سرمربی | والیبال

این شما و سرمربی جدید والیبال | سرمربی بودن این شخص از شایعه تا واقعیت

به لحظه اعلام سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم.

این شما و سرمربی جدید والیبال | سرمربی بودن این شخص از شایعه تا واقعیت
کدخبر : 21195
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

همچنین بخوانید:

شرایط تیم ملی والیبال در نبود سرمربی باعث شده بازیکنان حرفه ایی این تیم دچار افت شدیدی شده اند. با ورود مالک جدید تیم مچستر یونایتد دکمه خروج سرمربی فعلی این تیم فعال خواهد شد. گزینه های مختلف از جایگزینان سرمربی گری تیم ملی والیبال مشخص شده اند. خداحافظی یک سرمربی با مدال طلا همه را شوکه کرد. در حال حاضر این شخص سرمربی تیم ملی والیبال شده است.

وقتی قرار مصاحبه با محمدرضا داورزنی اوکی شد، با این نیت به سمت فدراسیون والیبال رفتیم که از زیر زبان رئیس بکشیم که چه کسی سرمربی جدید تیم ملی خواهد شد؛ حتی اگر مطمئنم بودیم که با توجه به سابقه داورزنی در مصاحبه‌های قبلی، هدفی غیر ممکن در سر داریم اما در نهایت به شکل غیرمستقیم به چیزی که می‌خواستیم رسیدیم.

وقتی به فدراسیون رسیدیم بلافاصله وارد اتاق داورزنی شدیم. در طول مدت زمانی که کار تعبیه دوربین‌ها برای شروع مصاحبه انجام می‌شد، در گوشه‌ای از اتاق داورزنی گپ و گفت صمیمی‌تر از شکل مصاحبه را با او شروع کردیم.

داورزنی اول از همه در مورد سختی‌هایی که والیبال ایران در این مدت تحمل کرده گفت. از اینکه چرا به این وضع افتادیم که حالا کسب سهمیه المپیک اینقدر برایمان سخت شده است. با وجود اینکه فکر می‌کردیم شاید او دل پری از عطایی داشته باشد اما کاملا منطقی در مورد او حرف زد و بار دیگر تاکید کرد که فدراسیون و شخص خودش سعی کردند تا آخرین لحظه ممکن از او حمایت کنند.

داورزنی که شاید دور از لنز دوربین راحت‌تر با ما صحبت می‌کرد، در ادامه از ویژگی‌های سرمربی بعدی تیم ملی حرف زد. او خطاب به ما گفت: "ببینید بازیکن‌های ایران دیگه هر کدوم دارن در بهترین لیگ‌های دنیا بازی می‌کنن و تو تیم‌هاشون هم جزء بهترین‌ها هستن. یکی باید بیاد بالای سر این بازیکنان که اونا قبولش داشته باشن. بازیکن بیاد ببینه یه سرمربی بالا سرشه که از نظر رزومه پایین‌تر هست ازش، شاید توی ظاهر هم به اون مربی احترام بذاره ولی در ناخودآگاه خودش و در جمع هم‌تیمی‌هاش همین نظر رو نداره. مثلاً ببینید محمد موسوی نزدیک ١٠ تا لیگ جهانی و دو تا المپیک رفته، نمی‌تونه از کسی که از نظر سطحی ازش پایین تر هست حرف‌شنوی درستی داشته باشه."

سعید معروف

سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران مشخص شد

در ادامه حرف‌هایی که زد گفت: "ببینید یه بازیکن باید از مربی حساب ببره، در عین حال هم باهاش رفیق باشه. من یه سرمربی می‌خوام که کاریزما داشته باشه، بازیکن‌ها قبولش داشته باشن، پشت سرش حرف نمی‌زنن. می‌تونه اردو رو کنترل کنه. یکی که به همه چیز بازیکن مثل خواب و غذا و این‌ها نظارت کنه و بازیکن‌ها هم ازش خیلی حساب ببرن."

طوری این حرف‌ها رو می‌زد که انگار تصویر سعید معروف رو در ذهنش مجسم کرده و دارد ویژگی‌های او را بیان میکند. وقتی از رئیس فدراسیون والیبال پرسیدیم که آیا منظورتون از این ویژگی‌ها سعید معروف هست گفت: "نه لزوما، هر مربی که این ویژگی‌ها رو داشته باشه می‌تونه به ما کمک کنه. سعید رو همه دنیا می‌شناسن و فابیو گراسا (رئیس فدراسیون جهانی والیبال) یه لیستی از والیبالیست‌های تاثیرگذار از هر نظر توی دنیا رو منتشر کرده بود که سعید معروف رو با اختلاف نفر اول گذاشته بود. سعید واقعا نابغست."

این حرف هایی بود که قبل از شروع رسمی مصاحبه مطرح شد و با صحبت‌هایی هم که داورزنی جلوی دوربین زد به این نتیجه رسیدیم که کارهای حضور سعید معروف در تیم ملی نهایی شده و فقط یک سری جزئیات باقی مانده است. حتی اگر داورزنی تاکید کند که هنوز انتخابی انجام نداده و بررسی‌هایش برای انتخاب سرمربی جدید ادامه دارد.

سال آینده اهمیت زیادی برای والیبال ایران دارد، لیگ ملت‌های والیبال آخرین فرصت بلندقامتان ایران جهت حضور در المپیک پاریس است و ملی‌پوشان والیبال باید ۱۰ پیروزی کسب کنند تا بتوانند در جمع سه تیم برتر قرار بگیرند و راهی المپیک شوند.

انتقاد از انتخاب سعید معروف برای تیم ملی والیبال

تیم ملی والیبال ایران در انتخابی المپیک با هدایت بهروز عطایی نتایجی بسیار ضعیفی کسب کرد و در رنکینگ جهانی سقوط و در رده پانزدهم جدول قرار گرفت. بعد از افت تیم ملی والیبال و نتایج ضعیف این تیم، بلافاصله رئیس فدراسیون از مردم ایران عذرخواهی کرد و اعلام کرد بهترین گزینه را برای هدایت تیم ملی انتخاب خواهد کرد. دو جلسه کمیته فنی برگزار شد و در نهایت خروجی آن نفراتی، چون «جانلورنزو بلنجینی»، «ویتال هاینن»، «روبرتو پیاتزا»، «ولادیمیر آلکنو»، پیمان اکبری و سعید معروف بودند که به عنوان گزینه‌های نهایی برای هدایت تیم ملی معرفی شدند تا فدراسیون با این نفرات مذاکرات لازم را انجام دهد.

شاید کمتر کسی فکر می‌کرد نام سعید معروف که تا فصل پیش به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای به میدان می‌رفت در بین گزینه‌های هدایت تیم ملی دیده شود، به همین خاطر نظرات زیادی مطرح کردند؛ برخی اهالی و کارشناسان والیبال معتقدند حضور سعید معروف در شرایطی فعلی به نفع او نیست و اگر معروف هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد این سرمایه ملی می‌سوزد و نباید چنین اتفاقی برای او رخ دهد. حتی برخی از اهالی والیبال معتقدند مطرح شدن نام معروف در بین گزینه‌ها به این دلیل است که فدراسیون قصد دارد از این سرمایه ملی سوءاستفاده کند!

سعید معروف

چرا فدراسیون برای هدایت تیم ملی به سعید معروف رسید؟

معروف یک چهره بین‌المللی است و محبوبیتی خاصی هم بین بازیکنان تیم ملی دارد، اما نداشتن تجربه مربیگری می‌تواند پاشنه آشیل او به حساب بیاید. با این حال اگرچه نام معروف در بین گزینه‌هاست، اما از گوش و کنار هم شنیده می‌شود، فدراسیون برای انتخاب بلنجینی یا پیاتزا برای هدایت تیم ملی مصمم‌تر است، اما مهم‌ترین مانع پیش روی این نفرات، هدایت تیم‌هایی است که برعهده دارند. این مربیان با توجه به اینکه با تیم‌های دیگر قرارداد دارند، تنها دو هفته مانده به لیگ ملت‌ها می‌توانند به تیم ملی والیبال ایران اضافه شوند. همین موضوع شرایط را سخت کرده چرا که فدراسیون والیبال یک بار تجربه حضور مربی خارجی در چند ماه مانده به المپیک را دارد و نتیجه مورد نظر را کسب نکرد.

آلکنو پیش از المپیک توکیو هدایت تیم ملی والیبال ایران را برعهده گرفت، اما نتوانست انتظارات را برآورده کند. پس از رفتن آلکنو از ایران همه اهالی و کارشناسان والیبال معتقد بودند او فرصت کافی برای آشنایی با بازیکنان ایران را نداشت و به همین خاطر نتوانست نتیجه بگیرد. قطعاً این تجربه دوباره از سوی فدراسیون والیبال تکرار نخواهد شد؛ بنابراین در صورتی که این دو مربی (بلنجینی و پیاتزا) بتوانند تنها دو هفته مانده به لیگ ملت‌ها به ایران بیایند از لیست گزینه‌ها حذف خواهند شد./خبرورزشی

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه