قطب جنوب | گیاهان قطب جنوب

مقاوم ترین گیاه جهان را بشناسید | این گیاه در قطب جنوب مدفوع را جذب میکند!

تنها گیاهان بسیار بادوام می‌توانند سرمای شدید و تاریکی طولانی‌مدت را تحمل کنند، اما افزایش دما نیز به این شرایط سخت اضافه شده است.

مقاوم ترین گیاه جهان را بشناسید | این گیاه در قطب جنوب مدفوع را جذب میکند!
کدخبر : 24400
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

«خزه‌ها» ابرقهرمانان گیاهی قطب جنوب هستند که به طور پیوسته بخش‌هایی از این قاره را پر کرده و اشکالی شبیه بالشتک‌های سبز گرد و قلنبه ساخته‌اند که برخی از آن‌ها به تازگی با ذوب شدن یخ و برف در معرض دید قرار گرفته‌اند.

 خزه‌ها گیاهان فوق‌العاده مقاومی هستند که در آب و هوای خشن قطب جنوب به آرامی رشد می‌کنند و سرمای شدید، خشکی طولانی‌مدت، نور قدرتمند ماوراء بنفش و تاریکی طولانی زمستان را تاب می‌آورند.

آن‌ها معمولاً ۹ تا ۱۰ ماه زیر برف زمستانی زنده می‌مانند و از ضدیخ طبیعی خودشان برای جلوگیری از یخ‌زدگی سلول‌هایشان استفاده می‌کنند. خزه‌ها در فصل رشد کوتاه‌مدتی که دارند مانند اسفنج آب را به خود جذب می‌کنند و به حیات بازمی‌گردند. آن‌ها حتی قرن‌ها دفن شدن زیر یخچال‌های طبیعی را تحمل می‌کنند. سن یک نمونه خزه که به دام یخ افتاده و پس از ذوب شدن دوباره زنده شده بود، پس از ارزیابی، ۱۵۳۰ سال تخمین زده شد.

مواد مغذی کمیاب هستند و خزه‌ها طبیعتاً به دنبال تغذیه هستند. آن‌ها حتی ذرات مدفوع باستانی پنگوئن‌ها را که در باد می‌وزد، جذب می‌کنند.

خزه‌ها در سال فقط ۲ یا ۳ میلی‌متر رشد می‌کنند، اما در بخش‌هایی از شبه‌جزیره قطب جنوب، رشد آن‌ها در ۵۰ سال گذشته یا بیشتر، در دمای به سرعت در حال افزایش، بیشتر شده است./ فرارو

آن تصویر ذهنی که بیشتر ما از سرزمین قطب جنوب داریم، به‌صورت یک سرزمین یخ‌زده و سفید است؛ سرزمینی که تا چشم کار می‌کند، چیزی جز برف و یخ و سفیدی در آن دیده نمی‌شود. اما بر پایه‌ی یک بررسی جدید، شاید چنین تصویر ذهنی از قطب جنوب در زمان‌های آینده خیلی هم صحیح نباشد. واقعیت این است که این قاره به‌طور فزاینده‌ای به خاطر افزایش دمای زمین در حال سبز شدن است و بخش‌هایی از آن به پوشش‌های سبز گیاهی تغییر شکل داده‌اند. پژوهشگران دانشگاه اکستر در طی یک بررسی، نمونه‌هایی از مخازن خزه‌ای واقع در شبه‌ جزیره‌ی جنوبگان را انتخاب کرده و با انجام آزمایش‌ روی آن‌ها پی‌ برده‌اند که فعالیت زیستی در این نواحی در طی ۵۰۰ سال گذشته به مقدار بسیار زیادی افزایش یافته است.

قطب جنوب

این بررسی در واقع دنبال‌کننده‌ی کارهای قبلی همین تیم پژوهشی در سال ۲۰۱۳ بوده است. گروه پژوهشی در آن سال پی برده بودند که گرم شدن ملایم و پایدار منطقه منجر به ایجاد تغییراتی در اکولوژی آن می‌شود و این تغییرات به مقدار زیادی غیرقابل پیش‌بینی هستند. اما پژوهش‌های سال ۲۰۱۳ تنها بر بخش‌های جنوبی شبه‌جزیره‌ی جنوبگان متمرکز شده بودند. این بار اما دانشمندان نمونه‌هایی از بخش‌های وسیع‌تر این سرزمین انتخاب کردند و در نهایت در تمامی دفعات بررسی به نتایج نگران‌کننده و پابرجایی در این رابطه رسیدند. متیو آمزبوری، سرپرست گروه پژوهشی در این باره می‌گوید:

این پژوهش به ما یک بینش بسیار شفاف‌تر از آن مقیاسی می‌دهد که تغییرات اخیر در حال وقوع در آن هستند. پیش‌تر از این، ما چنین پاسخ‌هایی را تنها در یک محل واقع در بخش‌های دوردست جنوبی شبه‌جزیره‌ی جنوبگان شناسایی کرده بودیم؛ اما اکنون ما می‌دانیم که مخازن خزه‌ای به پدیده‌ی تغییرات اقلیمی اخیر در سراسر قطب جنوب واکنش نشان می‌دهند و رشدشان بیشتر می‌شود.

با افزایش یافتن دمای میانگین سالانه در این ناحیه به مقدار تقریبا نیم درجه‌ی سانتی‌گراد در هر دهه از سال‌های ۱۹۵۰، به نظر می‌رسد که شبه‌جزیره‌ی جنوبگان اکنون باید به‌عنوان یکی از مکان‌های روی سیاره‌ی زمین با بالاترین سرعت گرم شدن به شمار رود.

قطب جنوب

تیم پژوهشی اکستر برای بررسی اینکه چنین تغییراتی در زندگی گیاهی در این قاره چه اثراتی می‌تواند داشته باشد، نمونه‌هایی از مخازن‌ خزه‌ای جمع‌آوری کردند. بخش‌های عمیق‌تر این نمونه‌ها دارای قدمتی به میزان بیش از ۱۵۰ سال بودند و وجود آن‌ها منجر به ایجاد یک تصویر دقیق و حاوی جزییات زیاد از فعالیت‌های بیولوژیکی در آن دوره‌های زمانی می‌شد.

همان‌طور که در مطالعه‌ی اولیه‌ی سال ۲۰۱۳ مشخص شده‌ بود، فعالیت بیولوژیکی در طی ۵۰ سال گذشته با سرعت فزاینده‌ای در حال افزایش بوده است. اما در بررسی جدید، ۵ نمونه از سه سایت پژوهشی با نام‌های الفنت آیلند، آلردی آیلند و گرین آیلند که حدود ۶۰۰ کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند، گرفته شده است. حتی در چنین مسافت دوری نیز نمونه‌های به‌دست‌آمده حاکی از نتایجی بودند که به‌طور قابل ملاحظه‌ای روند هماهنگ و مشابهی با یکدیگر داشتند و این شباهت، دانشمندان  را به این نتیجه می‌رساند که تغییرات زیستی ایجادشده در قطب جنوب بر ناحیه‌ای بسیار وسیع‌تر از آنچه پیش‌تر تصور می‌شد، تأثیر گذاشته است. دان چارمن، سرپرست گروه پژوهشی در این باره می‌گوید:

افزایش‌های دما در طی تقریبا نیم قرن گذشته در سرزمین شبه‌جزیره‌ی جنوبگان، دارای تأثیر چشمگیری بر مخازن خزه‌ای و رشد آن‌ها در ناحیه‌ی مورد بحث شده است که این امر افزایش سریع نرخ رشد آن‌ها و فعالیت‌های میکروبی را با خود به همراه داشته است. اگر این شرایط ادامه پیدا کند و با افزایش یافتن مساحت زمین‌های خالی از یخ ناشی از عقب‌نشینی مداوم یخچال‌ها، آنگاه ما شاهد سبزتر شدن بیش از پیش جنوبگان در سال‌های آینده خواهیم بود.

تیم پژوهشی برنامه‌ریزی کرده‌اند که در آینده، بررسی‌های خود را به مطالعه‌ی خزه‌های مربوط به هزاران سال پیش نیز گسترش دهند تا بدین ترتیب بتوانند تصویری طولانی‌مدت از اکولوژی قطب جنوب به دست آورند؛ تصویری که دارای قدمتی بیشتر از زمان آغاز فعالیت‌های تأثیرگذار انسان بر این نواحی و به‌طور کلی بر تغییرات اقلیمی کره‌ی زمین باشد./ زومیت

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه