جدید ترین اقدام دولت: طرح درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال

چگونگی اجرای «درمان رایگان کودکان زیر هفت سال دارای بیمه پایه» را در ادامه با بخوانید.

جدید ترین اقدام دولت: طرح درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال
کدخبر : 25473
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

اینجا بیمارستان کودکان مفید؛ صف واحد ترخیص و جمله‌ای که نگاه مراجعه کنندگان را جلب می‌کند: «با دستور مقام عالی وزارت بهداشت، در این مرکز هزینه خدمات درمانی بیماران زیر ۷ سال دارای بیمه پایه رایگان می‌باشد.»...

 صورت‌حساب هزینه درمان را از پشت شیشه واحد ترخیص می‌گیرد و کنار می‌آید و به خواندن برگه ادامه می‌دهد؛ می‌پرسم چقدر پرداخت کردید؟ نگاهش را از روی کاغذ برمی‌دارد و صورت حساب را نشانم می‌دهد و می‌گوید: «والا گفتند ۹۰ هزار تومن فقط بابت همراه» و دوباره به جستجویش در صورت هزینه‌ها ادامه می‌دهد؛ جمع کل هزینه‌ها که بالغ بر ۱۰میلیون و ۴۰۰هزار تومان است را نشانش می‌دهم و می‌گویم «این کل هزینه جراحی‌تون هست که سهم شما در پرداختش صفر هست؛ ۹۰ هزار تومان بابت هزینه همراه و غذا طی دو روز بستری حساب کردن.» ابرویی بالا می‌اندازد و می‌گوید: «هر کسی هر کاری برای مردم می‌کنه، خدا خیرش رو بهش برگردونه...»

درمان رایگان کودکان

حالا تقریبا مراجعه کنندگان توجه‌شان به دوربین و کار ما جلب شده و در جریان قرار گرفته‌اند که ماجرا از چه قرار است؛ بیمار بعدی کارش در واحد ترخیص تمام می‌شود، می‌پرسم مشکل بیمارتون چی بوده و چقدر پرداخت کردید؛ کوتاه و با لهجه‌ای که تشخیص نمی‌دهم از کجاست، می‌گوید: «نوزادم مشکل مادرزادی داشت؛ دو هفته‌ای هست که آمده‌ایم اینجا و الان هم جراحی انجام شده؛ کل هزینه‌هام ۸ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان شده که اینجا فقط مبلغی رو به عنوان همراه بیمار گرفتند؛ دستشان درد نکند و از همه‌شون تشکر می‌کنم.»

پدر بعدی می‌گوید: «نوزاد دارم، مشکل انسداد روده داره؛ فعلا نمونه برداری از روده و آزمایش‌ها را انجام دادن؛ عمل یک هفته دیگر هست؛ حدود ۱۰ روز است اینجا هستیم؛ هزینه آزاد ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شده ولی الان ۷۲۰ هزار تومان را بابت همراه بیمار و غذا گرفتند؛ از این بهتر که نمیشه؛ از این طرح جالبشون ممنونم.»

از پدر دیگری می‌خواهم که درباره بیماری فرزندش و روند درمان و نهایتا هم هزینه‌های پرداختی صحبت کند؛ قبول می‌کند، بچه را بغل می‌گیرد و می‌گوید: «دیشب حدود ساعت ۱۰ اینجا آمدیم، الان هم که ساعت ۱۲ ظهر هست، حالت تهوع و دل درد داشت؛ چهار سالش هم هست؛ سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه‌هامون شده ولی پرداختی نداشتیم و رایگان شده؛ خوبه دیگه؛ اگر داشته باشه و به مردم کمک بشه، خیلی عالیه.»

اجازه می‌گیرم و وارد واحد ترخیص می‌شوم و با مسوول واحد وارد صحبت می‌شویم؛ او می‌گوید: «از اواخر سال گذشته طبق دستورالعمل اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، پرداختی بیماران زیر هفت سال رایگان است؛ به جز هزینه‌های همراه و غذای بیمار که شامل بیمه نیست. بنابراین آنهایی که بیمه پایه دارند شامل خدمات درمانی، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح هزینه‌های پرداختی‌شان بابت درمان رایگان است.»

درمان رایگان کودکان

می‌پرسم بیشترین مبالغی که طی مدت اجرای این طرح، رایگان برای بیمار محاسبه شده، چقدر بوده؟ پشت سیستم می‌نشیند و شروع می‌کند به جستجو؛ چند پرونده را پرینت می‌گیرد و شروع می‌کند به خواندن؛ این بیمار با دیسترس تنفسی مدت سه ماه اینجا بوده و مجموع هزینه‌هایش ۵۴۰ میلیون تومان بوده که فقط ۳۰۰هزار تومان بابت همراه پرداخت کرده است؛ یعنی هزینه‌های پرداختی بابت درمان صفر بوده است.»

پرونده دیگری را نشانم می‌دهد و می‌گوید: «این بیمار هم مشکل تنفسی داشته هزینه بستری بیمار از تاریخ ۲۷ آذر ۱۴۰۲ تا ۲۶ فروردین امسال، ۴۵۵ میلیون تومان بوده که صفر لحاظ شده و تقریبا ۸۲۵ هزار تومان هم بابت همراه و غذا طی سه ماه دریافت شده است.»

هزینه‌های کمرشکن سلامت و گام دولت برای ارزان کردن درمان

هزینه‌های درمان بیماری بویژه بیماری‌های سخت وصعب‌العلاج و همچنین تامین داروهای گران قیمت همواره رنجی مضاعف بر رنج بیماری به ویژه برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه بوده و بر همین اساس هم هزینه‌های کمرشکن سلامت و لزوم کاهش سهم جیب بیماران در پرداخت این هزینه‌ها، همواره محل بحث مسوولان و حتی قوانین توسعه‌ای در ادوار مختلف بوده است.

به اذعان مسوولان سلامت کشور در دوره‌های مختلف، کم نیستند تعداد بیمارانی که یا به بهانه هزینه‌ها، قید درمان را می‌زنند و یا با وجود داشتن بیمه درمانی، اما در پرداخت هزینه‌ها ناتوانند و پس از ترخیص راهی مددکاری بیمارستان شده و منتظر تایید تخفیف هزینه‌ها می‌مانند.

درمان رایگان کودکان

در همین راستا چندی قبل بود که رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن تاکید بر لزوم لحاظ راهکارهایی جهت محافظت مالی از خانواده‌ها در برابر مخارج کمرشکن سلامت، اعلام کرد که «در سال ۱۴۰۰، خانواده‌های ایرانی به میزان ۲.۴۲ درصد با این هزینه‌ها مواجه شده‌اند.»

در چنین شرایطی بود که جهت دسترسی آسان و ارزان قیمت به خدمات بهداشتی و درمانی بویژه در اقشار آسیب‌پذیر اقداماتی در دستور کار قرار گرفت که از جمله آن می‌توان به پوشش رایگان بیمه‌ای برای پنج دهک اول جامعه، افزایش پوشش‌های بیمه‌ای درمان‌های ناباروری، حمایت ویژه مالی از ۱۰۷ گروه بیماری خاص و صعب‌العلاج و از جمله سرطان‌ها در قالب تشکیل صندوقی ذیل سازمان بیمه سلامت و ... اشاره کرد.

ماجرای درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال

جدیدترین اقدام دولت و وزارت بهداشت نیز تدبیر برای درمان ارزان کودکان بیمار است که در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و با استناد به بند الف ماده ۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، صورت گرفت و طبق آن همه خدمات بستری و سرپایی کودکان زیر ۷ سال، به استثنای داروهای سرپایی در مراکز دولتی دانشگاهی رایگان شد.

جراحی لوزه کودکان

بر همین اساس، سازمان‌های بیمه گر پایه مکلفند ۱۰۰ در صد تعرفه دولتی برای خدمات سرپایی و سرپایی فوریت‌های پزشکی شامل معاینه، آزمایشگاه، تصویربرداری و توانبخشی و همچنین خدمات بستری و بستری فوریت‌های پزشکی را پرداخت کنند.

در مجموع «رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال»؛ خبر خوبی بود که از اواخر سال گذشته مرتبا از سوی مسوولان وزارت بهداشت اعلام و بر آن تاکید شد؛ طرحی که رضایت و آرامش خاطر خانواده‌ها در پیگیری روند درمان فرزندشان را به دنبال دارد و در عین حال در همین ابتدای کار باید تاکید کرد که بی‌تردید تامین منابع مالی پایدار و مستمر، پاشنه آشیل اجرای موفق و ماندگار آن است.

درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال در بیمارستان مفید تهران

چگونگی اجرای «درمان رایگان کودکان زیر هفت سال دارای بیمه پایه» را با دکتر شمس الله نوری پور - فوق تخصص نوزادان و متخصص کودکان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس بیمارستان کودکان مفید تهران به گفت‌وگو نشستیم که در پی می‌خوانید:

رییس بیمارستان کودکان مفید با بیان اینکه تقریبا اواخر اسفند سال ۱۴۰۲ با عنایت وزیر بهداشت به سلامت کودکان این مرز و بوم، خدمات کودکان زیر هفت سال دارای بیمه پایه در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی رایگان شد و در این راستا ما با توجه به رسالتی که در خدمت رسانی به کودکان داریم جلساتی تشکیل دادیم و هماهنگی‌های مورد لزوم انجام شد و جزو اولین بیمارستان‌هایی بودیم که این مصوبه را اجرایی کردیم.

جراحی لوزه کودکان

وی در این باره ادامه داد: بنابراین کودکان زیر هفت سال دارای بیمه پایه مانند تامین اجتماعی، بیمه سلامت و نیروهای مسلح می‌توانند از این طرح بهره‌مند شوند و هیچ گونه فرانشیزی را پرداخت نکنند. در مجموع از شروع طرح تاکنون نزدیک به ۳هزار بیمار سرپایی و ۹۰۰ بیمار بستری زیر هفت سال در بیمارستان کودکان مفید مشمول این طرح شدند.

نوری‌پور با اشاره به کاهش قابل توجه پرداختی از جیب بیماران با این مصوبه دولت و وزارت بهداشت، افزود: به دنبال محاسبات اولیه انجام شده مشخص شد که تقریبا ماهانه نزدیک به پنج میلیارد تومان بابت کودکان بستری هزینه شده و از این بسته خدمتی استفاده کرده‌اند. این موضوع قطعا برای خانواده‌های دارای فرزند بیمار کمک کننده است؛ بویژه آنکه اغلب بیماران مراجعه کننده به این بیمارستان بیماران خاص هستند که نیاز است مراجعات متعددی داشته باشند.

وی با بیان اینکه قطعا این طرح می‌تواند نتایج مثبتی برای سلامت کودکان داشته باشد، گفت: در گذشته شاید خیلی از خانواده‌ها به دلیل فرانشیزهای نقدی که باید پرداخت می کردند، برای درمان مراجعه نمی‌کردند و این طرح باعث می‌شود این افراد برای پیگیری روند درمان راغب شوند و اگر بیمارشان نیازمند خدمات بستری است جهت درمان مراجعه کنند.

بیمه‌ها پرداختی به بیمارستان‌های کودکان را در اولویت قرار دهند

نوری‌پور در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به توان مالی محدود بیمارستان‌ها و بویژه بیمارستان‌های کودکان، افزود: بنابراین جا دارد تعرفه‌های مربوط به بیماری‌های کودکان و نوزادان تقویت شود؛ چراکه قسمتی از کار بیمارستان‌ها خودگردان است و باید با درآمدهای خود بیمارستان انجام شود و با اجرای این طرح چون فرانشیز نقدی تقریبا حذف می‌شود و خدمات به صورت بیمه‌ای محاسبه می‌شود، انتظار است که بیمه‌ها پرداختی به بیمارستان‌های کودکان را در اولویت‌ قرار دهند تا ان‌شاءالله این طرح که طرح بسیار خوبی است و برای سلامت کودکان کمک‌کننده است، پایدار شود و بتواند در آینده تعداد بیشتری از بیماران را تحت پوشش قرار دهد.

بیمه رایگان

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره چگونگی خدمت رسانی به بیماران خاص و همچنین صندوق حمایت از این بیماران که پیش از این تشکیل شده بود، گفت: بیماران خاص هم صندوق‌های حمایتی مرتبط با خود را دارند و می‌توانند از بسته‌های حمایت خاص خود استفاده کنند. برای بیماران مصدوم یا ترافیکی هم یک سری بسته‌های خدمتی فعال است که از طریق آن خدمات مورد لزوم را دریافت می‌کنند.

اهمیت حمایت‌های وزارت بهداشت و لزوم لحاظ ردیف بودجه اختصاصی

رییس بیمارستان کودکان مفید در پاسخ به سوال ایسنا درباره نقش حمایتی وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه از درمان رایگان کودکان زیر هفت سال، گفت: قطعا وزارت بهداشت به عنوان سردمدار و تامین کننده آتیه سلامت کودکان کشور این طرح ارزشمند را به اجرا گذاشته و بسیار مهم است که این نقش حمایتی تداوم داشته باشد. به هر حال در ابتدای شروع طرح هستیم و حمایت‌های مالی وزارتخانه جدا از پرداخت‌های بیمه‌ها، می‌تواند در پیشبرد اهداف طرح بسیار کمک کننده باشد. در همین راستا نیز امیدوارم یک سری بسته‌های تشویقی از طریق وزارت بهداشت به بیمارستان‌های کودکان اختصاص یابد که بی‌تردید مشوقی خواهد بود تا این طرح بتواند با قدرت بیشتری به بقای خود ادامه دهد.

ویزیت پزشکان

نوری‌پور همچنین در پیشنهادی برای تحقق بهتر اهداف طرح، گفت: در این راستا لازم است ردیف بودجه اختصاصی برای طرح در سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت اختصاص یابد تا به بیمارستان‌هایی مانند بیمارستان کودکان که مراکز ارجاعی فوق تخصصی هستند و خدمات‌شان جامع شمول است، اختصاص یابد و این بیمارستان‌ها بتوانند خدمات را به صورت شایسته تری ارایه دهند./سلامت نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه