حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران | حقوق کارگران 1402

خبر مهم وزیر درباره حقوق کارگران در 1402 | افزایش 2/5 برابری حقوق کارگران در سال آینده

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قطعا ما برای حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۲ تا قبل از اتمام سال ۱۴۰۱ تصمیم خواهیم گرفت زیرا ملاک عمل سال ۱۴۰۲ است، ان‌شاالله تصمیمی خواهیم گرفت از ۱/۱/ ۱۴۰۲ ضمانت اجرا داشته باشد.

خبر مهم وزیر درباره حقوق کارگران در 1402 | افزایش 2/5 برابری حقوق کارگران در سال آینده
کدخبر : 13945
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طبق روال سال های گذشته در نیمه دوم سال بحث افزایش حقوق کارگران پر تکرار می شود. طبق پیش بینی ها قرار است افزایش حقوق کارگران مطابق سبد معیشت تعیین شود. قرار است در سال آینده نیز حقوق کارگران بیش از 50 درصد افزایش یابد.در ادامه به آخرین خبر ها از حقوق کارگران می پردازیم.

حقوق کارگران

​ سید صولت مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره این‌که مطرح می‌شود بودجه معلولان از کلیات لایحه سال ۱۴۰۲ حذف شده است، گفت: خیر، حذف بودجه برای معلولان واقعیت ندارد و قطعا نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شاید بعضاً کسانی که معترض هستند، معتقد باشند که این میزان کفایت نمی‌کند، خاطرنشان کرد: به فراخور توان بودجه پیش‌بینی لازم هم برای مستمری‌ها و هم برای درمان معلولین دیده شده است تا معلولین عزیز دغدغه‌ای نداشته باشند. دولت تمام قد پای کار معلولین است و ان‌شاالله کمک می‌کند.

وی با اشاره به این‌که ما باید مراقبت‌های لازم را داشته باشیم، یادآور شد: به دلیل این‌که بخش اعظمی از معلولیت‌ها بر اساس حوادث و سوانح طبیعی است، توصیه می‌کنم یک قدری مراعات بیشتری توسط دستگاه‌های اجرایی و آحاد مردم صورت گیرد تا خدایی ناخواسته شاهد معلولیت در جامعه از حیث تصادفات نباشیم.

مرتضوی تاکید کرد: بسترهای لازم برای پیشگیری از معلولیت‌های ژنتیکی و موروثی هم به عمل آمده  و اقدامات خوبی در این خصوص انجام خواهد شد.

وی درباره اعلام نتیجه نهایی تصمیم شورای عالی کار برای حقوق و دستمزد کارگران گفت: این امر چارچوب خود را دارد، در جلسات کار کارشناسی می‌شود. قطعا ما برای حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۲ تا قبل از اتمام سال ۱۴۰۱ تصمیم خواهیم گرفت زیرا ملاک عمل سال ۱۴۰۲ است، ان‌شاالله تصمیمی خواهیم گرفت از ۱/۱/ ۱۴۰۲ ضمانت اجرا داشته باشد.

حقوق کارگران

در حالی که هفته گذشته شورای‌عالی کار با تشکیل کمیته دستمزد 1402 موافقت کرد، کماکان حواشی حول مبلغ دستمزد کارگران ادامه دارد.

بعد از اظهار نظر یک نماینده مجلس درباره احتمال افزایش 20 درصدی دستمزد کارگران به مانند حقوق کارمندان، واکنش‌ها به این موضوع بالا گرفت. فعالان کارگری تصمیم‌گیری درباره مزد کارگری را مربوط به شورای عالی کار و خارج از حیطه اختیارات مجلس می‌دانند. حتی کار به نامه‌نگاری هم رسید و برخی فعالان کارگری در نامه‌ای خطاب به رئیس کمیسیون تلفیق مجلس نسبت به افزایش 20 درصدی دستمزد واکنش نشان دادند. حمید حاج‌اسماعیلی- کارشناس حوزه کار هم بر این باور است که دستمزد کارگران در سال آینده باید فراتر از 57 درصد و حداقل 10 میلیون تومان تعیین شود.

حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس حوزه کار با بیان این مطلب که امسال تعیین دستمزد نسبت به سال‌های قبل به مراتب سخت‌تر است، به تجارت‌نیوز، گفت: دلیل این موضوع هم به پیش‌بینی روند تصاعدی تورم در سال آینده مربوط می‌شود؛ هم به دلیل اتفاقاتی که در عرصه سیاست رخ داده و هم شرایط اقتصادی کنونی.

وی افزود: یکی از علائم مشهود فقدان مدیریت وضعیت کنونی هم، نرخ دلار است که چندی پیش در پله چهارم کانال 40 هزار تومانی هم قرار گرفت و در آستانه پایان سال هم نرخ کماکان بالاست. پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس و صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هم نشان از تورم بالای 40 درصد برای سال آینده دارد. بنابراین، روند افزایشی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.

حاج‌اسماعیلی اضافه کرد: خودِ دولت هم بر اساس هدفگذاری‌ که تعیین کرده، رقم 28 هزار و 500 تومان را برای نرخ دلار در نظر گرفته است. این رقم چند برابر ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی است؛ موضوعاتی که بر روند افزایشی بهای کالاها و خدمات و روند تصاعدی تورم مهر تایید می‌زند.

وی با اشاره به افزایش 20 درصدی حقوق در لایحه بودجه 1402، خاطرنشان کرد: تصمیمی که دولت درباره افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان به میزان 20 درصد در لایحه بودجه 1402 گرفته است، نشانگر این است که ما با یک چالش اساسی در کشور برای تعیین دستمزد روبه‌رو هستیم. مقاومت دولت برای افزایش نیافتن دستمزد به صورت منطقی یکی از دغدغه‌های فعالان کارگری تا پایان سال خواهد بود. اما پیش‌بینی می‌کنم دولت نمی‌تواند با توجه به شرایط فعلی مانع افزایش دستمزد برای کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی شود.

به احتمال زیاد دولت رقم 20 درصد را افزایش خواهد داد. چرا که ما نمی‌توانیم دستمزدی کمتر از 10 میلیون تومان برای کارگران در سال آینده تعیین کنیم و این واقعیتی است که انکارناپذیر است و دولت باید انعطاف لازم را در این بخش از خود نشان دهد.

این فعال کارگری تاکید کرد: کارگران هم باید آگاه باشند و با یک کار منطقی دولت را مجاب کنند که دستمزد را متناسب با شرایط اقتصادی افزایش دهد. من حتی لازم می‌دانم که رقم دستمزد افزایشی بالاتر از 57 درصد و حداقل 10 میلیون تومان باشد. دولت هم باید با این موضوع به صورت شفاف عمل کند، چون فکر می‌کنم اگر رقمی کمتر از 10 میلیون تومان برای مزد کارگری تعیین شود، مشکلات بیشتر خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • پربازدید
  • پربحث ها
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
  • ۲۴ ساعت
  • هفته
  • ماه
روی خط رسانه