اخبار اقتصادی| اخبار بازار بورس| شاخص بازار بورس

شاخص کل بورس در جریان معاملات امروز (چهارشنبه 5 آبان ماه) با رشد ۱۳۱ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۳۸۴ هزار واحد قرار گرفت.

کدخبر : 2445
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بازار بورس، بازاری سازمان‌یافته است که قیمت‌گذاری، خرید و فروش کالا، قرارداد آتی و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد. بازار بورس به دو نوع بورس کالا و بورس اوراق بهادار طبقه‌بندی می‌شود. بازار بورس اوراق بهادار تهران، بازاری متشکل و خودانتظام است که اوراق بهادار در آن توسط کارگزاران یا معامله‌گران طبق قانون مورد دادوستد قرار می‌گیرد. بازار بورس اوراق بهادار در قالب شرکت سهامی عام تاسیس و اداره می‌شود. سهام بازار بورس اوراق بهادار تهران در بورس تهران عرضه شده‌ است. 

بازار بورس

انواع بازار بورس

بورس کالا: بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می‌گیرد و به‌طور منظم و دائم فعال است، بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمولاً مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می‌گیرد. هر بورسِ کالا را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می‌گیرد، نام‌گذاری می‌کنند. مثل بورس نفت یا بورس گندم.

بازار بورس

بورس ارز: در بورس ارز، همان‌طور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش پول‌های خارجی انجام می‌گیرد. این بورس در ایران فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشمگیری دارد.

بورس اوراق بهادار: در بورس اوراق بهادار دارایی‌های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و… مورد معامله قرار می‌گیرد. در ایران، به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به‌طور رسمی و دائمی در محل معینی تشکیل می‌شود، «بورس اوراق بهادار» می‌گویند.

بورس ایران: بورس اوراق بهادار تهران در سال ۱۳۴۶ و فرابورس ایران نیز در ۱۹ آبان ۱۳۸۷ افتتاح شد.

بورس مسکن: در بورس مسکن، همان‌طور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش املاک و مستغلات انجام می‌گیرد. مراحل راه اندازی این بورس از سال ۱۳۹۹ در ایران آغاز شده است. بورس مسکن، پنجمین بورس در ایران است.

بازار بورس انرژی: بازار بورس انرژی از سال 91 شروع به فعالیت کرده است، در این بازار حامل‌های انرژی و اوراق بهادار بر پایه این حامل‌ها معامله می‌شود. اهداف بورس انرژی ایجاد شفافیت در بازار، کشف قیمت دقیق حامل‌های انرژی و رفع انحصار است.

بازار بورس

چگونگی ورود به بازار بورس

معاملات سهام و کالا در بورس فقط از طریق دلال سهام که کارگزار نامیده می‌شود، امکان‌پذیر است. کارگزاران بورس شرکت‌هایی هستند که واسط بین سازمان بورس و معامله‌گر قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها تحت مجوز بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. کارگزار در واقع واسط بین معامله‌گر و بازار بورس می‌باشد. افراد عادی جامعه نیز می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از کارگزاری‌های رسمی، خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را در بورس انجام دهند. 

بازار بورس

شاخص کل بازار بورس در معاملات امروز

شاخص کل بورس تهران، امروز چهارشنبه پنجم آبان ماه در ابتدای معاملات با رشد ۱۳۱ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۳۸۴ هزار واحد قرار گرفت.

در ساعت ۹:۴۰ دقیقه شاخص کل بورس با رشد ۲۸۱ واحدی بر روی پله یک میلیون و ۳۸۴ هزار واحدی قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با اُفت ۶۹۲ واحدی بر روی پله ۳۷۵ هزار و ۸۲۷ واحدی قرار گرفته است. سه نماد فولاد، شنفت و نوری بیشترین تاثیر را تا به این لحظه بر شاخص بورس داشته اند.

در ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه شاخص کل بورس با رشد یک هزار و ۳۵۹ واحد بر روی پله یک میلیون و ۳۸۵ هزار واحدی قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با اُفت یک هزار و ۱۲۱ واحدی بر روی پله ۳۷۵ هزار و ۳۹۸ واحدی قرار گرفت.

نماد فولاد، فملی و شاراک بیشترین تاثیر مثبت و شنفت، شبریز و امین تا به این لحظه بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. شاخص فرابورس نیز با رشد ۵۳ واحد بر روی پله ۱۹ هزار و ۷۲۴ واحدی قرار گرفت.

لازم به ذکر است که از میان ۶۷۱ نماد، ۴۴ نماد در صف خرید و ۱۱۸ نماد در صف فروش قرار دارند.

شاخص کل بورس در ساعت ۱۲:۰۵ دقیقه با رشد ۸ هزار و ۶۶۹ واحدی روی پله یک میلیون و ۳۹۳ واحد قرار گرفت، شاخص کل هم وزن نیز با افت ۱۱۸ واحد بر روی پله ۳۷۶ هزار و ۴۰۱ واحد گرفت.

سه نماد فولاد، فملی و کگل بیشترین تاثیر را بر شاخص در این لحظات داشته اند. در این دقایق بازار، تعداد نماد‌های در صف فروش به ۱۱۲ و تعداد نماد‌ها حاضر صف خرید به ۶۹ نماد رسید.

شاخص فرابورس نیز با رشد ۱۳۱ واحد روی پله ۱۹ هزار و ۸۰۲ واحدی قرار گرفت.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه