حمل و نقل | حمل و نقل عمومی

خبر خوش برای مردم ایران | سال جدید منتظر توسعه حمل و نقل عمومی باشید!

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: اولویت برنامه‌ها و اختصاص بودجه شهر برای حمل و نقل عمومی بوده است و سال ۱۴۰۳ سال تحقق و به ثمر نشستن برنامه‌ها در این راستا است.

خبر خوش برای مردم ایران | سال جدید منتظر توسعه حمل و نقل عمومی باشید!
کدخبر : 23760
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

نشست خبری عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران و علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران امروز برگزار شد.

علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران در این نشست اظهارداشت: سال دوم شورا موضوعیت حمل و نقل را در برنامه چهارم توسعه در نظر گرفتیم و در سال ۱۴۰۳ هم در برنامه ریزی برنامه نخست و اولویت بودجه را به مسأله حمل و نقل عمومی مانند افزایش مترو، اتوبوس و تاکسی اختصاص داده‌ایم.

وی بیان داشت: سال اصلی به ثمر رسیدن حمل و نقل عمومی سال ۱۴۰۳ است.

سخنگوی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: در سال سوم دوره ششم مدیریت شهری با آگاهی بیشتری بودجه تصویب شد و می‌توان گفت تصویب بودجه یکی از مهمترین مصوبات شورا به شمار می‌رود؛ چراکه روح و کالبد شهر با این مصوبه دیده خواهد شد البته به موضوعات تخصصی مختلف شهری پرداخته شده و بخشی‌نگری نشده است.

نادعلی در ادامه گفت: برای سال ۱۴۰۳ عوارض ساخت و ساز را تصویب کردیم و نگذاشتیم بی حساب و کتاب افزایش یابد چرا که سال قبل عوارض ساخت و ساز را ما در شورا تصویب کردیم اما عدم رضایت را نیز شاهد بودیم و در برخی مناطق اعداد و ارقام تحت تأثیر نظارت فنی و دیگر مبالغ قرار می‌گرفت و کسانی که می‌خواستند ساخت و ساز انجام دهند با این اعداد و ارقام به مشکل برخورد می‌کردند./رکنا

 مزیت های سیستم‌ های حمل‌ و نقل عمومی چیست؟

سیستم های حمل و نقل عمومی شهرها را به حرکت در می آورد. تا سال 2020، بخش حمل و نقل عمومی مسافری سالانه 60 میلیارد سفر را در اروپا انجام داده است. اگر این تعداد سفر با وسایل نقلیه شخصی انجام می شد، میزان ترافیک غیر قابل تصور بود. هزینه سالانه ترافیک در حال حاضر  یک درصد تولید ناخالص داخلی اروپا و برابر 100 میلیارد یورو است. حمل و نقل عمومی با کاهش حجم ترافیک به دلیل خلوت شدن خیابان ها، به افرادی که از این سیستم ها استفاده نمی کنند نیز منفعت می رساند.

خودروهای خودران (Autonomous Vehicles - AV) زمانی که به صورت گسترده استفاده شوند، خود نیز باعث افزایش ترافیک می گردند. از طرف دیگر اگر این خودروها جزئی از سیستم های حمل و نقل عمومی انبوه بر شوند و به صورت مکمل با این سیستم ها عمل کنند، امکان رساندن مسافر به مقصد نیز وجود خواهد داشت و تا 80 درصد خودروها از سطح شهرها حذف خواهند شد.

حمل و نقل عمومی

هوای پاک

آلودگی هوا سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز مشکلات تنفسی، ذات الریه، سرطان و بیماری های دیگر می گردد. براساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدود 40 میلیون انسان در 115 شهر بزرگ اروپا در معرض هوای با کیفیت زیر استاندارد سازمان بهداشت جهانی هستند.

سیستم های حمل و نقل عمومی باعث افزایش کیفیت هوا به دلیل ایجاد آلودگی بسیار کمتر به ازای مسافر/کیلومتر در مقایسه با سیستم های حمل و نقل شخصی می شوند. با توجه به این مطلب که اتوبوس ها به سمت حذف آلاینده های هوا پیش می روند، این موضوع خود موجب بهبود کیفیت هوا در شهرهای اروپا می گردد.

استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی به نفع همه افراد جامعه است. هوای پاک به جهت استفاده بیشتر از سیستم های حمل و نقل عمومی، نه تنها به افرادی که از آنها استفاده می کنند بلکه به تک تک افراد در کلیه مناطق نفع می رساند.

حفاظت از زمین

سیستم های حمل و نقل عمومی از جمله مناسب ترین روش جابجایی دوستدار محیط زیست هستند زیرا به غیر از پیاده روی و دوچرخه سواری، انرژی کمتری مصرف کرده و حجم کمتری از گاز Co2 در مقایسه با خودروی شخصی تولید می کنند. بر طبق آمار آژانس محیط زیست اروپا، جابجایی با سیستم های حمل و نقل عمومی اتوبوس دو برابر و سیستم های ریلی چهار برابر کمتر گاز Co2  به ازای هر مسافر در مقایسه با خودروی شخصی تولید می کنند. تولید خودروهای بدون ایجاد آلودگی گازکربنیک با توجه به زمان بر بودن اجرای این تکنولوژی به تنهایی کافی نیست. برای جابجایی شهروندان، تغییر روش جابجایی به سمت استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی و انبوه بر لازم است و می تواند در کوتاه مدت قابل دسترسی باشد. اهداف برنامه های سبز اروپا برای حمل و نقل به تنهایی توسط افزایش سیستم های حمل و نقل عمومی قابل دسترسی نخواهد بود.

رونق اقتصادی

منافع اقتصادی به دست آمده از سیستم های حمل و نقل عمومی پنج مرتبه بیشتر از میزان سرمایه گذاری در آنها است. یک یورو ارزش ایجاد شده توسط سیستم های حمل و نقل عمومی، چهار یورو ارزش در کل اقتصاد ایجاد می کند. این موضوع با رساندن افراد به محل کار و/یا محل فعالیت های آموزشی و ورزشی، امکان دسته بندی فعالیت ها و توسعه تجارت، حمایت از توریسم، تولید ارزش افزوده املاک و اموال، تثبیت ارزش املاک و کمک به اقتصاد شهرها یا مناطق محروم از طریق سیستم های حمل و نقل محقق می شود. سرمایه گذاری در سیستم های حمل و نقل عمومی موجب ایجاد 25 درصد شغل بیشتر در اقتصاد به نسبت سرمایه گذاری همان مقدار پول در جاده یا بزرگراه می شود.

سرمایه گذاری سالانه در سیستم های حمل و نقل عمومی محلی در اروپا برابر 40 میلیارد یورو می باشد. شرکت های حمل و نقل عمومی نیز سرمایه گذاری های کلان در این مورد انجام می دهند. سرویس های حمل و نقل عمومی شهری و منطقه‎ای در اروپا سالانه بین 130 تا 150 میلیارد یورو به اقتصاد کمک می کنند. این رقم معادل 1 تا 2.1 درصد از تولید ناخالص داخلی اروپا می باشد.

بخش های زیادی شامل صنایع ساخت وساز، زنجیره تامین، صنایع تولیدی و سرویس هایIT دریافت کنندگان این سرمایه گذاری ها هستند.

شرکت های محلی یا منطقه ای شامل شرکت های کوچک تا متوسط، اغلب از مزایای سرمایه گذاری در سیستم های حمل و نقل عمومی استفاده می کنند و در نتیجه موجب رونق و توسعه اقتصاد در منطقه می شوند.

مشاغل محلی

بخش حمل و نقل عمومی از جمله کارفرماهای بزرگ در سطح محلی است که در مجموع 2 میلیون نفر را در اروپا استخدام کرده که معادل 20 درصد از 10 میلیون نفری است که در صنعت حمل و نقل استخدام شده اند. مهم تر از همه این که سیستم های حمل و نقل عمومی مشاغل محلی دائمی ایجاد می کنند که در سیستم دیگری نمی توان مشابه آنرا پیدا کرد. بعلاوه هر شغل مستقیم در حمل و نقل عمومی متصل به چهار شغل دیگر در سایر بخش های اقتصاد می باشد.

شرکت های حمل و نقل عمومی انواع مشاغل از کمترین تخصص تا تخصص های بسیار بالا را به افراد با سوابق متنوع ارائه می دهند.

قابلیت دسترسی و هزینه مناسب

سیستم های حمل و نقل عمومی موقعیت های مساوی برای تمام شهروندان، جدا از جایگاه اجتماعی آنها، ارائه می دهند. این سیستم ها دسترسی به اماکن مهم شهری (مدارس، بیمارستان ها، دفاتر کار، مغازه ها و غیره) را با هزینه 16.1 آنچه که مردم برای داشتن یک خودرو شخصی باید متحمل شوند امکان پذیر می کنند.

پوشش خوب جغرافیایی و دسترسی درازمدت به این سرویس، توسط مسئولان حمل و نقل تضمین شده است. ریسک توقف سرویس دهی از یک هفته به هفته دیگر وجود ندارد. بهای بلیت تعیین شده توسط مسئولان مربوطه، قابلیت پرداخت آنها را توسط تمام اقشار جامعه تضمین می کند.

سیستم های حمل و نقل عمومی، به خصوص شبکه هایی که به سیستم های حرفه ای و درون شهری مرتبط شده اند، افزایش پیوستگی و جاذبه منطقه ای ایجاد کرده و در عین حال موجب کاهش حجم ترافیک توسط مسافران می شود. برای مناطق شهری، ارائه یک سیستم جابجایی عمومی شامل حمل و نقل براساس تقاضا می تواند دسترسی به موقعیت های اقتصادی و اجتماعی را برای ساکنان مناطق و تجارت های محلی تضمین کند.

کیفیت زندگی شهری

سیستم های حمل و نقل عمومی بسیار موثرتر از سیستم های جابجایی موتوری شخصی از نظر استفاده بهینه از فضای عمومی شهری هستند. با در نظر گرفتن متوسط 1.3 سرنشین خودروهای شخصی، یک اتوبوس استاندارد می تواند بیش از 40 خودرو را از سطح شهر خارج کند. بعلاوه باید در نظر داشت که در سیستم های مترو، بطور متوسط، 30 قطار مترو می تواند در یک ساعت و یک جهت حرکت کند. آیا تاکنون رویای فضای بیشتر در شهر و محل های ایمن بیشتر برای مردم و بازی کودکان داشته اید؟ در طی قرنطینه بیماری کووید 19، بعضی شهرهای اروپا با بستن خیابان ها، فضای بیشتر برای افراد پیاده و دوچرخه سواران آماده کردند. افزایش سیستم های حمل و نقل عمومی و کاهش خودرو شخصی، موجب آزاد شدن فضاهای عمومی که در حال حاضر به خودروهای شخصی اختصاص یافته اند (برای رانندگی و پارک خودرو) و باز گرداندن آنها به شهروندان می شود. تصور کنید در این صورت شهرها چگونه خواهند بود.

روش زندگی سالم و فعال

سیستم های حمل و نقل عمومی مشوق زندگی فعال هستند زیرا اکثر سفرها همراه با پیاده روی یا دوچرخه سواری به سمت ایستگاه های حمل و نقل عمومی یا از آنها هستند. از جمله مزایای سلامتی مرتبط با جابجایی فعال عبارتند از اثر مثبت بر دیابت، افزایش سلامتی ذهن و روح، کاهش چاقی و هم چنین ریسک کمتر بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان. تشویق ترکیب پیاده روی، دوچرخه سواری و استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی می تواند ابزار موثری برای افزایش سلامتی عمومی در جامعه بوده و اثرات مثبتی برسلامتی شهروندان داشته باشد.

کاهش سروصدا

ترافیک جاده ها بزرگترین منبع آلودگی صوتی در اروپا است که می تواند موجب بروز اختلالات خواب، فشارخون و مرگ زودرس شود. اگر افراد بیشتری از سیستم های حمل و نقل عمومی استفاده کنند، حجم ترافیک کاهش یافته و در نتیجه آلودگی صوتی شهروندان نیز کاهش خواهد یافت. افرادی که در مرکز شهرهایی زندگی می کنند که تبدیل به پیاده راه برای شهروندان شده و فقط اتوبوس یا تراموا در آنها قابل دسترسی می باشند، اختلاف را به خوبی متوجه می شوند. خبر خوب این است که اتوبوس های برقی میزان آلودگی صوتی را بیشتر کاهش می دهند.

ارتباط افراد با یکدیگر

در زمان افزایش نابرابری و تفاوت های اجتماعی در اروپا، بسیار مهم است که ارتباط اجتماعی افراد محکم تر شود و در این میان نقش سیستم های حمل و نقل عمومی، برقراری این ارتباط اجتماعی می باشد. این ارتباط از طریق لبخند، کمک به یکدیگر یا گفتگو است. در وقایع مهم مانند برگزاری کنسرت یا مسابقات فوتبال، سفر با سایر افراد علاقه مند جزیی از جذابیت این مراسم می باشد. بعضی از افراد در سیستم های حمل و نقل عمومی دوستان صمیمی و یا حتی شریک زندگی خود را پیدا کرده اند./ تسنیم

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه