اینترنت بدون فیلتر برای این اشخاص!

انبوهی از درخواست‌های دسترسی به اینترنت بدون فیلتر نشان می‌دهد اینترنت طبقاتی راه‌اندازی شده است. نامه اخیر رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران برای دریافت اینترنت آزاد تازه‌ترین مرحله از توزیع اینترنت طبقاتی است.

اینترنت بدون فیلتر برای این اشخاص!
کدخبر : 14050
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

این تنها نامه‌ای نبود که طی چند هفته گذشته خبرش منتشر شده است، در کنار نام اصناف مختلف که درخواست دسترسی به اینترنت بدون فیلتر یا آزاد را کرده‌‌اند، افراد حقیقی و حقوقی حکومتی نیز دیده می‌شود. اینترنتی که با نام خبرنگاری نیز شناخته می‌شود اما رسانه‌های مستقل تاکنون از آن استفاده نکرده‌اند و ظاهرا درخواستی هم برای آن نداشته‌اند.

تازه‌ترین درخواست برای ارائه اینترنت بدون‌فیلتر توسط سازمان نظام صنفی رایانه تهران مطرح شده که در آن حسین اسلامی از وزیر ارتباطات، شرایط دسترسی به اینترنت آزاد برای شرکت‌ها و سازمان‌های عضو نصر تهران را جویا شده است. اسلامی در این نامه به لزوم پاسخگویی سازمان در برابر اعضا اشاره می‌‌کند که علیرغم مخالفت با محدودیت‌های اخیر، برای ادامه فعالیت‌ کسب‌وکارها ناگزیر از درخواست است.

نمایندگان مردم هرچند نقش موثری در وضعیت کنونی اینترنت داشته‌اند اما نامه محسن پیرهادی برای دریافت اینترنت طبقاتی از وزارت ارتباطات نشان داد که آسیب‌ ناشی از محدودیت‌های اخیر فقط دامن‌گیر بخش خصوصی نبوده و بهارستانی‌ها نیز دل خوشی از این ماجرا ندارند. در این رابطه تصویر نامه‌ای با امضای محسن پیرهادی به وزارت ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که درخواست اینترنت بدون فیلتر روی سیم‌کارت شخصی داشت.

این نامه بعدها توسط دفتر پیرهادی تحت این عنوان تفسیر شد که ایشان مدیر مسئول روزنامه رسالت ‌است و مثل اغلب اصحاب رسانه مشمول این قاعده برای استفاده از اینترنت بدون فیلتر می شود. با این حال دفتر نماینده مردم تهران به این نکته اشاره‌ای نکرد نامه‌ای که باید به وزارت ارشاد ارسال می‌شد چرا معاون پارلمانی وزارت ارتباطات را خطاب قرار می‌دهد.

یکی از اولین گروه‌های واجد صلاحیت برای دریافت اینترنت بدون‌فیلتر پزشکان بودند که ابتدا نام آنها برای استفاده از اینترنت طبقاتی مطرح شد اما مشخص نشد این گروه تا چه حد در دریافت اینترنت سفید موفق بوده است.

موضوع اینترنت بدون‌فیلتر حتی برای دولتی‌ها که در بروز وضعیت فعلی بی‌تاثیر نیستند نیز شیرین است. در نامه‌ای که روابط‌عمومی وزارت جهاد کشاورزی به روابط عمومی وزارت ارتباطات ارسال کرده عمل به رسالت‌های خبری سبب درخواست اینترنت رایگان و بدون فیلتر و پرسرعت از ارتباطات است. نامه‌ای که مشابه آن از سوی وزارت صمت هم ارسال شده و امید قالیباف سخنگوی این سازمان از وزارت ارتباطات درخواست اینترنت می‌کنند.

کارلوس کیروش نیز دلیل مهدی تاج برای دریافت اینترنت بدون فیلتر برای فدراسیون فوتبال بود که در آن خواستار رفع فیلتر از اینترنت این فدراسیون برای گستره ارتباطات تیم ملی در سطح بین الملل شد.

یکی از صحنه‌های تلاش برای دریافت اینترنت طبقاتی از سوی رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات برای خبرنگاران دیده شد. در این نامه خطاب به جانشین ستاد رسانه مرکز ملی فضای مجازی درخواست شده تا دستور اختصاص اینترنت خبرنگاری بدون فیلتر طبق لیست ارائه شده از سوی رسانه‌های متقاضی، به قید فوریت صادر شود. صرف‌نظر از این نامه، علنی‌ترین شکل درخواست اینترنت خبرنگاری که با عناوین طبقاتی و اینترنت بدون‌فلیتر نیز شناخته می‌شود از سوی خبرگزاری تسنیم مطرح شده است. این خبرگزاری علیرغم دفاع تمام قد از محدودیت‌های اینترنت طی ماه‌های گذشته در نامه خود به نیاز این خبرگزاری به استفاده دائمی از اینترنت بدون فیلتر در ارتباط با امور خبری و اطلاع رسانی و رصد رسانه های خارجی اشاره کرده بود.

اتحادیه فناوران، رقیب دیرینه و پرحاشیه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای یکی از اولین مراجعی بود که ارائه اینترنت بدون فیلتر را مطرح کرد و خبر داد دارندگان پروانه کسب از این اتحادیه با داشتن نشانی اینترنتی ثابت یا Static IP امکان دریافت اینترنت بدون فیلتر را خواهند داشت. اتحادیه فناوران گفت که به دنبال نامه‌نگاری و مذاکرات متعدد اتحادیه با متولیان حوزه اینترنت، به دلیل اختلال در عملکرد پلتفرم‌ها و کاهش سرعت به‌واسطه استفاده از فیلترشکن، دارندگان پروانه کسب از این اتحادیه می‌توانند از سرویس‌ها و پلتفرم‌ها بدون فیلتر استفاده کنند.

مصوبه یکصدو بیست و نهمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در حال حاضر تنها قانون رسمی برای دسترسی به اینترنت آزاد است. در همین رابطه، مرتضی فرخی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری در خصوص دسترسی اعضای هیات علمی دانشگاه ها به اینترنت باز نامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ارسال کرد و در آن از روسای دانشگاه‌ها درخواست کرد لیست اعضای هیئت علمی در قالب فایل اکسل جهت دسترسی به اینترنت باز به منظور استفاده از سکوها و تارنماهای بین‌المللی با محتوای علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری به قید فوریت جهت اقدامات بعدی به این معاونت ارسال شود.

وزیر علوم درباره درخواست اینترنت آزاد به خبرگزاری تسنیم گفته است اساتید دانشگاه‌ها به دلیل کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به سطوح و سرعت بالای اینترنت نیاز دارند. او تاکید کرد هماهنگی با وزارت ارتباطات برای تحقق دریافت این اینترنت برای اساتید انجام شده تا دسترسی ویژه‌ای به این قشر برای کارهای تحقیقاتی، پژوهشی و آموزشی قائل شوند.

گسترش

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه