عیدی کارگران | افزایش عیدی کارگران

تعیین تکلیف نهایی رقم عیدی کارگران | واریز عیدی کارگران در این تاریخ

طبق روال سال‌های گذشته افزایش میزان عیدی کارگران متناسب با افزایش حقوق‌ها بوده و بررسی‌ها نشان می‌دهد عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ در بازار ارز و طلا نسبت به پارسال ارزش بیشتری دارد.

تعیین تکلیف نهایی رقم عیدی کارگران | واریز عیدی کارگران در این تاریخ
کدخبر : 13147
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ نسبت به پارسال ۵۷ درصد افزایش پیدا کرده است. کف و سقف عیدی کارگران که پارسال به ترتیب پنج میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و هفت میلیون و ۹۶۵ هزار تومان بود، حالا به هشت میلیون و ۳۵۸ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۷ هزار تومان تبدیل شده است.

میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ طبق روال سال‌های گذشته از فرمول مخصوصی تبعیت می‌کند. مجلس شورای اسلامی سال ۷۰ تصویب کرد که حداقل میزان عیدی کارگران در سال، باید دو برابر پایه حقوق باشد و این رقم نباید از سه برابر پایه حقوق بیشتر شود. اواخر اسفند پارسال بود که شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ را به چهار میلیون و ۱۷۹ هزار تومان رساند که به این ترتیب کمترین میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ معادل دو برابر این عدد یعنی هشت میلیون و ۳۵۸ هزار تومان خواهد بود. از طرفی با یک ضرب ساده به عدد ۱۲ میلیون و ۵۳۷ هزار تومان به‌عنوان سقف عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ می‌رسیم که همان سه برابر پایه حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ است.

 

البته ناگفته نماند که طبق سنوات گذشته پرداخت چنین ارقامی مشمول کارگرانی می‌شود که یکسال کامل در آخرین کارگاه یا محل کار مشغول بودند و ارتباطشان با محل کار قطع نشده است وگرنه عیدی کارگرانی که زیر ۱۲ ماه در محل کارشان فعالیت داشتند، به میزان تعداد ماه‌های پرداخت حق بیمه‌شان محاسبه می‌شود. محاسبه میزان عیدی کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه در محل کارشان فعالیت داشتند، به این شکل است که باید دو برابر پایه حقوقشان را تقسیم بر ۱۲ کنند و عدد به دست آمده را در تعداد ماه‌هایی که مشغول به کار بودند، ضرب کنند.

عیدی کارگران

میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ متناسب با افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱ محاسبه شده است. اگر یادتان باشد شورای عالی کار در آخرین روز‌های سال ۱۴۰۰ میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ را ۵۷ درصد تعیین کرد و حالا دقیقا به همین اندازه میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرده است. پارسال حداقل میزان عیدی کارگران پنج میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران هفت میلیون و ۹۶۵ هزار تومان بود و حالا به هر دو عدد ۵۷ درصد اضافه شده است. اگر به سال ۹۹ هم فلش‌بک بزنیم، متوجه همین روند می‌شویم. یعنی همزمان با افزایش ۳۹ درصدی حقوق‌ها در سال ۹۹، کف و سقف عیدی کارگران در پایان سال به همین اندازه ارتقا پیدا کرد.

میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ الان در بازار ارز معادل ۲۰۳ تا ۳۰۵ دلار است. این بازه را با احتساب دلار ۴۱ هزار تومانی و کف و سقف میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ درنظر گرفتیم که اگر همین پول را برداریم به بازار طلا ببریم، می‌توانیم با آن ۴.۵ تا ۶.۸ گرم طلا ۱۸ عیار بخریم که در اولین روز‌های زمستان امسال قیمت آن یک میلیون و ۸۴۰ هزار تومان به ازای هر گرم رسیده است.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین ارزش عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ با ۱۴۰۱ داشته باشیم باید نگاهی به قیمت‌های بازار ارز و طلا در اسفند ۱۴۰۰ بندازیم که عیدی کارگران آن زمان بین پنج میلیون و ۳۱۰ هزار تومان تا هفت میلیون و ۹۶۵ هزار تومان بود. کارگرانی که اسفند پارسال کف عیدی (پنج میلیون و ۳۱۰ هزار تومان) دریافت کردند می‌توانستند با آن ۱۹۶ دلار بخرند که البته آن روز‌ها دلار در کانال ۲۷ هزار تومان حضور داشت. آن‌هایی هم که سقف عیدی را دریافت کردند، ارزش عیدی‌شان در بازار ارز با ۲۹۵ دلار برابری می‌کرد. به زبان ساده ارزش عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده است. چون همزمان با رشد ۵۷ درصدی میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲، قیمت دلار در این مدت کمتر از ۵۰ درصد رشد داشته است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه