قیمت طلا | قیمت طلا امروز در بازار

قیمت طلا امروز بازار را لرزاند | قیمت طلا امروز به چند رسید؟

قیمت طلا و سکه روز گذشته با افزایش قیمت جهانی طلا افزایش یافت. این در حالی است که کاهش محدود دلار نتوانست تاثیری بر بازار طلا داشته باشد اما معامله گران معتقدند این کاهش از افزایش بیشتر قیمت در بازار طلا جلوگیری کرد.

قیمت طلا امروز بازار را لرزاند | قیمت طلا امروز به چند رسید؟
کدخبر : 21708
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا

به گزارش ایران تحلیل، روز گذشته قیمت طلا و سکه برخلاف کاهش محدود دلار افزایش یافت. افزایش قیمت جهانی طلا از هفته گذشته آغاز شد و محدوده مقاومت ۲۰۰۰ دلاری را شکست. در زمان نگارش این مقاله، قیمت طلا ۲۰۷۲ دلار بود.

جدول زیر قیمت انواع طلا و سکه در زمان گشایش بازار امروز را نشان می دهد.

تحلیلگران اقتصادی می گویند از سال ۲۰۱۲ همه چیز در جهان چند برابر شده است، اما قیمت طلا تغییری نکرده است. آنها معتقدند اگر تاکتیک های اقتصاد انبساطی در ایالات متحده به جای سیاست های انقباضی تغییر کند، احتمال افزایش قیمت جهانی طلا بیشتر است.

دیروز یازدهم آذر در سال ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی ۲۹ میلیون و ۵۴۶ هزار تومان و ۳۴۴ هزار تومان افزایش یافت. سکه بهار در اکثر ساعات معاملات روز گذشته در کانال ۲۵ و ۲۶ میلیون تومان سرگردان بود و در نهایت در کانال پایین به کار خود پایان داد. این قطعه در آخرین معامله روز گذشته با قیمت ۲۵ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان معامله شد و ۱۰۲ هزار تومان افزایش یافت.

قیمت طلا نیز در اولین روز هفته افزایش یافت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش از ۲۰۵ هزار تومان به ۱۰ میلیون و ۹۴۳ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۴۶ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش به ۲ میلیون و ۵۲۵ هزار تومان رسید. قیمت طلای مستعمل نیز افزایش یافت و به دو میلیون و ۴۹۱ هزار تومان رسید.

دیروز حباب سکه روند متعادلی نداشت. حباب سکه امامی ۸۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۴ هزار تومان و سکه گرمی ۱۳ هزار تومان افزایش یافت. دیروز حباب سکه بهار ۱۶۳ هزار تومان و نیم سکه ۳۲ هزار تومان کاهش یافت.

قیمت طلا

بروزرسانی:یکشنبه 12 آذر

عنوان نرخ قیمت (ریال)

طلای 18 عیار / 750 25,273,000

طلای ۲۴ عیار 33,697,000

طلای 18 عیار / 740 24,936,000

طلای دست دوم 24,935,910

آبشده کمتر از کیلو 109,570,000

مثقال طلا 109,450,000

انس طلا 2,072.12

قیمت سکه

سکه امامی تک فروشی 296,950,000

سکه بهار آزادی تک فروشی 261,090,000

نیم سکه تک فروشی 156,100,000

ربع سکه تک فروشی 105,900,000

سکه گرمی تک فروشی 59,200,000

تمام سکه (قبل 86) 259,000,000

نیم سکه (قبل 86) 126,000,000

ربع سکه (قبل 86) 65,000,000

حباب سکه

حباب سکه امامی 49,290,000

حباب سکه بهار آزادی 14,030,000

حباب نیم سکه 32,440,000

حباب ربع سکه 43,950,000

حباب سکه گرمی 28,700,000

چرا قیمت طلا در ایران رشد نمی‌کند؟

قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته وارد فاز افزایشی شد، روندی که به نظر می‌رسد نگاهی جدی به بازار جهانی طلا داشته و از آن تاثیر پذیرفته است. بر این اساس قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش ۶۷۰ هزارتومانی نسبت به یک هفته قبل از نیمه کانال ۲ میلیون تومانی فراتر رفته است. همچنین سکه امامی با رشد نزدیک ۵۶۰ هزار تومانی از ۲۹ میلیون تومان عبور کرد و در لحظه تنظیم این گزارش ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

اگرچه رشد فزاینده طلای جهانی تا رقم ۲ هزار و ۷۰ دلاری منجر به افزایش قیمت طلا در داخل شده، اما «نادر بذرافشان» رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران بر این باور است که این تاثیر می‌توانست خیلی بیشتر باشد، اما تثبیت نرخ دلار در بازار آزاد جلوی آن را گرفته است.

رشد بازار طلا به در بسته دلار خورد

«نادربذرافشان» در گفتگو با اقتصاد ۲۴ در رابطه با علت افزایش قیمت طلا می‌گوید: امروز باز هم ما شاهد افزایش انس جهانی طلا بودیم. این افزایش از هفته قبل تا الان ۶۷ دلار برآورد می‌شود که یک بخشی از افزایش قیمت طلای داخلی به همین دلیل است. این تاثیر بر بازار طلای بقیه کشور‌ها نیز قابل مشاهده بوده، اما باید گفت تاثیر آن بر بازار کشور ما با توجه به میزان رشد طلای جهانی مطابق انتظارات ما نبود و رشد زیادی را شاهد نبودیم، دلیل آن هم تثبیت نرخ دلار در بازار آزاد است. این در حالی است تحلیلگران حوزه طلای جهانی افزایش قیمت این فلز را تا پایان سال میلادی تا ۲۵۰۰ دلار پیش‌بینی می‌کنند.

در گفتگو‌های گذشته اقتصاد ۲۴ با کارشناسان بازار‌های مالی بر سیاست‌های انقباضی آمریکا به عنوان مهم‌ترین عامل رشد طلای جهانی تاکید شد. بر این اساس گفته می‌شود تاثیر روند افزایش قیمت طلای جهانی ناشی از متغیر‌های کلان اقتصادی آمریکا است. تورم شهری آمریکا طبق گزارش فدرال رزرو برای ماه اکتبر ۳.۲ دهم بوده است. با این کاهش، امید‌ها برای افزایش نرخ بهره پایین آمده و این باعث شده که انس با روندی رو به رشد بالای ۲ هزار دلار حرکت کند. 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران علاوه بر تثبیت نرخ دلار، نبود مشتری در بازار را دلیلی می‌داند که باعث شده طلای داخلی از افزایش انس تاثیر زیادی نپذیرد. به گفته او در بازار داخل همچنان تقاضایی وجود ندارد. علت آن هم کاهش قدرت خرید افراد و افزایش تورم است. طلا در اولویت آخر خانواده‌ها قرار گرفته و آن‌ها بعد از آن که مایحتاج رومزه و هزینه‌های جاری زندگیشان را تامین کنند ممکن است به طلا فکر کنند.

او یاورآور می‌شود: البته یک بخشی از کاهش تقاضا به نگرانی افراد درباره قیمت‌ها برمی‌گردد. اما می‌توان گفت قیمت طلا به ثبات نسبی رسیده و مردم خیلی منتظر کاهش قیمت نباشند؛ و شرایط برای انجام معاملات طلا و خرید مصنوعات آن مناسب است. در نتیجه این کاهش تقاضا، مصنوعات واحد‌های تولیدی ما نیز دچار رکود شدند.

طرح ثبت معاملات سکه و طلا تقاضا را فراری داد؟

در روز‌های گذشته برخی از فعالان بازار از کاهش تقاضا به دنبال اجرای طرح ثبت معاملات در سامانه جامع تجارت خبر داده‌اند. این طرح با هدف ساماندهی بازار طلا و سکه و ایجاد شفافیت در معاملات از سوی وزارت صمت اجرایی شده است، اما برخی ایرادات در نحوه اجرای آن منجر به ترس مشتریان اندک بازار طلا شده است.

بذرافشان در این باره به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: این دستورالعملی است که سال ۹۲ اعلام شده بود و باید اجرا می‌شد. اما به هر دلیلی اجرا نشد. در دوره جدید نیز از ۲۷ مهر سال ۱۴۰۱ ابلاغ شد اما همچنان مشکلاتی در زمینه بستر‌ها و اطلاع‌رسانی به مردم و همکار‌های ما وجود دارد. استفاده از این طرح زمان بر است چرا که فعالان این حوزه نیازمند آموزش در این باره هستند. علاوه بر این نگرانی‌هایی در مورد امنیت این سامانه وجود دارد. برای عموم مردم نیز این سوال مطرح است که چرا باید مشخصات خود را وارد کنیم تا بعدا مشکلات مالیاتی برای ما ایجاد شود؟ این‌ها مواردی است که باید در مورد آن اطلاع‌رسانی شود و در برخی موارد نیز نیازمند اصلاحات است.

پیش‌بینی قیمت طلا تا پایان سال

این فعال بازار طلا در پاسخ به پیش بینی قیمت طلا تا پایان سال می‌گوید: الان برای پیش بینی زود است. باید دید بازار جهانی طلا بعد از پایان سال میلادی به چه سمت و سویی می‌رود و همچنین نیازمند میزان عرضه و تقاضا هستیم. فقط می‌توان گفت احتمال کاهش قیمت خیلی کم است و در طول هفته طبق یک روال طبیعی بین ۱ تا ۵ درصد نوسان افزایشی یا کاهشی را خواهیم داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه