اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار هواشناسی به این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 29 مهر 1402

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: برای امروز بارش پراکنده در ارتفاعات مازندران و شرق خراسان رضوی و یکشنبه، بارش پراکنده در ارتفاعات البرز مرکزی پیش‌بینی شده است.

هشدار هواشناسی به این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 29 مهر 1402
کدخبر : 20802
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد. اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند. اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: برای روز جاری بارش پراکنده در ارتفاعات مازندران و شرق خراسان رضوی و یکشنبه، بارش پراکنده در ارتفاعات البرز مرکزی پیش‌بینی شده است.

همچنین در نقاطی از سیستان و بلوچستان، هرمزگان و ارتفاعات کرمان، رشد ابر، رگبار پراکنده، رعد و برق و برخی ساعت‌ها وزش باد پیش‌بینی شده است که می‌تواند سبب گردوخاک شود.

از امروز تا دوشنبه در بخش‌هایی از جنوب شرقی کشور رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود. امروز در ارتفاعات البرز مرکزی و زاگرس جنوبی بارش پراکنده انتظار می‌رود.

امروز در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شرق و شمال هرمزگان بارش حاکم خواهد بود. در نواحی غرب، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد رخ می دهد. از روز چهارشنبه گستره فعالیت سامانه بارشی افزایش یافته است و در نواحی غربی کشور، سواحل دریای خزر، مرکز جنوب و شرق کشور بارش باران ادامه خواهد داشت.

 ایمان بابائیان در کارگاه منطقه‌ای «تغییراقلیم- اثرات و سازگاری» در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهار داشت: سازمان هواشناسی این توانمندی و امکان آن را دارد که پیش‌بینی‌های سالیانه را حداکثر تا ۱۰ سال ارائه دهد.

وی ادامه‌داد: تا پیش از این یک فاصله بین پیش‌بینی یک ساله تا یک سده وجود داشت که اکنون با پیش‌بینی دهه‌ای پُر شده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده اقلیم‌شناسی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو افزود: این یک مسوولیت سنگین برای سازمان هواشناسی کشور است که همزمان با سازمان جهانی هواشناسی به موضوع پیش‌بینی دهه‌ای ورود کرده و از سال ۲۰۱۹ تا کنون علاوه بر دیگر محصولات، پیش‌بینی‌های دهه‌ای نیز تولید و عرضه می‌کند.

بابائیان تصریح‌کرد: ایران نخستین کشور منطقه است که این مدل را اجرا می‌کند و هنوز سایر کشورهای منطقه این موضوع را محقق نکرده اند.

وی اضافه‌کرد: تجربه نخست ما از پیش‌بینی‌های دهه‌ای نشان می‌دهد که این محصول جدید پیش‌بینی پذیری به نسبت خوبی دارد و روندها را در مدل اجرا شده سال ۲۰۲۱ برای سال ۲۰۲۲ به خوبی پیش‌بینی کرده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده اقلیم‌شناسی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو گفت: این محصول به دلیل واداشت‌های داخلی و خارجی متعدد نظیر دمای سطح اقیانوس‌ها، جریان‌های اقیانوسی، جریان‌های اتمسفری، تابش‌های خورشیدی و گازهای گلخانه‌ای پیش‌بینی پذیر است.

بابائیان خاطرنشان‌کرد: ارتباط خوبی بین دمای سطح آب با تابش خورشیدی وجود دارد که با آن می‌توان SST اقیانوس‌ها را پیش‌بینی کرد.

وی بیان‌داشت: در حال حاضر امکان پیش‌بینی وضع هوا در مقیاس روز تا ماه و فصل با دقت به نسبت خوبی وجود دارد. همچنین اکنون امکان اجرای پیش‌بینی سال، دهه و سده نیز در سازمان هواشناسی کشور وجود دارد.

عضو هیات علمی پژوهشکده اقلیم‌شناسی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو تصریح‌کرد: شبیه‌سازی‌های آینده اقلیم کشور تطابق خیلی خوبی با گزارش‌های هیات بین دولتی تغییر اقلیم دارد و این نشان از توانمندی سازمان در این حوزه است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه