ۴ فرزند زیر بیست سال، برای نام نویسی به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir مراجعه کنند، گفت: جوانی جمعیت ضرورتی بود که از ابتدای دهه ۹۰ مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده که در همین راستا دولت ابزار این ضرورت مهیا شد.

وام ودیعه مسکن

وی واگذاری زمین رایگان به مشمولان را یکی از ابزارهای تشویقی در اجرای قانون جوانی جمعیت عنوان کرد و گفت: برای ایجاد تحولات چشمگیر در کشور نیاز به جمعیت جوان داریم و جمعیت جوان در هر کشور موجبات و مقدمات پیشرفت آن کشور را به ارمغان آورده و ضامن قدرت و اقتدار آن کشور است.

مالکی با اشاره به اینکه تحولات جمعیتی در دنیای پیرامونی ما اثرگذار است و بر نظام اجتماعی و اقتصادی ما تاثیر دارد، بیان کرد: دولت‌های گذشته از این امر غافل بودند و در گذشته کمتر به این موضوع پرداخته شد. دولت سیزدهم نگاهی که به آینده و امنیت کشور دارد این طرح را با جدیت مورد پیگیری قرار داد و به عنوان یک برنامه اساسی و اولویت پیش برد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات این طرح واگذاری زمین به خانواده‌های مشمول است، بیان کرد: در ابتدای ابلاغ این قانون، مقدمات اجرای آن مهیا نبود اما با اراده‌ای که در دولت بود و پیگیری وزارت راه و شهرسازی خوشبختانه تا پایان سال گذشته ۷۰ هزار مشمول واجد شرایط این طرح، زمین‌های خود را دریافت کردند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن برآورد ارزش متوسط این زمین‌ها را حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان است گفت: علاوه بر اینکه مکان‌یابی، تصویب در کارگروه‌های تخصصی و عملیات آماده‌سازی این اراضی برای دولت هزینه‌هایی را به همراه داشته اما ما در وزارت راه و شهرسازی با اعتقاد قلبی و به عنوان یک تکلیف و نه صرفا یک وظیفه دنبال کردیم تا همه مشمولان این قانون زمین رایگان دریافت کنند.

قیمت مسکن

ارسلان مالکی از طرح نهضت ملی مسکن به عنوان طرح بزرگ دیگر دولت سیزدهم برای حل مشکل مسکن در کشور نام برد و تصریح کرد: در این طرح اقدامات بزرگ و بی‌سابقه‌ای صورت گرفته است. در طرح نهضت ملی مسکن بالغ بر ۴۵ هزار هکتار یعنی چیزی بیش از ۶ برابر طرح مسکن مهر زمین تامین شده و بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن در کشور در حال اجراست.

براساس این گزارش ارزش ریالی این اراضی برای بسیاری خانواده همچنان جای سوال است که در این زمینه هم تقی رضایی، معاون املاک حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن در مورد شرایط واگذاری زمین‌های قانون جوانی جمعیت به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: طبق قانون ماده ۴، قطعات زمین‌ها در شهر‌های کمتر از ۵۰۰ هزار نفر واگذار می‌شود. نرخ باروری این شهر‌ها باید طبق قانون باشد که در این زمینه سازمان ملی زمین و مسکن شرایط عادلانه‌ای را فراهم کرده و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی طبق نامه‌ای که ابلاغ کرد قیمت زمین را مشخص کرده است.

او درباره قیمت زمین‌ها اضافه کرد: طبق بخش‌نامه ابلاغ‌شده، ارزش اراضی در نظر گرفته شده برای خانواده‌های مشمول طرح جوانی جمعیت یک میلیارد و ۱۷۲ میلیون تومان است که در صورت بالا بودن ارزش زمین از قیمت تعیین شده، به صورت مشاعی به دو یا سه خانواده واگذار می‌شود.

رضایی همچنین توضیح داد: صرفا هزینه‌های آماده‌سازی از جمله تحصیل، جدول‌سازی و آسفالت از متقاضیان دریافت می‌شود و افراد بعد از دو سال تنفس در مدت زمان هشت سال به صورت اقساطی این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

قیمت مسکن

براساس این گزارش تاکنون طبق اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نزدیک‌ به ۷۴ هزار و ۶۵۸ قطعه زمین به مشمولان طرح جوانی جمعیت در سراسر کشور تخصیص و واگذار شده است و با واگذاری ۶۰۰ قطعه دیگر در استان فارس این عدد به ۷۵ هزار و ۲۵۸ قطعه خواهد رسید.

بیشترین واگذاری زمین در ۳ استان یزد، خراسان جنوبی و هرمزگان بوده است و طبق تفکیک استانی تخصیص و واگذاری زمین به مشمولان طرح جوانی جمعیت شامل ۹ هزار و ۳۱۵ قطعه در یزد، ۶ هزار و ۷۷۱ قطعه در خراسان جنوبی، ۶ هزار و ۴۰۰ قطعه در هرمزگان، ۶ هزار و ۱۱۸ قطعه خراسان رضوی، سه‌هزار و ۵۷۶ قطعه در خوزستان، سه‌هزار و ۴۱۶ قطعه در کرمان جنوب، سه‌هزار و ۱۰۲ قطعه در کرمانشاه، سه‌هزار و ۱۰۰ قطعه در تهران، ۲ هزار و ۳۸۷ قطعه در بوشهر، ۲ هزار و ۳۵۴ قطعه در کهگیلویه و بویراحمد و ۲ هزار و ۲۷۸ قطعه در کرمان است.

همچنین، ۲ هزار و ۱۴۸ قطعه زمین در اصفهان، ۲ هزار و ۷۲ قطعه در البرز، یک‌هزار و ۹۸۴ قطعه در قم، یک‌هزار و ۸۹۰ قطعه در چهارمحال و بختیاری، یک‌هزار و ۸۱۵ قطعه در لارستان، یک‌هزار و ۷۵۲ قطعه در آذربایجان شرقی، یک‌هزار و ۳۹۱ قطعه در مرکزی، یک‌هزار و ۲۹۸ قطعه در همدان، یک‌هزار و ۲۸۱ قطعه در قزوین، یک‌هزار و هشت قطعه در سیستان و بلوچستان و ۹۵۱ قطعه در ایلام زمین به مشمولان طرح جوانی جمعیت اختصاص یافته است. در استان فارس نیز یک‌هزار و ۹۴۷ قطعه واگذار شده و به زودی ۶۰۰ قطعه دیگر نیز واگذار خواهد شد.

در استان گلستان ۷۵۷ قطعه زمین، سمنان ۷۵۴ قطعه، اردبیل ۶۲۱ قطعه، آذربایجان غربی ۵۸۸ قطعه، شاهرود ۵۸۲ قطعه، مازندران ۵۲۳ قطعه، ایرانشهر ۵۱۱ قطعه، کردستان ۴۵۵ قطعه، زنجان ۴۰۳ قطعه، لرستان ۴۰۳ قطعه و خراسان شمالی ۲۲۷ قطعه زمین به مشمولان طرح جوانی جمعیت تخصص و واگذار شد.

مسکن کارگران

گفتنی است طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی واگذاری زمین به مشمولان طرح جوانی جمعیت در این وزارتخانه تا پایان دولت هم‌زمان با اجرای طرح نهضت ملی مسکن تداوم دارد.

زمین رایگانسازمان منابع طبیعی در قالب طرح نهضت ملی مسکن همکاری خوبی داشته‌اند.واگذاری زمین در کشور علاوه بر نهضت ملی مسکن در طرح جوانی جمعیت نیز اجرا می‌شود. به گفته مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، ارزش زمین‌های واگذار شده به مردم در قالب جوانی جمعیت ۷۰ هزار میلیارد تومان است و از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون در قالب طرح نهضت ملی مسکن به ۷۰ هزار متقاضی اختصاص یافته است.

نوسازی بافت فرسوده نیز بخشی از برنامه نهضت ملی مسکن است که در این برنامه، مسکن به‌صورت خودمالکی ساخته می‌شود. در این برنامه صاحبان مسکن فرسوده با دریافت تسهیلات نهضت ملی مسکن می‌توانند واحد خود را نوسازی و واحدهای جدید بسازند. طرح کلید به کلید نیز بخشی از این برنامه است که بر اساس آن کسانی که تمایل دارند می‌توانند با واگذاری واحد فرسوده خود، یک واحد نوساز دریافت کنند.

تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن ناپایدار در بافت‌های فرسوده کشور شناسایی شده است./اقتصاد100

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
روی خط رسانه