رویارویی جنجالی ترامپ و بایدن در انتخابات 2024 آمریکا

ترامپ و بایدن در انتخابات 2024 آمریکادر انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری آمریکا

رویارویی جنجالی ترامپ و بایدن در انتخابات 2024 آمریکا
کدخبر : 25594
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

شبکه الجزیره با ارایه گزارشی به چشم‌انداز انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری آمریکا پرداخت و آینده سیاسی «جو بایدن» و «دونالد ترامپ» نامزدهای انتخاباتی و احزاب سیاسی حامی آنها را در این رقابت، متاثر از بحران‌ها و چالش‌های بسیار توصیف کرد.

سرکوب اعتراضات دانشجویی در حمایت از مردم فلسطین، محاکمه دونالد ترامپ، و منازعات سیاسی بر سر کمک‌های خارجی و مهاجرت، در هفته‌های اخیر تیتر روزنامه‌های آمریکا بوده است ولی ظاهراً در ماه‌های آینده بیشترین موضوع این روزنامه‌ها رقابت بایدن و ترامپ برای رسیدن به کاخ سفید خواهد بود که از همین حالا این بحث در بین تحلیلگران سیاسی آغاز شده است.

«اریک نیسبت»، استاد علوم سیاسی دانشگاه نورث وسترن اعتقاد دارد موضوع انتخابات هنوز در بین مردم داغ نشده است و معمولاً آنها از اواخر تابستان وارد این بحث می‌شوند ولی اتفاقاً همین مرحله برای نامزدها مهم است تا بتوانند پایگاه محکم‌تری در بین مردم کسب کنند.

ترامپ و بایدن

اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که با نزدیک شدن به انتخابات، رقابت تنگاتنگی بین بایدن و ترامپ شکل خواهد گرفت. کارشناسان می‌گویند این رقابت احتمالاً به نحوه عملکرد نامزدها در ایالت‌هایی مثل میشیگان، جورجیا و نوادا بستگی دارد.

نظرسنجی اخیر مرکز تحقیقات پیو نشان داده است که تقریباً نیمی از رای دهندگان ثبت نام شده گفته‌اند که اگر بتوانند هم بایدن و هم ترامپ را در برگه رای کنار گذاشته و جایگزینی برای آنها پیدا کنند. بر اساس این نظرسنجی، حدود دو سوم از رای دهندگان گفتند که اعتماد چندانی به اینکه بایدن از نظر جسمی به اندازه کافی برای رئیس جمهور شدن مناسب است، ندارند، در حالی که تعداد مشابهی گفتند که معتقد نیستند ترامپ در مقام ریاست جمهوری اخلاقی عمل کند.

در مورد نقش رای‌دهندگان جوان‌تر برای اردوی بایدن، پیام تاکنون این بوده است که رای به رئیس فعلی حزب دموکرات تحت تاثیر جنگ غزه و حمایت کاخ سفید از اسرائیل قرار گرفته است. موج اخیر اعتراضات دانشجویان و البته جوانان در حمایت از فلسطین شکاف نسلی را بیشتر ظاهر کرده و این موضوع می‌تواند مشکلی جدی برای بایدن ایجاد کند چون حساب ویژه‌ای روی رای جوانان باز کرده است. در سال ۲۰۲۰، بایدن حدود ۶۰ درصد از رای اقشار بین ۱۸ تا ۲۹ ساله را به دست آورد.

ترامپ و بایدن

این امیدواری پایگاه بایدن و دموکرات‌ها در حالی است که نظرسنجی اخیر شبکه سی ان ان نشان داده است که بایدن در میان رای دهندگان زیر ۳۵ سال حدود ۴۰ تا ۵۱ درصد از ترامپ عقب تر است و کارشناسان می‌گویند فقدان اشتیاق در میان رای دهندگان جوان می‌تواند برای کاخ سفید نشین‌های فعلی دردسر شود.

حسن پیارالی، رئیس انجمن مسلمانان کالج دموکرات‌های آمریکا، شاخه دانشگاهی حزب دموکرات، گفت: ما می‌دانیم که دانشجویان چه احساسی دارند. من با اطمینان می‌گویم که اگر بایدن سیاست خاورمیانه‌ای خود را تغییر ندهد، در پنجم نوامبر (۱۵ آبان امسال روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) بسیاری از آنها در خانه خواهند ماند. من شک دارم که مردم به ترامپ روی بیاورند، اما مطمئناً به بایدن نیز رای نخواهند داد.

به گفته نیسبت استاد دانشگاه نورث وسترن، کمپین بایدن باید در ماه‌های آینده روی به نظم بخشیدن به خانه دموکرات‌ها تمرکز کند ولی در سمت جمهوری خواه، کمپین ترامپ آشفتگی‌های حقوقی بی سابقه گزارش داده است.

ترامپ و بایدن

رئیس جمهور سابق با چهار پرونده حقوقی، از جمله دادگاه فعلی نیویورک در رسیدگی به اتهام جعل سوابق تجاری روبروست و هرچند این دادگاه‌ها در میان طرفدارانش اهمیتی ندارند ولی برخی از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اگر او در هر یک از پرونده‌ها محکوم شود، مردم زیادی از آمریکا به او رای نمی‌دهند.

جان لیلی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه آمریکایی در واشنگتن دی سی اعتقاد دارد که رقابت امسال با توجه به جلسات دادگاه ترامپ و فشار بر بایدن در موضوع جنگ غزه، ممکن است متفاوت باشد.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران سیاسی اقتصاد ایالات متحده همیشه یک موضوع مهم انتخاباتی در تمام ادوار بوده و هست و امسال نیز موضوع بحث بسیاری از جنجال‌های سیاسی قرار خواهد گرفت.

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که علیرغم شاخص‌های مثبت اقتصادی، بسیاری از آمریکایی‌ها بر این باورند که اکنون وضعیتشان بدتر از زمانی است که ترامپ در کاخ سفید بود.

ترامپ مایل است در مورد وضعیت بد اقتصادی صحبت کند، در حالی که تیم بایدن در عوض سعی خواهد کرد گفت‌وگو را تغییر دهد و به موضوعات دیگر بپردازد.

مواجهه بایدن با چالش‌های تمام عیار برای انتخابات ۲۰۲۴

 تارنمای هیل در گزارشی با نقل یافته‌های نظرسنجی های اخیر نوشت که با وجود رشد اقتصادی، جو بایدن در نظرسنجی ها از دونالد ترامپ عقب افتاده و این واقعیت کاخ سفید را دچار استیصال کرده است.

معاون دونالد ترامپ

 در گزارش اخیر هیل آمده که بیش از یک سال است که میزان محبوبیت بایدن پایین است، اما نظرسنجی‌ های اخیر نشان می‌ دهند که او در رقابت ‌های رودررو و در ایالت‌ های سرنوشت ساز از چهره پیشتاز جمهوری ‌خواه عقب افتاده است.

میزان محبوبیت بایدن در جدیدترین نظرسنجی دانشگاه مانماوث (Monmouth) به پایین ترین سطح و ۳۴ درصد رسید. چند روز قبل نیز یافته های نظرسنجی روزنامه وال استریت ژورنال نشان داد که بایدن ۳۷ درصد محبوبیت داشته است.

ترامپ در میانگین نظرسنجی سراسری هیل ۲ درصد بر بایدن برتری دارد.

نتایج سایر نظرسنجی ها از میان رای دهندگان جوان که منتقد حمایت بایدن از اسرائیل بوده اند، زنگ خطر را برای رئیس جمهوری دموکرات آمریکا به صدا درآورده است.

هیل به نقل از یافته های آخرین نظرسنجی روزنامه نیویورک تایمز نوشت که تنها ۳۳ درصد از پاسخ‌ دهندگان، سیاست‌ بایدن در قبال اسرائیل را تایید می‌ کنند. همین نظرسنجی نشان داد که ترامپ در میان رای دهندگان زیر ۳۰ سال ۶ درصد از بایدن پیش است.

ترامپ

نتایج فوق با توجه به نتایج نظرسنجی از رای دهندگان انتخابات ۲۰۲۰ و برتری بیش از ۲۰ درصدی بایدن بر ترامپ، تکان دهنده است.

منابع آگاه به هیل گفتند که بایدن مشاورانی را از میان دستیارانش در کاخ سفید و افراد مورد اعتماد خود گرد آورده تا در مورد ترامپ، نتایج منفی نظرسنجی ها و نحوه اطلاع رسانی موثر "دستاوردهایش" رایزنی کنند.

واشنگتن پست چندی پیش گزارش داده بود که بایدن پیش از عید شکرگزاری، جلسه ای را در اقامتگاه کاخ سفید برگزار و در آن میزان محبوبیت خود را بسیار پایین توصیف کرده بود. این روزنامه نوشت که او استدلال می‌ کند بیان موفقیت های اقتصادی ‌اش، با توجه به نرخ پایین بیکاری و اقتصاد رو به رشد، دچار لکنت شده است.

بازار سهام هم اکنون سبزپوش است و شاخص ها در بالاترین سطوح خود قرار دارند. نرخ بیکاری سراسری تنها ۳.۷ درصد است که نزدیک به پایین ترین سطح تاریخی است. تورم نیز گرچه کاهش یافته، باین حال به نظر می‌ رسد پیامدهای ناشی از افزایش قیمت ‌ها در دوران همه‌ گیری کرونا، مانع رشد بایدن در نظرسنجی ‌ها شده باشد.

"اقتصاد ناجی بایدن نیست"

در همین حال، جی. تی. یانگ (J.T. Young) از مقام های پیشین اداره مدیریت و برنامه ریزی وزارت خزانه داری آمریکا در هیل نوشت که بایدن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ به یک دستاورد بزرگ نیاز دارد که اقتصاد از آن سهمی نخواهد داشت.

جو بایدن

وی افزود: با وجود استقبال اخیر بازار سهام از کاهش آتی نرخ بهره بانک مرکری، این اقدام تاثیر سیاسی ای را که بسیاری تصور می کنند، در پی نخواهد داشت. حتی اگر کاهش‌ نرخ بهره رخ دهد، زمانی برای جبران خسارتی که بایدن به اقتصاد آمریکا وارد کرده، وجود نخواهد داشت.

بایدن دچار مشکلات سیاسی شدیدی به ویژه در حوزه اقتصاد است. نتایج نظرسنجی اخیر گالوپ نشان داد که عملکرد اقتصادی بایدن تنها ۳۲ درصد مقبولیت داشته و ۶۷ درصد از پاسخ دهندگان با خط مشی وی در این حوزه مخالفند. در میان رای دهندگان مستقل، محبوبیت بایدن در زمینه اقتصاد فقط ۲۵ درصد بود و حمایت ۶۰ درصدی دموکرات ها نیز کمترین میزان رضایت هم حزبی های وی در میان موضوع های پنج گانه نظرسنجی گالوپ بوده است.

این مقام پیشین اقتصادی نوشت که سرنوشت رئیسان جمهوری پیشین آمریکا به اقتصاد وابسته بوده و این موضوع در مورد بایدن شدیدتر است. با توجه به برداشت عمومی از پیشینه اقتصادی بایدن و پیش بینی تحلیلگران از اقتصاد سال آینده، به نظر نمی رسد که اوضاع به این زودی بهبود یابد و از نظر سیاسی، اقتصاد ناجی بایدن نخواهد بود./ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه