اخبار روز | اخبار جدید

اخبار مهم درباره تعطیلات قبل و بعد عید مدارس | این مدارس کل فروردین ماه تعطیل شد!

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: بحثی بر روی کاهش ساعت کار ادارات به میزان ۴۰ ساعت در هفته وجود ندارد و عمده بحث بر سر تعیین روز تعطیلی بین پنج‌شنبه و شنبه است که نظر ما بر روی تعطیلی پنج‌شنبه است.

اخبار مهم درباره تعطیلات قبل و بعد عید مدارس | این مدارس کل فروردین ماه تعطیل شد!
کدخبر : 23977
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: بحثی بر روی کاهش ساعت کار ادارات به میزان ۴۰ ساعت در هفته وجود ندارد و عمده بحث بر سر تعیین روز تعطیلی بین پنج‌شنبه و شنبه است که نظر ما بر روی تعطیلی پنج‌شنبه است.

خبر مهم درباره افزایش تعطیلات دوروزه آخر هفته | تعطیلی شنبه ها تصویب شد ؟

عباس گودرزی با اشاره به تصویب کلیات لایحه کاهش ساعت کاری ادارات و تعطیلی دو روز در هفته اظهار کرد: کلیات لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری در مجلس شورای اسلامی تصویب شد منتها با نظر رئیس مجلس این لایحه دو شوری شد بدان معنا که مجددا کمیسیون اجتماعی جزییات لایحه را مورد بررسی قرار دهد.

تعطیلی مدارس

وی توضیح داد: این لایحه مربوط به افزایش تعطیلات هفته از یک روز به دو روز و همچنین کاهش ساعت کاری از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت در هفته است؛ نکته محل بحث مربوط به دو روز تعطیلی یعنی پنج‌شنبه و جمعه یا جمعه و شنبه است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی بیان کرد: نظر ما تعطیلی پنج شنبه و جمعه است چون معتقد هستیم مناسک دینی، سبک زندگی و فرهنگ اسلامی ایران اقتضاء می‌کند با درک درستی از ارزش زمانی و نگاه فرهنگی و اصالت دادن به بحث فرهنگ شاهد تعطیلی پنج‌شنبه و جمعه باشیم همانطور که در حال حاضر هم این دو روز در تهران تعطیل است منتها ناهماهنگی بین شهرستان‌ها و تهران وجود دارد.

گودرزی توضیح داد: تعطیلی پنج‌شنبه از این حیث باید باشد که ما نمی‌توانیم در طول هفته به برخی از وظایف‌مان همچون صله‌رحم بپردازیم با این تعطیلی می‌توان گامی در راستای تحکیم بنیاد خانواده و انجام بهتر مناسک دینی و مناسبات از بعد آداب و رسوم فرهنگ‌مان برداشت. پنج‌شنبه فرصتی برای پرداختن به اینگونه وظایف است که در افزایش بهره‌وری کارکنان هم تاثیر می‌گذارد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی اظهار کرد: این کمیسیون در اسرع وقت مجددا جزییات این لایحه را بررسی می‌کند و حتما تا پایان عمر مجلس یازدهم تعیین تکلیف می‌شود و بحثی روی کاهش ساعت کار اداری نیست.

وی در پایان گفت: در لایحه دولت تنها به موضوع دو روز تعطیلی در هفته اشاره شده بود که ما احتمالا در کمیسیون مشخصا روزهای تعطیلی هفته را تعیین و به صحن ارسال می‌کنیم./ منبع: ایسنا

وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به حلول ماه مبارک رمضان در دهه آخر اسفندماه سال جاری و تقارن آن با آغاز بهار طبیعت و تعطیلات نوروز و با عنایت به ضرورت رعایت حال دانش‌آموزان روزه‌دار و بهره‌مندی بیشتر معنوی در این ماه پرخیر و برکت به ویژه در ساعات فعالیت مدارس، ضرورت می‌داند به مدیران ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، مناطق و مدارس مواردی را توصیه کند.

شایسته است مدیران با استفاده از ظرفیت مشورت و مشارکت شورای معلمان و انجمن اولیا و مربیان و با تصویب شورای مدرسه، نسبت به هماهنگی و اجرای هرچه مطلوب‌تر تصمیمات اتخاذشده در این ایام اقدام کنند.

با توجه به شرایط جسمانی دانش‌آموزان روزه‌دار و ضرورت زمینه‌سازی برای استفاده مطلوب از برکات عبادی و معنوی این ماه، شایسته است طی مصوبه شورای مدرسه، معلمان از اجرای هرگونه آزمون مؤثر در ارزشیابی تحصیلی و کلاسی دانش‌آموزان در این ماه مبارک خودداری کنند. ارائه تکالیف و کار در منزل به دانش‌آموزان را محدود و درس تربیت بدنی با ورزش‌های سبک اجرا شود.

مدیران مدارس می‌توانند به اقتضای شرایط (اوقات شرعی، موقعیت جغرافیایی، نوع مدرسه و...) با توجه به نظرات معلمان، دانش‌آموزان و اولیای ایشان، ضمن اجرای کامل برنامه درسی و رعایت ساعات مصوب آموزشی هر دوره، نسبت به شروع ساعت کار مدرسه با یک ساعت تأخیر اقدام کنند.

ایبرگزاری برنامه‌های مذهبی، تربیتی و امیدآفرین با مشارکت معلمان، دانش آموزان و اولیا نظیر اجرای نمازهای جماعت در مدرسه، برگزاری مراسم ادعیه و سخنرانی بویژه مراسم شب‌های قدر و احیا و سایر برنامه‌های فرهنگی و تربیتی از جمله نکات مورد نظر است که برنامه ریزی و اجرای آن به مدیران نیز تاکید می شود.

امید است برنامه‌های پیش بینی شده شورای مدرسه برای این ماه، بگونه‌ای تنظیم و اجرا شود که ضمن تشویق اعتقادی دانش‌آموزان به روزه داری و تشویق آنان به حفظ و رعایت شئونات دینی و مذهبی، زمینه‌های توسعه و درک فرهنگ اسلامی و حب نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) و ائمه اطهار(ع) و دستورات ایشان را بیش از پیش در میان معلمان و دانش‌آموزان فراهم کنند و به یقین نقش مدیران مدارس در تحقق این امر مهم بسیار اساسی و موثر است.»/ شمانیوز

چه سالی ماه رمضان در زمستان بود

 سال ٩5 ماه رمضان در زمستان بود. در تقویم سال 95 ماه رمضان یک بار در بهار و بار دیگر در زمستان همان سال رخ داد. جالب است بدانید که سال ١4٠٢ دو ماه رمضان خواهیم داشت. ماه رمضان در این سال یک بار در فروردین و بار دیگر در اسفند ماه خواهد بود.

چه سالهایی ماه رمضان در عید نوروز بوده است

نوروز سال 1370 ، 1381 ، 1402 و 1403 شمسی با ماه رمضان مقارن بوده است.

سخن پایانی:

 رمضان ماه بندگی و عبادت و ماه مهمانی خدا است، در این ماه با روزه داری و انجام اعمال خاص ثواب و پاداش بیشماری برای مومنان بهمراه دارد. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

منبع: تابناک

ماه رمضان

دعای روز اول ماه رمضان

«اللهمَ اجْعلْ صِیامی فیه صِیام الصّائِمینَ و قیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ و نَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ و هَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ».

«خدایا روزه مرا در این روز مانند روزه، روزه‌داران حقیقی قرار داده و اقامه نمازم را مانند نمازگزاران واقعی مقرر فرما و مرا از خواب غافلان هوشیار ساز و هم در این روز جرم و گناهم را ببخش ای خدای عالمیان و از زشتی‌هایم عفو فرما ای عفو کننده از گناهکاران»

خواسته‌های روز اول ماه مبارک رمضان

از روزه‌داران واقعی باشد؛

از شب‌زنده‌داران حقیقی باشد؛

از خواب غفلت بیدار شود؛

گناهان بخشیده شود؛

گذشت و بخشش خداوند شامل حال او شود؛

اعمال شب اول ماه رمضان

استهلال ماه رمضان

استهلال (جست‌وجوی هلال ماه) که برخی آن را واجب دانسته‌اند.

دعای رؤیت هلال ماه رمضان

در شب اول ماه رمضان به جست و جوی هلال ماه بپردازید و پس از رؤیت هلال رو به قبله بایستید و دست‌ها را به سوی آسمان بلند و هلال را خطاب کرده و بگویید:

«رَبِّی وَ رَبُّکَ اللّهُ رَبُّ الْعالَمِینَ. اللّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالْأَمْنِ وَالْإِیمانِ وَالسَّلامَةِ وَالْإِسْلامِ وَالْمُسارَعَةِ إِلی مَا تُحِبُّ وَتَرْضی. اللّهُمَّ بارِکْ لَنا فِی شَهْرِنا هذَا، وَارْزُقْنا خَیْرَهُ وَعَوْنَهُ، وَاصْرِفْ عَنَّا ضُرَّهُ وَشَرَّهُ وَبَلاءَهُ وَفِتْنَتَهُ.»

ماه رمضان

دعای پیامبر (ص) هنگام رؤیت هلال ماه رمضان

روایت شده: زمانی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هلال ماه رمضان را رؤیت می‌کرد، روی شریفش را به جانب قبله می‌گرداند و می‌گفت:

اللّٰهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالْأَمْنِ وَالْإِیمانِ وَالسَّلامَةِ وَالْإِسْلامِ وَالْعافِیَةِ الْمُجَلَّلَةِ وَدِفاعِ الْأَسْقامِ وَالْعَوْنِ عَلَی الصَّلاةِ وَالصِّیامِ وَالْقِیامِ وَتِلاوَةِ الْقُرْآنِ. اللّٰهُمَّ سَلِّمْنا لِشَهْرِ رَمَضانَ، وَتَسَلَّمْهُ مِنّا، وَسَلِّمْنا فِیهِ حَتَّیٰ یَنْقَضِیَ عَنَّا شَهْرُ رَمَضانَ وَقَدْ عَفَوْتَ عَنَّا وَغَفَرْتَ لَنا وَرَحِمْتَنا.

خدایا، این ماه را بر ما نو کن به ایمنی و ایمان و سلامت و اسلام و عافیت بزرگ و دفاع در برابر بیماری‌ها و یاری بر نماز و روزه و شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن. خدایا، ما را برای ماه رمضان سالم گردان و ماه رمضان را از ما سالم دریافت کن و ما را در آن تا از ما بگذرد به‌سلامت دار درحالی‌که از گناهان ما درگذشته و ما را مورد آمرزش و رحمت خویش قرار داده باشی./ منبع: ایمنا

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه