اسرائیل | حمله اسرائیل به ایران

اسرائیل و حماس به این شرط با یکدیگر توافق میکنند | نتیجه جنگ اسرائیل و حماس چه می شود؟

اسرائیل موضع خود را برای توافق با حماس اعلام کرده است.

اسرائیل و حماس به این شرط با یکدیگر توافق میکنند | نتیجه جنگ اسرائیل و حماس چه می شود؟
کدخبر : 25374
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه به حمله تروریستی اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق پرداخته و نوشت که این حمله به شهادت چند نفر از جمله سردار محمدرضا زاهدی از فرماندهان بزرگ سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران منجر شد؛ اما در پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، پاسخ ما چه و چگونه باید باشد؟ در صورتی که به رفتار برخی از نیروهای اسرائیل در غزه خاتمه داده نشود، حملات مشابه تکرار خواهد شد. پیام رهبر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حمله اسرائیل: به دست دلاورمردان ما مجازات می‌شوید و شما را پشیمان خواهیم کرد. در ادامه بیشتر با اخبار مرتبط با حمله اسرائیل به کنسولگری ایران مواجه میشویم.

یکی از رهبران مقاومت فلسطین با اشاره به اینکه حماس هنوز پاسخ قطعی خود را به پیشنهاد اسرائیل در مذاکرات نداده است تاکید کرد که حماس در صورتی این پیشنهاد را می‌پذیرد که تغییرات اساسی در آن ایجاد شود.

در حالی که مذاکرات آتش بس غزه و تبادل اسرا که اخیرا در قاهره برگزار شد در سایه کارشکنی‌های طرف صهیونیستی و فریبکاری‌های آمریکا هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است، یکی از رهبران مقاومت فلسطین در گفتگو با المیادین اعلام کرد که جنبش حماس همچنان در حال بررسی پیشنهاد رژیم اشغالگر در مذاکرات است اما نباید انتظار داشت که حماس این پیشنهاد را بپذیرد؛ مگر اینکه تغییرات اساسی در آن ایجاد شود.

این رهبر مقاومت فلسطین تصریح کرد که پیشنهاد ارائه شده توسط رژیم صهیونیستی در مذاکرات بیانگر تحول اساسی در موضع این رژیم نبوده و پاسخ روشنی به شروط اصلی حماس درباره عقب‌نشینی کامل نیروهای اشغالگر از غزه و برقراری آتش‌بس جامع نمی‌دهد.

از طرف دیگر «هانی الدالی» کارشناس امور مقاومت فلسطین درباره بندهای جدید پیشنهاد رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات آتش بس اعلام کرد که این بندها شامل آزادی 20 تا 40 اسیر غیرنظامی و یا 4 تا 5 اسیر نظامی زن یا سالخورده اسرائیلی در ازای آزادی شماری از اسرای فلسطینی محکوم به حبس ابد در زندان های رژیم اشغالگر است.

اسرائیل

وی تصریح کرد که پیشنهاداتی که اشغالگران مطرح کرده‌اند شروط یک معامله جزئی است نه یک معامله کامل.

هانی الدالی درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی برای حمله به رفح نیز گفت که اسرائیل معتقد است رفح آخرین کارتی است که با آن می‌تواند مقاومت فلسطین را در مذاکرات تحت فشار قرار دهد به ویژه در زمینه پرونده اسرا.

این کارشناس عرب زبان تاکید کرد که اگر رژیم صهیونیستی قصد انجام عملیات نظامی خود را در رفح داشته باشد سناریویی که قبلا در خان یونس و دیگر مناطق غزه برای نظامیان ارتش صهیونیستی به وجود آمد در رفح هم تکرار خواهد شد و ارتش اسرائیل با یک شکست دیگر از این منطقه خارج می‌شود.

دیروز «خلیل الحیه» معاون رئیس حماس در نوار غزه در بیانیه‌ای درباره مذاکرات مربوط به آتش‌بس و تبادل اسرا که با حواشی زیادی طی هفته‌های گذشته همراه بوده است و صهیونیست‌ها مانع از به نتیجه رسیدن آن شده بودند، اعلام کرد که حماس پاسخ رسمی رژیم صهیونیستی را به موضع این جنبش درباره مذاکرات که در 13 آوریل به میانجی‌های قطری و مصری تحویل شده بود دریافت کرد.

الحیه بدون اینکه به جزئیات بیشتر اشاره کند تأکید کرد: جنبش حماس پاسخ رژیم صهیونیستی را بررسی می‌کند و بعد از اتمام بررسی‌ها موضع خود را اعلام خواهد کرد.

اسرائیل

این در حالی است که پیشتر «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود که تلاش‌های جدیدی از جانب قطر و مصر جهت رسیدن به توافق میان حماس و اسرائیل در حال انجام است و یک شتاب جدیدی در مذاکرات درباره معامله تبادل اسرا وجود دارد.

پیش از آن یکی از رهبران حماس درباره مذاکرات غیرمستقیم مقاومت با رژیم صهیونیستی گفت که طرف اسرائیلی مجبور شد در پیشنهاد اخیر خود که به واسطه‌ها ارائه داده بود، تغییراتی ایجاد کند.

وی درباره این تغییرات ایجاد شده اظهار داشت که رژیم صهیونیستی زمانی این تغییرات را انجام داد که حماس و مقاومت را در پیشنهاد اخیرش مطلق و قاطع دید. اسرائیلی‌ها در حال حاضر مدام در حال تماس با مصری‌ها هستند تا به پیشنهادی برسند که حماس و مقاومت بتوانند آن را قبول کنند.

وی در ادامه گفت که جنبش حماس به طرف مصری اطلاع داده است که هیچ پیشنهادی را که شامل آتش‌بس و خروج نظامیان رژیم صهیونیستی از نوار غزه نباشد، نمی‌پذیرد./ اقتصاد نیوز

پیشنهاد جدید اسرائیل برای معامله احتمالی اسرا با حماس شامل تمایل به بحث در مورد «بازگرداندن آرامش پایدار» در غزه پس از آزادی اولیه اسرا به دلایل بشر دوستانه است.

اسرائیل

این اولین بار از زمان حمله 7 اکتبر به اسرائیل توسط حماس است که رهبران اسرائیل پیشنهاد می‌کنند آماده گفت‌وگو درباره پایان جنگ در غزه به عنوان بخشی از معامله اسرا هستند.

پایان دادن به جنگ در طرح‌های حماس در جریان مذاکرات قرارداد آزادی اسرا در ماه‌های اخیر نقش اساسی داشته است.

هیاتی از مقامات اطلاعاتی مصر روز جمعه وارد اسرائیل شد و با نمایندگان شین بت، نیروهای دفاعی اسرائیل و موساد درباره معامله اسرا و عملیات نظامی احتمالی اسرائیل در رفح گفتگو کرد.

به گفته مقامات اسرائیلی، در پایان گفتگوهای تیم مذاکره کننده اسرائیل و مقامات اطلاعاتی مصر، مصری‌ها پیشنهاد جدیدی را به حماس ارسال کردند که شامل تمایل اسرائیل برای دادن امتیازات مهم بیشتر بود.

حماس جمعه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیشنهاد جدید را دریافت کرده، آن را بررسی و پاسخ خواهد داد.

به گفته مقامات اسرائیلی پیشنهاد جدید به طور مشترک توسط هیات اطلاعاتی مصر و تیم مذاکره کننده اسرائیل با در نظر گرفتن مواضع حماس ارائه شده و آن‌چه اسرائیل و مصر فکر می‌کنند این گروه ممکن است در یک معامله با آن موافقت کند، تدوین شده است.

این پیشنهاد جدید شامل پاسخ به بسیاری از خواسته‌های حماس از جمله تمایل به بازگشت کامل آوارگان فلسطینی به خانه‌های خود در شمال غزه و خروج ارتش اسرائیل از کریدوری است که منطقه تحت محاصره را تقسیم کرده است و مانع آزادی در رفت و آمد می‌شود.

این پیشنهاد همچنین شامل تمایل به بحث در مورد برقراری آتش‌بس پایدار به عنوان بخشی از اجرای مرحله دوم توافق است که پس از آزادی اسرا به دلایل بشردوستانه انجام می‌شود.

اسرائیل

یک مقام اسرائیلی گفت: «ما امیدواریم آنچه پیشنهاد کرده‌ایم برای کشاندن حماس به مذاکرات جدی کافی باشد. امیدواریم حماس ببیند که ما برای دستیابی به توافق جدی هستیم. آنها باید درک کنند که ممکن است در صورت اجرای مرحله اول، بتوان به مراحل بعدی پیش رفت و به پایان جنگ رسید.

[جنگ غزه خان یونس]

این مقام اسرائیلی خاطرنشان کرد که اسرائیل بر این باور است که حماس تهدید حمله اسرائیل به رفح را تهدیدی معتبر می‌داند و این ممکن است به دو طرف در رسیدن به توافق کمک کند. او افزود که اسرائیل در مورد عملیات در رفح جدی است.

مذاکرات آزادی اسرا بین اسرائیل و حماس چند هفته است که با شکاف‌های قابل توجهی بین طرفین به بن‌بست رسیده است.

در روزهای اخیر، کابینه جنگ اسرائیل تصمیم گرفت موضع خود را در مورد تعداد اسرایی که اسرائیل از حماس خواسته به عنوان بخشی از یک توافق آزاد کند، تغییر دهد.

پیشنهادی که روی میز بود شامل آزادی 40 اسیر در ازای شش هفته آتش‌بس و آزادی تقریباً 900 اسیر فلسطینی بود. این 40 اسیر شامل زنان، سربازان زن، مردان بالای 50 سال و اسرای مردی بود که در وضعیت بد پزشکی هستند. اما حماس در هفته‌های اخیر مدعی شد که تنها حدود 20 اسیر وجود دارد که با این معیارهای بشردوستانه مطابقت دارند.

مقامات اسرائیلی گفتند کابینه جنگی اسرائیل برای اولین بار در این هفته به تیم مذاکره کننده اجازه داد تا در مورد آزادی کمتر از 40 اسیر گفتگو کند. تعداد روزهای آتش‌بس به تعداد اسرایی که آزاد می‌شوند مرتبط می‌شود، یعنی یک روز برای هر اسیر.

اسرائیل انتظار دارد در چند روز آینده پاسخی از حماس دریافت کند و مقامات گفتند که امیدوارند به آغاز مذاکرات فشرده درباره جزئیات، به ویژه تعداد اسرایی که در مرحله بشردوستانه آزاد می‌شوند، و تعداد اسرای فلسطینی که در مقابل آزاد می‌شوند، منجر شود./ دنیای اقتصاد

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه