سرگذشت مزاحم نوامیس چه شد؟ | مزاحمت و احکام موجود برای برخورد با شخص خاطی

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود از دستگیری یکی از اراذل و اوباش و عامل مزاحمت برای بانوان دانشجو در این شهرستان خبر داد.

سرگذشت مزاحم نوامیس چه شد؟ | مزاحمت و احکام موجود برای برخورد با شخص خاطی
کدخبر : 21222
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

سرهنگ علیرضا شائینی شامگاه ۱۵ آبان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در پی اعلام مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ مبنی پر مزاحمت یک فرد اراذل و اوباش برای بانوان دانشجو در این شهرستان بلافاصله مأموران کلانتری ۱۳ البرز به بررسی موضوع پرداختند.

 وی اضافه کرد: ماموران انتظامی با گشت زنی هدفمند و اقدامات اطلاعاتی به صورت نامحسوس کمتر از ۲۴ ساعت موفق شدند متهم ۲۵ ساله را دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مقام قضایی معرفی کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود تصریح کرد: پلیس حافظ جان ، مال و نوامیس مردم است و چنانچه افرادی بخواهند با اقدامات خود باعث ایجاد احساس ناامنی در جامعه شوند با برخورد سخت و قاطعانه مأموران انتظامی مواجه خواهند شد.

همچنین فرمانده انتظامی شهرستان میامی از دستگیری یکی از اراذل و اوباش حین عربده کشی توسط ماموران گشت کلانتری ۱۱ این شهرستان خبر داد

سرهنگ حسین عجم اظهار کرد: ماموران کلانتری ۱۱ در حال گشت زنی و پوشش دهی امنیتی سطح حوزه استحفاظی خود بودند که به رفتار نا متعارف یک مرد در خیابان مشکوک شده و برای بررسی بیشتر به سمت او رفتند.

وی افزود: مامور گشت در بررسی دقیق تر مشاهده کرد یکی از اراذل و اوباش در ملاعام در حال عربده کشی و قدرت نمایی است به همین منظور سعی کرد با کلام وی را به آرامش دعوت کرده و از ادامه رفتار های هنجارشکانه اش بازدارد اما این شرور با دیدن ماموران وقیحانه به سمت آنها حمله ور شد .

مزاحم

سرهنگ عجم با اشاره به اینکه با تیزهوشی و مهارت بالای ماموران گشت این اوباش دستگیر و در بازرسی بدنی وی یک قمه کشف شد.

وی خاطرنشان کرد: متهم پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی و پس تعیین وثیقه روانه زندان شد .

فرمانده انتظامی شهرستان میامی اضافه کرد: اراذل و اوباش و قداره کش ها بدانند به نام قانون دست آنها را قلم خواهیم کرد و خواری و ذلت عاقبت کردن کسی آنها خواهد بود.

اولین و مهمترین عنصری که یک فعل یا ترک فعل را تحت عنوان جرم قرار می دهد، عنصر قانونی جرم است. برای توضیح دادن در مورد حکم جرم مزاحم بانوان و خانم ها شدن نیز، ابتدا باید به قانون مجازات اسلامی مراجعه کنیم و ببینم که آیا این عمل توسط قانون گذار جرم انگاری شده است یا خیر؟

باید گفت پاسخ به این سوال مثبت است و قانون گذار علاوه بر موادی که در آن ها توهین و هتک حرمت افراد جامعه را به صورت عمومی جرم انگاری نموده، در ماده 619 قانون مجازات اسلامی، به طور خاص نیز، حکم جرم مزاحم بانوان و خانم ها شدن را، بیان کرده است.

در متن ماده 619 قانون مجازات آمده است: «هرکس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از دو تا شش ماه و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

منظور از جرم مزاحمت برای نوامیس و اطفال، این است که کسی در یکی از اماکن عمومی، عملی را انجام دهد که آن عمل از نظر عرف و عموم جامعه، توهین آمیز محسوب شود، یا با ایجاد مزاحمت باعث هتک حرمت بانوان یا کودکان شود.

جرم مزاحمت برای بانوان از جمله جرائم عمدی است که به محض وقوع ، قصد مرتکب در آن مفروض است مگر اینکه مرتکب بتواند خلاف آن را ثابت کند. برای مثال اگر کسی خانمی را به گونه ای که شکل مزاحمت داشته باشد تعقیب کند، جرم مزاحمت برای نوامیس تحقق یافته و نیازی نیست که خانم ثابت کند، آقا قصد مزاحمت داشته، بلکه قصد آقا برای مزاحمت مفروض است و این خود مرد است که باید ثابت کند چنین قصدی نداشته تا مسئولیت کیفری از او سلب شود .

نکته مهمی که درباره جرم مزاحمت برای نوامیس و اطفال باید در نظر داشت این است که قانون گذار این جرم را تنها برای مواردی که مزاحمتی برای نوامیس (بانوان و اطفال) رخ می دهد، تعریف کرده است و ایجاد مزاحمت برای آقایان موضوع این جرم قرار نمی گیرد. 

مزاحم

مجازات مزاحمت برای نوامیس و بانوان

مجازات مزاحمت برای نوامیس و اطفال در ماده 619 قانون مجازات اسلامی تعریف شده است . طبق این ماده : " هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شوون و حیثیت به آنان توهین نماید‌به حبس از دو تا شش ماه و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد " .

جرم مزاحمت برای نوامیس و بانوان یکی از جرائم غیر قابل گذشت است که در صورت وقوع حتی با گذشت شاکی باز هم مجازات آن اعمال خواهد شد اگرچه گذشت می تواند باعث تخفیف در مجازات شود ./تازه نیوز

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه