راه اندازی سامانه جدید عرضه خودروهای برقی + جزییات | تهران برقی می شود!

سامانه جدید عرضه خودروهای برقی به نشانی https://evauto.ir/ راه اندازی شد که برای ثبت نام باید مبلغ یک میلیارد ریال مسدود کرد.

  راه اندازی سامانه جدید عرضه خودروهای برقی + جزییات | تهران برقی می شود!
کدخبر : 25944
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

مهدی تقدسی اظهار کرد: سامانه جدید عرضه خودروهای برقی به نشانی https://evauto.ir/ راه اندازی شد. در همین رابطه اولین اطلاعیه برای ثبت‌نام عرضه خودروهای برقی وارداتی از سوی سامانه مذکور منتشر شده است.

بر این اساس در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع کلیه متقاضیان می‌رساند، از روز یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ تا ساعت ۲۳:۵۹ روز شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵ می‌توانند ثبت‌نام انجام داده و یک اولویت از سبد محصولات اعلامی در اطلاعیه بعدی انتخاب کنند.

قیمت قطعی و علی الحساب خودروهای برقی وارداتی اعلام شد | چه کسانی می توانند ثبت نام کنند؟

متقاضیان باید از روز پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ تا ساعت ۱۳:۰۰ روز چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۲ یکی از حساب‌های خود را نزد شعب بانک‌های واجد شرایط اعلامی در سامانه به نام خودرو برقی وارداتی وکالتی و مبلغ یک میلیارد ریال مسدود کنند.

خودروهای برقی

فرآیند عرضه خودروهای برقی وارداتی شامل ۳ مرحله است:

- مرحله اول: بلوکه کردن مبلغ یک میلیارد ریال و ثبت نام در سامانه خودروهای برقی

- مرحله دوم: اولویت بندی و ارسال اطلاعات متقاضیان به شرکت‌های عرضه کننده خودرو برقی

- مرحله سوم: ارسال دعوتنامه از سوی عرضه کنندگان و عقد قرارداد با خریداران

مرحله اول: ثبت‌نام

• در مرحله ثبت‌نام، متقاضیان ابتدا می‌بایست یک حساب وکالتی به نام خودروی برقی توسط متقاضیان در بانک‌های عامل (مندرج در سامانه) افتتاح و مبلغ یک میلیارد ریال در حساب بانکی خود نزد یکی از شعب بانک‌های مذکور مسدود کنند.

• وجه مسدود شده که در زمان افتتاح حساب وکالتی جهت ثبت نام اولیه واریز می شود تا زمان اعلام نتایج قطعی باید در حساب مسدود مانده و برداشت وجه به منزله ابطال ثبت نام است.

• ثبت نام یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ تا ساعت ۲۳:۵۹ روز شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵ ادامه خواهد داشت.

خودروهای برقی

مرحله دوم: اولویت بندی و ارسال اطلاعات

• پس از پایان ثبت‌نام، اولویت بندی در حضور نهادهای نظارتی صورت خواهد گرفت.

• متقاضیان می‌توانند وضعیت تخصیص را پروفایل خود مشاهده کنند.

مرحله سوم: ارسال دعوتنامه و عقد قرارداد

• در این مرحله، دعوتنامه از سوی عرضه کنندگان برای متقاضیان ارسال خواهد شد و عقد قرارداد صورت خواهد گرفت.

نکات مهم

• امکان انصراف از معامله تا زمان انعقاد قرار داد نهایی با وارد کننده خودرو از سوی خریدار در سامانه، بدون جریمه، وجود دارد.

• صرف افتتاح حساب وکالتی و ثبت نام اولیه در سامانه یکپارچه هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد کرد و به میزان عرضه صورت گرفته به تقاضاها پاسخ داده خواهد شد.

• عدم واریز وجه در هر یک از مراحل ذکر شده و حداکثر ۵ روز پس از فراخوان صورت گرفته، به منزله انصراف از طرح بوده و متقاضی به طور کلی از اولویت بندی سامانه خودروهای وارداتی حذف می‌شود.

• متقاضیانی که علی رغم مسدود سازی مبلغ اعلام شده، اقدام به ثبت نام نکنند نیز به طور کلی از اولویت بندی سامانه خودروهای وارداتی حذف می‌شوند.

• اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹ آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می‌گیرد.

خودروهای برقی

تمرکز شهرداری‌تهران ایجاد زیرساخت‌های برقی‌سازی‌ برای حمل‌ونقل عمومی است

آلودگی هوای پایتخت و ترافیک روز افزون شهر، لزوم حرکت هرچه سریع تر به سمت برقی سازی حمل و نقل به ویژه در بخش حمل و نقل عمومی و جایگزینی سوخت های پاک و نوین به جای سوخت های فسیلی را به گوشزد می کند.

به گزارش همشهری آنلاین- مهدی اسماعیل پور، آلودگی هوای پایتخت و ترافیک روز افزون شهر، لزوم حرکت هرچه سریع تر به سمت برقی سازی حمل و نقل به ویژه در بخش حمل و نقل عمومی و جایگزینی سوخت های پاک و نوین به جای سوخت های فسیلی را به گوشزد می کند. این حرکت صرفا شامل تولید و واردات و به کارگیری خودروها و دیگر وسایل نقلیه برقی نمی شود و بدیهی است که ایجاد زیر ساخت های مربوط به آن در اولویت قراردارد البته در این میان نباید از ضلع سوم این مثلث، یعنی فرهنگ سازی هم غافل بود. عقب ماندن تهران در حوزه برقی سازی حمل و نقل متاسفانه در سالها و دوره های گذشته به دلایل مختلف موضوع لزوم حرکت و آماده شدن برای برقی سازی حمل و نقل در پایتخت توسط شهرداری ها و دولت های مختلف نادیده گرفته شده است.

خودروهای برقی

چرا نیاز به جایگاه شارژ برقی داریم

در ششمین دوره ازمدیریت شهری با همکاری دولت سیزدهم، شاهد آغاز حرکتی بی سابقه و انقلابی درحوزه برقی سازی حمل و نقل شهر تهران هستیم. درهر ۳ بخش فرهنگ سازی، ایجاد زیرساخت و تامین ناوگان کارهای بزرگی آغاز شده و اتفاق های خوبی رخ داده است. استقرار و فعالیت محدود و آزمایشی موتورسیکلت، دوچرخه و اسکوتر های برقی و... در بوستان ها، بازار ها، مراکز تفریحی و تجاری از قبیل بازار بزرگ تهران، اراضی عباس آباد با هدف آشنایی شهروندان و شرکت ها و سرمایه گذار ها از جمله اقدامات صورت گرفته در بخش فرهنگی است. در بحث تامین ناوگان نیز علاوه بر قرارداد های منعقد شده با شرکت های داخلی برای ساخت و تامین موتورسیکلت، تاکسی و اتوبوس های برقی، به واسطه قرارداد با طرف چینی قرار است حدود ۴۰ هزار تاکسی، ون و اتوبوس برقی( ۲۷۵۰۰ دستگاه تاکسی/ ۱۰ هزار ون/ ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس) وارد ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت شود.

خودروهای برقی

علاوه بر این، ورود ۱۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی نیز نیاز به جایگاه شارژ را دوچندان می کند همچنین قرارداد تولید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی نیز توسط شهرداری با یک شرکت داخلی منعقد شده است. همچنین از طریق دولت و شرکت های داخلی نیز قرار بر تامین حدود ۵۰ هزار دستگاه خودروی برقی است. علاوه بر این اینها، در این دوره از مدیریت شهری شاهد برخی رونماهایی ها از جمله تحویل ۱۱۲ دستگاه موتورسیکلت برقی به شرکت پست بوده ایم که همه این ها نیاز به جایگاه های شارژ را دوچندان کرده است. در همین راستا شهرداری تهران با توجه به وجود ظرفیت و تکنولوژی لازم در صنایع داخلی، با تکیه بر توان و دانش بومی شروع به ایجاد زیرساخت های مربوط به حوزه برقی سازی حمل و نقل کرده است. در سال گذشته شاهد نصب و جانمایی تعدادی دستگاه شارژ خودرو های برقی در نقاط مختلف شهر تهران از جمله در میدان آزادی بودیم، اما زیرساخت های موجود برای هزاران وسیله نقلیه برقی که قرار است وارد حمل و نقل شهر تهران شوند کافی نیست و در نتیجه شهرداری تهران با همکاری شرکت مپنا، توسعه هرچه بیشتر ایستگاه های شارژ ایستگاه های برقی را آغاز کرده است. همچنین قرار است بازنگری طرح ترافیک بر مبنای خودرو و موتورسیکلت هابی برقی باشد. که این موضوع خود اهمیت تامین زیرساخت های حمل و نقل برقی را دوچندان می کند.

خودروهای برقی

نصب ۷۴ دستگاه شارژ در ۱۵ ایستگاه

سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرتهران پیش از این ۱۵ ایستگاه شارژ خودروهای برقی را در مناطق مختلف تهران با ظرفیت ۷۴ دستگاه شارژ راه‌اندازی کرده، همچنان در تدارک پروژه‌های مربوط به زیرساخت‌های حمل و نقل برقی جهت کاهش آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی و ارتقای خدمت‌رسانی به شهروندان است. در همین رابطه شهریار افندی زاده مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران با تاکید بر لزوم توسعه هرچه بیشتر و سریع‌تر زیرساخت‌های برقی‌سازی حمل و نقل پایتخت از جمله در بحث جانمایی، طراحی و استقرارایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه برقی، ازآغاز طرح جانمای حدود هزار دستگاه شارژ خودرو های برقی شهر تهران در فاز نخست خبر می دهد: «در این دوره از مدیریت شهری تا کنون ۷۴ دستگاه شارژ خودروهای برقی در ۱۵ ایستگاه و محل متفاوت که عمدتا در مناطق مختلف شهر تهران قرار دارند، به صورت پایلوت نصب و جانمایی شده است. این ۱۵ ایستگاه شارژ اغلب در اماکن عمومی واقع شده و قابل استفاده برای عموم شهروندان است.»

خودروهای برقی

نصب ۹۵۰ دستگاه شارژ جدید

شهرداری تهران همان طور که پیش از این اعلام شده بود، برای جانمایی ۵ هزار دستگاه شارژ خودروهای برقی برنامه دارد. در گام نخست قرار است حدود ۹۵۰ دستگاه جانمایی شود. افندی زاده درخصوص اولویت های جانمایی این ۹۵۰ دستگاه جدید شارژ خودرو های برقی هم با اشاره به انجام مطالعات طرح جامع برقی‌سازی وسایل نقلیه در شهر تهران گفت: «مکان‌یابی و طراحی ایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه برقی به تفکیک اتوبوس، تاکسی، خودرو شخصی و موتورسیکلت با در نظر گرفتن معیارهای ترافیکی اثرسنجی ترافیکی، زیرساخت‌های برقی و مکانیکی مورد نیاز و الزامات معماری و شهرسازی، از مهم‌ترین موضوعاتی است که در این طرح دنبال می‌شود.»/همشهری

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه