پایان انیمیشن فوتبالیست‌ها بعد از 43 سال | تاثیر سوباسا بر فوتبال جهان

لیونل مسی اسطوره بزرگ فوتبال اعتراف کرده بود که در ‌نوجوانی تحت تاثیر انیمیشن فوتبالیست ها و شخصیت سوباسا بوده است، آندرس اینیستا هم بارها از ‌شیفتگی خود به این مانگا و انیمیشن گفته است.

پایان انیمیشن فوتبالیست‌ها بعد از 43 سال | تاثیر سوباسا بر فوتبال جهان
کدخبر : 24698
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

نهال موسوی - خبری که در چند روز اخیر منتشر شد این بود که مجموعه مانگای محبوب «کاپیتان سوباسا»، که در ایران با نام «فوتبالیست‌ها» شناخته می‌شود، پس از 43 سال به پایان رسید.این مجموعه داستان مصور ژاپنی ابتدا در سال ۱۹۸۱ توسط یوئیچی تاکاهاشی در مجله هفتگی «شونن جامپ» به چاپ رسید. استقبال از آن باعث شد تا این مجموعه به صورت مستقل با نام «کاپیتان سوباسا» انتشار یابد و در سال ۱۹۸۳ نیز انیمیشنی با همین نام از تلویزیون ژاپن پخش شد.

لیونل مسی اسطوره بزرگ فوتبال اعتراف کرده بود که در ‌نوجوانی تحت تاثیر سوباسا بوده است، آندرس اینیستا هم بارها از ‌شیفتگی خود به این مانگا و انیمیشن گفته است. این مجموعه برای اولین بار در دهه هفتاد خورشیدی به فارسی دوبله و تحت نام کارتون «فوتبالیست‌ها» از تلویزیون ایران پخش شد. تاکاهاشی خالق فوتبالیست‌ها البته گفت که داستان سوباسا آزارا و ‌دوستانش را به صورت آنلاین ادامه خواهد داد و به دنبال شکل‌هایی ‌جدید برای ارائه داستان به مخاطبان خواهد بود ولی او دیگر ماجراها ‌را به صورت چاپی ادامه نخواهد داد. آقای تاکاهاشی پیشتر در ماه ژانویه اعلام کرده بود که این مجموعه را به پایان می‌رساند و دلیل آن را «کاهش قوای بدنی» و «تغییر در محیط خلاقانه به دلیل دیجیتالی شدن» دانسته بود.

 انیمیشن فوتبالیست ها

شخصیت کارتونی سوباسا که در قسمت اول این سری داستان‌های مصور تنها ۱۱ سال داشت، در قسمت پایانی ۲۲ ساله است و به عنوان عضوی از تیم ملی ژاپن در المپیک شرکت می‌کند.‌یوئیچی تاکاهاشی این مجموعه مانگا را در سال 1981 شروع کرد و 43 سال بی وقفه منتشر شد، ‌داستانی درباره یک نوجوان اعجوبه یازده ساله ژاپنی که دنیا را ‌شیفته خود کرد. ‌مانگا یا همان کتاب مصور ژاپنی در کشور ژاپن بسیار پرطرفدار است و روز پنج‌شنبه که آخرین بخش از مانگای فوتبالیست‌ها در ژاپن روی ‌قفسه کتاب‌فروشی‌ها قرار گرفت. روی جلد این مانگا نوشته شده ‌بود: «شجاعت سوباسا و دوستانش را در قلب‌تان حک کنید.» تصویر ‌روی جلد این مانگا هم تصویر شخصیت اصلی سوباسا اوزارا بود که ‌پیراهن تیم ملی فوتبال ژاپن را به تن داشت.

برای اطلاع از میزان تاثیرگذاری سوباسا بر فوتبال بخواهیم حرف بزنیم این نکته را مد نظر داشته باشید که تنها از شکل چاپی مانگاهای ‌کاپیتان سوباسا تا امروز در ژاپن 70 میلیون نسخه و در دیگر کشورها ‌‌10 میلیون نسخه به فروش رفته است. اگر تعداد تماشای سریال ‌انیمیشنی کاپیتان سوباسا را به این آمار اضافه کنیم به آماری در حد ‌صدها میلیون بیننده می‌رسیم. ‌نکته جالب توجه این است که این مجموعه بر بسیاری از فوتبالیستهای مطرح جهان تاثیر گذاشته است و شماری از بازیکنان مطرح جهان نظیر زین‌الدین زیدان، الساندرو دل‌پیرو، هیدتوشی ناکاتا و ... گفته‌اند که از مجموعه «کاپیتان سوباسا» الهام گرفته‌اند تا به فوتبال روی بیاورند و این ورزش را به عنوان حرفه اصلی خود انتخاب کنند.

 انیمیشن فوتبالیست ها

البته از این نکته غافل نمانیم که در ژاپن خلق سریال‌های انیمیشن ورزشی برای علاقمند کردن کودکان و ونوجوانان به رشته‌های مختلف ورشی بسیار مرسوم است و علاوه بر فوتبال برای رشته‌های ورزشی دیگر مثل: تنیس، کبدی، بوکس، دومیدانی، والیبال، بسکتبال و ... سریال‌های انیمیشن درست شده است.از معروفترین سریال‌های ورزشی دو دهه اخیر می‌توان به هایکیو Haikyu با محوریت والیبال اشاره کرد که از سال 2014 تا 202 پخش شده و یکی از بهترین و پرطرفدارترین مجموعه‌های ورزشی در سال‌های اخیر است. البته که جهش دوباره والیبال ژاپن را نمی‌توان بدون تاثیرگذاری این کارتون تصور کرد.

همنچنین انیمه اسلم دانک Slam Dunk درباره فضای بسکتبال هم بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در حال حاضر انیمه قفل آبی Blue Lock بسیار معروف است که آن هم فوتبالی است و داستان انیمه قفل آبی به پروژه‌ای‌ می‌پردازد که قرار است به پیدا کردن بهترین مهاجم فوتبال ژاپن کمک کند. کبدی آتشین Burning Kabaddi محصول سال 2021 است درباره ورزش کبدی، «تاتسویا یوی‌گوشی» (Tatsuya Yoigoshi) که قبلا بازیکن فوتبال بود، به تیم باشگاه کبدی مدرسه می‌پیوندد. او در ابتدا علاقه چندانی به این ورزش نشان نداده و چندان هم تمایلی برای ارتباط برقرار کردن با اعضای باشگاه ندارد. اما به تدریج عاشق کبدی شده و با جان و دل وارد زمین مسابقه می‌شود.انیمه عصر الماس Ace Of Diamond با بیش از صد قسمت که از سال 2013 تا 2016 پخش شده و درباره بیسبال است و رقابت تنگاتنگ دو پرتاب کننده اصلی را نشان می‌دهد. این دو که به‌صورت همزمان به تیم بیسبال ملحق شدند، سبک بازی متفاوتی دارند. بااین‌حال هر دو تلاش می‌کنند تا جایگاه برتر را از آن خود کرده و جزو فهرست بازیکنان اصلی تیم باشند.

 انیمیشن فوتبالیست ها

بیبی استپس Baby Steps هم مجموعه انیمیشن دیگری است که در مورد ورزش تنیس و زندگی ایچیرو مارو است، بازی تنیس برای ایچیرو معنا و مفهوم دیگری دارد. به‌واقع هم تماشای او که در تلاش است سبک بازی مخصوص به خود را پیدا کرده و آن را توسعه دهد، بسیار لذت بخش است. صحنه‌های مسابقات تنیس در این انیمه با مهارت بالایی به تصویر کشیده شده‌اند و خط داستانی آن هم جالب توجه است.

واقعیت این است که تعداد انیمیشن‌های ورزشی ژاپنی بسیار زیاد است ولی در پایان ذکر این نکته مهم است که این انیمیش‌ها طبیعتا بر بسیاری از کودکان و نوجوانان دیگر کشورهای جهان هم تاثیر خواهد گذاشت و آنها را به رشته‌های ورزشی مختلف علاقمند می‌کند اما ژاپن فرهنگ و هنر خود را هم به تمام جهان صادر کرده است. ژاپنی‌ها بعد از جنگ جهانی دوم و شکست در آن با استفاده از بمب اتم آمریکا به خوبی دریافتند که از راه‌های دیگری هم می‌توان برتری خود را به جهانیان نشان داد، که یکی از آنها استفاده از صنعت - هنر انیمیشن است. هم در داخل کشور کاربرد دارد و هم در خارج از ژاپن./خبرآنلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه