ایران در حال تبدیل به یک کشور سالخورده | افزایش سن سالخوردگی نگرانی در پی دارد

یک فعال حوزه جمعیت گفت: طی سه دهه اخیر، میانه سنی جمعیت ایران بیش از ۱۳ سال افزایش یافته است در حالی که در همین مدت به میانه سنی جمعیت دنیا، ۸ سال افزوده شده است و ایران جزو کشورهایی است که با سرعت به سمت سالخوردگی حرکت می‌کند.

ایران در حال تبدیل به یک کشور سالخورده | افزایش سن سالخوردگی نگرانی در پی دارد
کدخبر : 20006
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

خلیل علی‌محمدزاده؛ رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده در جمع گروهی از فعالان جمعیت و خانواده اظهار کرد: سالخوردگی جمعیت به معنای افزایش میانه جمعیتی به دلیل کاهش نرخ باروری و افزایش امید به زندگی در جمعیت یک منطقه است.

وی با اشاره به میزان میانه جمعیتی ایران که 31 سال است، تصریح کرد: طی سه دهه اخیر، میانه سنی جمعیت ایران بیش از 13 سال افزایش یافته است در حالی که در همین مدت به میانه سنی جمعیت دنیا، 8 سال افزوده شده و ایران جزو کشورهایی است که با سرعت به سمت سالخوردگی حرکت می‌کند.

رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده با ابراز امیدواری نسبت به اجرای کامل مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت افزود: علاوه بر حمایت از ازدواج جوانان و باروری و تعدد فرزندآوری، باید تلاش شود تا سیستم بهداشت و خدمات اجتماعی کشور توان رسیدگی به جمعیت رو به پیری را داشته باشد.

 محمدزاده در پاسخ به این سؤال که اخیراً یکی از جمعیت‌شناسان گفته‌ که کشور به سمت سالخوردگی نمی‌رود و مردم را بی‌خود از سالخوردگی نترسانید، گفت: بخش اول این سخن قابل پذیرش نیست و بعید می‌دانم گفته یک جمعیت‌شناس باشد اما درباره بخش دوم آن عرض می‌کنم که بله، مردم را نباید از سالخوردگی ترساند اما سالخوردگی در کشور در حال پیشرفتی مانند ایران، آینده هولناکی را رقم می‌زند.

وی افزود: سالخوردگان، فرهیختگان و فرزانگان اجتماع ما محسوب می‌شوند و تلاش‌های شایسته آنها در سازندگی کشور قابل احترام است و باید با فراهم آوردن همه زمینه‌ها و زیربناهای لازم، حاکمیت و خانواده‌ها به رفاه و سلامت آنان رسیدگی مطلوب کنند اما سالخوردگی افراد با سالخوردگی یک کشور مفهوم متفاوتی است و باید با حمایت‌های مادی و معنوی از جوانان در امر ازدواج، تحکیم خانواده، فرزندآوری و فرزندپروری، جامعه را در جهت افزایش نرخ باروری کل حرکت داد و از این طریق سرعت سالخوردگی جمعیت را کاهش داد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: نباید به تمایز درست بین کلمات از جمله پیری عمومی و سالخوردگی افراد و عباراتی نظیر آن در افکار عمومی به گونه‌ای پرداخته شود که حقیقت در پیچ و خم توضیحات علمی گم شود و مسئولان و خانواده‌ها، مقوله پیری جمعیت را عادی تلقی کرده و برای آن آمادگی پیدا نکنند.

رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده با اشاره به اینکه امروزه پیری جمعیت نگرانی‌هایی را در کشورهای مختلف ایجاد کرده است، گفت: این موضوع کشورها را به رویکردها و ابتکار عمل‌هایی در جهت اصلاح ساختار سنی جمعیت واداشته است.

وی جمعیت و به ویژه جمعیت جوان را ثروت، قدرت و توان دولت‌ها خواند و اظهار کرد: پیش‌بینی شده تا سال 2100 در دنیا، شمار افراد مسن از جمعیت جوان پیشی بگیرد بطوری که در برابر 2.4 میلیارد نفر جمعیت بالای 65 سال، 1.7 میلیارد نفر پایین‌تر از 20 سال خواهند بود.

رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده متذکر شد: کاهش نرخ زاد و ولد فقط مختص ایران نیست بلکه دغدغه کشورهای اروپای غربی، ژاپن، کره جنوبی و چین و بسیاری از کشورهای دیگر نیز هست و در همه این کشورها تسهیلات و مشوق‌هایی برای ازدواج و فرزندآوری و در راستای تربیت فرزند در نظر گرفته شده است.

 علی محمدزاده اظهار کرد: دولت و خانواده‌ها به همه جوانان در مسئله ازدواج، اشتغال و تأمین مسکن باید کمک کنند تا آنهایی که می‌خواهند تشکیل خانواده دهند در رویای فرزند و زندگی خوب نمانند.

وی تصریح کرد: سیاستگذاران باید بیش از گذشته به سطح جایگزینی کشور حساس باشند؛ در کشور ما سال‌ها به این مسئله بی‌توجهی شده است؛ نرخ کل باروری برای نخستین بار در دولت هشتم به زیر سطح جانشینی نزول کرد و هم‌اکنون هم به 1.7 فرزند رسیده و همچنان در منطقه خطر قرار داریم و با مداخلات جمعیتی به ویژه طی 7 سال آینده، امید هست به وضع نسبتاً مطلوبی برسیم./تسنیم

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه