خدمت سربازی | کسری خدمت

بالاخره تمام شد، خدمت سربازی 12 ماهه شد!! | خدمت سربازی تغییر بزرگی را در خود می بیند

میانگین زمانی که سرباز خدمت می‌کند ماه‌های زیادی نیست با این وجود، اما تلاش بر این است تسهیلات بیشتری برای سربازان فراهم کنیم هرچند کار آسانی نیست.

بالاخره تمام شد، خدمت سربازی 12 ماهه شد!! | خدمت سربازی تغییر بزرگی را در خود می بیند
کدخبر : 21510
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

بعد از اعلام کسر 3 ماهه خدمت سربازی چه اتفاقاتی در پادگان ها افتاده است. دولت همچنان مدت زمان حذف و اضافه خدمت سربازی را مورد بررسی قرار داده است. آخرین وضعیت خدمت سربازی در دولت به کجا رسیده است. طرح های جدید خدمت سربازی نوید روز های خوش را به جوانان مملکت می دهد. آیا وقعا 12 ماهه شدن خدمت سربازی واقعیت دارد؟!!

رییس کل ستاد نیرو‌های مسلح گفت: فرماندهان پذیرفتند با جایگزینی سایر نیرو‌ها و تغییرات فرآیند‌ها بتوانیم سه ماه خدمت سربازی را کاهش دهیم که اتفاق افتاد.

سرلشگر محمد باقری صبح امروز در حاشیه نشست با فرماندهان ارشد انتظامی استان کرمان اظهار داشت: مسئله سربازی مسئله آسانی نیست که با تصمیمات ناگهانی بتوان تغییرات اساسی در آن داد، زیرا سرباز و جوان عزیز ما در این مقطع زندگی می‌آید و مسوولیت در دفاع و امنیت کشور موضوع ساده‌ای نیست.

وی بیان کرد: پس از بیش از یک سال و نیم بررسی و تلاش صورت گرفته، فرماندهان پذیرفتند با جایگزینی سایر نیرو‌ها و تغییرات فرآیند‌ها بتوانیم سه ماه خدمت سربازی را کاهش دهیم که اتفاق افتاد.

رییس کل ستاد نیرو‌های مسلح از کاهش و کسری خدمت برای فرزندان ایثارگران، افراد دارای خدمت بسیجی و همچنین مهارت‌آموزی خبر داد و ابراز داشت: میانگین زمانی که سرباز خدمت می‌کند ماه‌های زیادی نیست با این وجود، اما تلاش بر این است تسهیلات بیشتری برای سربازان فراهم کنیم هرچند کار آسانی نیست.

خدمت سربازی

سرلشگر باقری در پایان سخنان خود با اشاره به حضور و انجام وظیفه سربازان در سرتاسر مرز‌ها و بخش‌های مختلف کشور اظهار داشت: هرچند نمی‌توان به آسانی تصمیماتی برای سربازان اتخاذ کرد، اما تلاش برای تسهیلات بیشتر صورت می‌گیرد.

زارع سایر مصوبات کمیسیون را به شرح زیر اعلام کرد:

اخلالگران اقتصادی از طریق قانون شکنی و تخلف از قانون، مالی کسب می‌کنند، علاوه بر رد مال به همان میزان جریمه مالی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی از جمله اسناد خزانه جهت احداث و تکمیل طرح‌های نیمه تمام، مهار و تامین آب کشور با اولویت طرح‌های شهری و نیز برق و آب در اختیار شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو قرار گیرد.

 وزارت آموزش و پرورش نیز موظف شد، از فروش اموال غیرمنقول مازاد خود جهت توسعه و تکمیل مدارس در مناطق محروم با اولویت مدارس خیرساز در استان‌ها و شهرستان‌ها یا منطقه خود اقدام کند.

وزارت جهاد کشاورزی نیز موظف شد در سال آینده تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال منقول و غیرمنقول مازاد خود را به فروش رسانده و با اولویت مناطق محروم در حوزه‌های کشاورزی و شبکه‌های آبیاری، زهکشی و آب و خاک صرف کند.

در یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق مصوب شد در سال آینده هزینه‌هایی که خیرین برای ساخت پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها انجام می‌دهند، به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب شود.

نیرو‌های غیررسمی آموزش و پرورش تا حدود سال ۹۲ تعیین تکلیف شدند، اما پس از آن بلاتکلیف هستند و قانونی برای جذبشان وجود ندارد؛ طرح پیشنهادی موجود در کمیسیون آموزش، فرآیند جامعی را برای جذب معلمان آموزش و پرورش می‌دهد تا به سنوات خدمتشان ضریب داده شود.

تا پیش از بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس چند طرح مربوط به استخدام و تعیین تکلیف نیرو‌های آموزش و پرورش داشته که بخشی از آن‌ها رسمی نیستند. قانون نظام رتبه بندی معلمان هم که اسفند پارسال تصویب شد، رتبه بندی را تنها برای نیرو‌های رسمی انجام می‌دهد.

معافیت از خدمت

آموزش و پرورش چندین گروه نیرو‌های غیررسمی مانند نیرو‌های حق‌التدریسی، سوادآموزی، پیش دبستانی، خرید خدمات آموزشی و نیرو‌های غیرانتفاعی و سرباز معلم دارد.

در طرحی که وحیدی درباره آن توضیح داده، وزارت آموزش و پرورش باید تنها از دو روش نیرو‌های انسانی خود را در حوزه‌های آموزشی، پرورشی، مربی‌گری، فنی و حرفه‌ای و مهارتی استخدام کند.

«پذیرش دانشجو معلمان به عنوان متعهدان به خدمت در وزارت آموزش و پرروش از آزمون سراسری» و «تأمین باقی مانده نیاز وزارتخانه از آزمون استخدامی و گذراندن دوره یک‌ساله دانشجویان خارج از دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم شهید رجایی» به عنوان روش‌های استخدامی اعلام شده است.

در بخشی دیگر از این طرح، حق التدریسی‌ها و معلمان خرید خدمات آموزشی، آموزشیار‌ها و آموزش دهندگان در نهضت سوادآموزی، معلمان و مربی‌های مدرسه‌های غیردولتی، برون سپاری، مربیان پیش دبستانی و مربیان قرآن که به هر گونه‌ای در امور آموزشی و تربیتی با وزارت آموزش و پرورش همکاری کرده‌اند، ضریب امتیازشان تغییر می‌کند.

بر اساس طرح پیشنهادی، به این گروه‌ها در ازای یک سال سابقه فعالیت تمام وقت، یک و ۵ صدم به ضریب امتیاز تعلق می‌گیرد و به ازای هر سال سابقه بیشتر، ۵ صدم و تا حداکثر ۵ سال، اضافه می‌شود.

همچنین در این طرح به ازای هر سال سابقه خدمت، یک تا حداکثر ۵ سال به سقف سنی پذیرش معلمان افزوده می‌شود که البته، نباید از ۴۰ سال تمام بیشتر باشد.

رتبه بندی معلمان

با مصوبه کمیسیون تلفیق و براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ طرح رتبه‌بندی معلمان در سال آینده با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان عملیاتی می‌وشد.

اجرای رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ براساس مصوبه مجلس و با اعتبار ۱۵ هزار میلیارد تومان عملیااتی خواهد شد.

با مصوبه کمیسیون تلفیق و براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ طرح رتبه‌بندی معلمان در سال آینده با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان عملیاتی می‌وشد.

حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل مواردی است که به اعتبار رتبه‌بندی معلمان اضافه شده و عملاً فرهنگیان دریافتی خود را بر همین اساس خواهند داشت. ضمن اینکه پنج رتبه هم برای معلمان در نظر گرفته شده است.

سربازی

معلمان دارای رتبه اول‌ که هم‌اکنون ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و براساس مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق حقوق پایه کارمندان در سال آینده ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد. ضمن اینکه براساس طرح رتبه‌بندی معلمان حائزین این رتبه با ۴۵ درصد افزایش حقوق مواجه شده و حداقل حقوق آنها به ۸ میلیون تومان می‌رسد.

معلمان حائز رتبه دوم علاوه بر حقوق پایه سال جاری که ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است با ۵۵ درصد افزایش حقوق مواجه می‌شود.

حائزین رتبه سوم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است با ۶۵ درصد افزایش حقوق خود را دریافت خواهند کرد.

حائزین رتبه چهارم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است با ۷۵ درصد افزایش دریافتی خواهند داشت.

حائزین رتبه پنجم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است حقوق سال آینده آنها با ۹۵ درصد افزایش مواجه خواهد شد.

عمده معلمان در رتبه ۲ و ۳ هستند که بالای ۸ میلیون تومان حقوق دریافت خواهند کرد. بنابراین بعد از اجرای رتبه‌بندی معلمان کف حقوق آنان (حقوق پایه سال جاری که ۵میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است + افزایش حقوق رتبه‌هایی که کسب کرده‌اند) حداقل ۸ میلیون تومان به بالا خواهد بود./اطلاعات

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه