به اسم کسب و کار آنلاین به کام بالایی ها | رانتی که به اسم کسب و کار آنلاین شد

  دولت با علم به خسارت دیدن چندصد هزار کسب و کار آنلاین اقدام به فیلترینگ شبکه‌های مجازی کرد و حالا به اسم حمایت از آنها در حال تدارک منابع مالی جدیدی است که نفع آن متوجه صدا و سیما و پلتفرم‌های داخلی خواهد بود.

  به اسم کسب و کار آنلاین به کام بالایی ها | رانتی که به اسم کسب و کار آنلاین شد
  کدخبر : 19366
  پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

  یک ماه است که فعالان و ناظران اقتصادی و مراکز مستقل از ضربه هولناک محدودیت اینترنت و فیلترینگ وسیع شبکه‌های اجتماعی به کسب و کارهای آنلاین سخن می‌گویند. حالا بعد از این یک ماه دولت خسارت بزرگ وارد شده به این کسب و کارها را پذیرفته و گفته می‌خواهد آن را جبران کند و ۲ هزار میلیارد تومان هم برای آن کنار گذاشته است. تا اینجای کار موضع دولت قدری امیدوارکننده به نظر می‌رسد. اما همه ماجرا این نیست.

  این ۲ هزار میلیارد تومان نه به جیب این کسب و کارها بلکه به حساب صدا و سیما و همینطور پلتفرم‌های داخلی خواهد رفت. این یعنی یک رانت مالی بزرگ و جدیدی برای صدا و سیما و پلتفرم‌های داخلی که به نام کسب و کارهای آنلاین صورت می‌گیرد و دولت منتش را سر این کسب و کارها خواهد گذاشت.

  امیرحسین اسدی مدیرکل دفتر خدمات کسب‌وکار وزارت صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه، دوم آبان از تخصیص بسته حمایتی دو هزار میلیارد تومانی برای تبلیغات کسب‌وکارهای متضرر از قطعی اینترنت در صداوسیما و شبکه‌های اجتماعی خبر داده بود. او گفته است: قرار است هزار میلیارد تومان بسته تبلیغات ویژه صداوسیما و هزار میلیارد بسته تبلیغات ویژه شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از کسب‌وکارهای متضرر از قطعی اینترنت اختصاص دهیم.

  معنای چنین تصمیمی توضیع یک رانت مالی ۲ هزار میلیارد تومانی بین رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی است که اصطلاحا «خودی» محسوب می‌شوند. به عبارت دقیق‌تر دولت با علم به خسارت دیدن چندصد هزار کسب و کار آنلاین و چند میلیون شاغل این در این حوزه اقدام به قطع اینترنت و فیلترینگ شبکه‌های مجازی کرد و حالا به اسم حمایت از آنها در حال تدارک منابع مالی جدیدی است که نفع آن متوجه صدا و سیما و پلتفرم‌های داخلی خواهد بود.

  با این حساب حدس زدن این موضوع اصلا سخت نیست که قصد واقعی دولت نه حمایت از کسب و کارهای آنلاین و ضرر دیده از فیلترینگ اخیر، بلکه ساختن بهانه‌ای جدید برای تامین مالی بیشتر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی «خودی» است. کما اینکه پیشتر هم به انواع بهانه‌ها و برنامه‌ها در همین مدت برخی منابع مالی بزرگ به سمت این رسانه‌ها و پلتفرم‌ها سوق داده شده است.

  یک نکته مهم هم در این میان این است که هیچ برنامه‌ای برای شفافیت و گزارش‌دهی عمومی از نحوه توزیع و هزینه کرد این منابع مالی اعلام نشده. کما اینکه تجربه هم ثابت کرده نباید منتظر چنین شفافیتی بود.

  کسب و کار آنلاین

  البته یک گمانه در این میان می‌تواند این باشد که دولت قصد دارد با این تامین مالی ۲ هزار میلیارد تومانی به پروژه‌های ساخت و توسعه پلتفرم‌های داخلی شتاب بیشتری بدهد. یعنی در واقع این ۲ هزار میلیارد تومان ممکن است فارغ از بهانه حمایت از کسب و کارهای آنلاین زیان دیده، در واقع تامین مالی این پروژه‌ها باشد. کما اینکه در سال‌های قبل هم پلتفرم‌های داخلی از وام‌های میلیاردی بهره برده بودند.

  امتیاز منابع ۲ هزار میلیاردی جدید نسبت به وام‌های سال‌های قبل در این است که چون در لوای کمک به کسب و کارهای آنلاین پرداخت می‌شود، نیازی به بازپرداخت و تسویه هم نخواهد داشت.

  از سخنان مدیرکل دفتر خدمات کسب‌وکار وزارت هم اینطور بر می‌آید که هدف‌گذاری دولت عدم بازگشت کسب و کارها به فضاها و پلتفرم های مجازی قبلی است. او با اشاره به تشکیل کارگروهی در وزارت صنعت برای بررسی این مشکلات ادامه داد: هدف از این بررسی‌ها این است که اولاً در دفعات بعدی این اتفاقات برای کسب‌وکارها رخ ندهد و دوم اینکه تصمیم بگیریم با کسب‌وکارهای متضرر فعلی چه کنیم. همچنین باید بررسی کنیم چه کسب‌وکارهایی صدمه دیده‌اند و به راه‌های جایگزین فکر کنیم.

  همه این نقل قول وقتی در کنار سخنان قبلی مقامات دولت قرار می‌گیرد معنایی جز تلاش برای کوچ دادن کسب و کارها به پلتفرم های داخلی ندارد. اشاره به اینکه امکان دارد «دفعه بعد» هم فیلترینگ در کار باشد و اینکه با متضررین فعلی چه باید کرد و راه های جایگزین برای جبران این وضع چیست، حکایت از آن دارد که برنامه جایگزین کردن پلتفرم های داخلی جدی است./تکنا

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  روی خط رسانه