سهام عدالت | سود سهام عدالت

تاریخ خرید و فروش سهام عدالت چه روزی است؟ | سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می شود

اختلاف‌نظر برسر نحوه برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، آزادسازی‌ سهام عدالت را با چالش مواجه کرده است با این حال آنطور که مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: شورای بورس درحال بررسی موضوع است.

تاریخ خرید و فروش سهام عدالت چه روزی است؟ | سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می شود
کدخبر : 21423
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

واریز سهام عدالت به زودی انجام می شود. سهام عدالت مبلغ چندانی نیست. سهام عدالت برای سهامداران حائز اهمیت است. سهام عدالت بنا به ارزش معاملات مربوطه تعیین می شود. جزئیات جدید سود سهام عدالت را بخوانید.

آزادسازی‌ سهام عدالت به یک موضوع چالش برانگیز تبدیل شده است. سهام عدالت برای نخستین بار در اواسط دهه۸۰ به مشمولان واگذار شد اما از آن زمان تاکنون به جز در یک مقطع کوتاه در سال۱۳۹۹ و آن هم به‌صورت محدود امکان معاملات آن فراهم نشد.

در این دوره نیز طبق تعیین سازو کار اجرایی که برای سهام عدالت درنظر گرفته شد، مشمولان به ۲دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم‌بندی شدند. در روش مستقیم، افراد می‌توانند بدون واسطه برای معامله یا نگهداری سهام عدالت خود تصمیم بگیرند. اما در روش غیرمستقیم، سهامی که به مشمولان واگذار شده در واقع در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری استانی است و به بیان دیگر هر فرد به اندازه دارایی خود در سهام عدالت، مالک بخشی از سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی است.

براساس آمارهای سازمان خصوصی‌سازی‌ مالکان سهام عدالت در حدود ۴۹میلیون نفر هستند که از این تعداد حدود ۲۹میلیون نفر روش غیرمستقیم و ۲۰میلیون نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند.

برای اینکه مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، بتوانند سهام خود را در بورس بفروشند باید نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس باز شود. با این حال ابتدا باید مجامع عمومی این شرکت‌ها برگزار شود؛ موضوعی که به‌نظر می‌رسد درباره آن اختلاف‌نظر وجود دارد.

شورای بورس در یک‌سال‌ونیم گذشته مصوبات مختلفی در مورد سهام عدالت داشته و هم‌اکنون نیز در حال تدوین دستورالعمل اجرایی برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است تا امکان بازگشایی نماد معاملاتی این شرکت‌ها در بورس فراهم شود. این موضوع مقدمات اولیه آزادسازی‌ سهام عدالت است. اما تازه‌ترین اطلاعات نشان می‌دهد در آخرین نشست شورای بورس که مردادماه امسال برگزار شد اتاق تعاون ایران به مصوبات شورای بورس اعتراض کرده است.

استدلال اتاق تعاون این است که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید با حضور تعاونی‌های سهام عدالت برگزار شود.

به‌زعم اتاق تعاون سهامداران عدالت چه در روش مستقیم و چه روش غیرمستقیم از اعضای تعاونی‌های سهام عدالت هستند؛ بنابراین اعضای مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید از بین شرکت‌های تعاونی شهرستانی تشکیل شود. اتاق تعاون حتی حضور دیگران را در مجامع استانی به‌رسمیت نمی‌شناسد.

از قرار معلوم این اختلاف‌نظر منجر شده است که اتاق تعاون مصوبه شورای بورس در مردادماه را امضا نکند.

این موضوعی است که روز گذشته رئیس اتاق تعاون ایران نیز آن را تأیید کرد وگفت: ما مصوبه شورای‌عالی بورس در مردادماه را امضا نکردیم، چون از نظر ما شرکت‌های سرمایه‌گذاری متشکل از شرکت‌های تعاونی شهرستانی عدالت هستند.

بهمن عبداللهی اما از نشستی خبر داد که در همین زمینه با رئیس سازمان بورس برگزار کرده است و گفت: براساس توصیه‌ای که وزیر اقتصاد داشته‌اند، مجامع استانی سهام عدالت با حضور اعضای شرکت‌های تعاونی شهرستان برگزار می‌شود. به محض اینکه مجامع شرکت‌های استانی برگزار شود، نماد معاملاتی شرکت‌های استانی باز می‌شود و قرار است طی چند روز آینده این مشکل به‌صورت ریشه‌ای حل شود.

با وجود اظهارات رئیس اتاق تعاون در مورد بازگشایی نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری‌های استانی در شهریور سال بعد تازه‌ترین خبرها نشان می‌دهد شورای بورس همچنان موافق نظر اتاق تعاون نیست و همین موضوع، برنامه تدوین دستورالعمل برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را پیچیده کرده است.

نکته اصلی این است تا زمان رفع نشدن اختلاف‌ها و تصویب این دستورالعمل امکان باز شدن نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و انجام معاملات آنها و به نوعی آزادسازی‌ سهام عدالت فراهم نیست.

مهدی حاجی وند دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت اما در این‌باره گفت: شورای بورس در حال بررسی دستورالعمل برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است و امکان معاملات این شرکت‌ها نیز بعد از تدوین این دستورالعمل اجرایی فراهم خواهد شد.

او درباره اینکه چه زمانی دستورالعمل برگزاری مجامع این شرکت‌ها نهایی خواهد شد ابراز بی‌اطلاعی کرد.

آنطور که خبرهای دریافتی نشان می‌دهد قرار است در نخستین جلسه شورای بورس که هفته آینده برگزار خواهد شد. دستورالعمل اجرایی برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی دوباره بررسی شود، اما مشخص نیست آیا چالش‌ها حل خواهد شد یا خیر.

با این حال به‌گفته رئیس اتاق تعاون قرار است ظرف چند روز آینده این مشکل به‌صورت ریشه‌ای حل شود.

منبع: همشهری

سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می شود

به گزارش منیبان به نقل از فارس، بهمن عبداللهی در مورد آزادسازی سهام عدالت و باز شدن نمادهای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، اظهارکرد: شورای‌عالی بورس در یک سال و نیم گذشته بر روی سهام عدالت کار کرده و مصوبات زیادی داشته که آخرین آن مربوط به مردادماه امسال است که ما به عنوان اتاق تعاون ایران به آن اعتراض داشتیم که چرا شرکت‌های تعاونی سهام عدالت نادیده گرفته شده است، ‌در حالی که ابتدا قرار بود مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با حضور شرکت‌های سهام عدالت شهرستانی برگزار شود.

وی افزود: شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستانی به عنوان عضو شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به شمار می‌روند و باید در مجامع این شرکت‌ها حضور داشته باشند.

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: از نظر ما سهامداران عدالت چه روش مستقیم و چه روش غیر مستقیم را انتخاب کرده باشند که در روش مستقیم ۲۰ میلیون نفر و در روش غیر مستقیم ۳۰ میلیون نفر هستند و همه اینها از اعضای شرکت‌های تعاونی شهرستانی هستند. بنابراین اعضای مجمع استانی باید از بین شرکت‌های تعاونی شهرستانی تشکیل شود، لذا حضور دیگران را در مجامع استانی به رسمیت نمی‌شناسیم.

عبداللهی عنوان کرد: این نقطه اختلاف ما با سایر اعضای شورای‌عالی بورس است و به خاطر همین مصوبه شورای‌عالی بورس در مردادماه را امضا نکردیم، چون به نظر ما خلاف مقررات و اسناد موجود است و از نظر ما شرکت‌های سرمایه‌گذاری متشکل از شرکت‌های تعاونی شهرستانی عدالت هستند.

وی با اشاره به جلسه دو هفته قبل با رئیس سازمان بورس اظهارکرد: براساس توصیه‌ای که وزیر اقتصاد داشته‌اند، مجامع استانی سهام عدالت با حضور اعضای شرکت‌های تعاونی شهرستان برگزار می‌شود، مگر مواردی که صاحب سهم رأساً و یا از طریق وکالت در مجمع شرکت کند و قرار است در نخستین جلسه شورای‌عالی بورس که هفته آینده برگزار می‌شود، موضوع مجامع استانی سهام عدالت بررسی شود.

رئیس اتاق تعاون ایران تأکید کرد: مجامع استانی سهام عدالت به‌تدریج تا شهریورماه سال ۱۴۰۳ برگزار می‌شود و بعد از این مرحله به‌تدریج مدیریت و مالکیت سهام عدالت به مردم منتقل می‌شود.

عبداللهی در مورد بازشدن نمادهای سهام عدالت، گفت: این امر به شرط برگزاری مجامع استانی است، اما در این زمینه یک نگرانی وجود داشته است که سهامداران اقدام به فروش سهام کنند و از سهامداری خارج شوند.

وی ادامه داد: به محض اینکه مجامع شرکت‌های استانی برگزار شود، نماد معاملاتی شرکت‌های استانی باز می‌شود و قرار است طی چند روز آینده این مشکل به صورت ریشه‌ای حل شود، زیرا سهامداران عدالت باید بتوانند بر دارایی‌های خود مدیریت و مالکیت اعمال کنند.

رئیس اتاق تعاون ایران در مورد اینکه نحوه برگزاری مجامع استانی چگونه است و چطور می‌توان جمعیت ۴۵۰ هزار نفری یک استان را در یک مجمع جمع کرد، اظهارکرد: در مجامع شرکت‌های عادی بورسی هم که بیش از ۱۰ هزار نفر عضو دارند، امکان حضور همه سهامداران وجود ندارد و در هر مجمع معمولاً از افراد حقیقی بین۱۰ تا ۲۰ نفر حضور پیدا می‌کنند و بقیه سهامداران عمده هستند، اما در مجامع شرکت‌های استانی قرار شده است با ۲۰ درصد اعضای تعاونی‌ها تشکیل شود.

عبداللهی در مورد اینکه آیا قانون تجارت در این زمینه نقض می‌شود که گفته است، برگزاری مجمع با حضور ۵۰ درصد + ۱ نفر برگزار می‌شود، توضیح داد: این گونه نیست، بلکه مجامع شرکت‌های استانی با حداقل ۲۰ درصد از اعضای شرکت‌های تعاونی شهرستانی به صورت حضوری و بقیه به شکل غیر حضوری تشکیل می‌شود و اگر در نوبت اول به نصاب قانون تجارت نرسید، در نوبت دوم مجمع برگزار می‌شود.

وی تأکید کرد: آیین‌نامه اجرایی مجامع استانی به صورت دو مرحله‌ای برگزار می‌شود.

به گزارش فارس، ‌نمادهای معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت بعد از ورود به بازار سرمایه از تیرماه ۹۹ قابلیت معامله یافتند، ‌اما بعد از ریزش بازار در سال ۱۳۹۹ بسته شدند و معاملات این سهام غیر ممکن شده است، برای بازگشایی نمادهای معاملاتی یاد شده، باید مجامع عمومی این شرکت‌ها برگزار شود، افزایش سرمایه این شرکت‌ها اعمال و ثبت شود، هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انتخاب شود و سپس معاملات این نمادها آزاد می‌شود.

امسال هم طبق روال، کسانی که سهام عدالت دارند در روزهای پایانی آذرماه باید منتظر پیامک واریز سود باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه