رتبه بندی معلمان | رتبه بندی فرهنگیان

خبر مهم از رتبه بندی معلمان | بخشنامه جدید برای رتبه‌بندی معلمان

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش از ابلاغ بخشنامه اعمال آخرین مدرک تحصیلی معلمان بر اساس قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.

خبر مهم از رتبه بندی معلمان | بخشنامه جدید برای رتبه‌بندی معلمان
کدخبر : 12502
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طرح رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی معلمان می پردازیم.

رتبه بندی معلمان

 صادق ستاری‌فرد گفت: بخشنامه اعمال آخرین مدرک تحصیلی معلمان به استناد بند ۲-۳ ماده ۲ قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شد.

وی تصریح کرد: بر این اساس، آخرین مدرک تحصیلی معلمان در حکم کارگزینی آنها اعمال می‌شود.

عباسعلی تمسکنی زاهدی اظهار کرد: پرداخت حقوق آذر ماه معلمان گلستانی بر اساس احکام اصلی رتبه بندی است و تاکنون احکام اصلی رتبه بندی حدود ۱۶ هزار نفر از معلمان گلستان صادر شد.

وی ادامه داد: رتبه یک برای تمام معلمان صادر و حقوق آبان نیز بر اساس آن حکم پرداخت شده بود، اما حقوق آذر براساس حکم اصلی رتبه بندی معلمان پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: در احکام آذر ، معلمان بر اساس امتیازشان در رتبه‌های دو ، سه، چهار و پنج قرار گرفتند و تا ۲۰ آذر احکام تمام فرهنگیان صادر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در گلستان حدود ۲۱ هزار معلم مشغول به تدریس هستند که از این تعداد بیش از ۱۸ هزار نفر مشمول طرح رتبه بندی شده اند.

طرح رتبه‌بندی معلمان به طور ناقص اجرا شده است.

 نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح رتبه‌بندی معلمان به‌طور ناقص اجرا شده است، گفت: این طرح به منظور کیفی سازی آموزش تصویب شده اما فقط شاهد اجرای بند مالی آن هستیم.

احمد فلاحی در نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی همدان افزود: متأسفانه آنقدر مسائل مختلف در مجلس رخ می‌دهد که بعضی مواقع اصول اولیه قانون‌گذاری و مشورت که باید با نخبگان صورت بپذیرد رخ نمی‌دهد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه ۲۶۰ هزار معلم و ۵۰ هزار نفر کادر اداری در بدنه آموزش‌ و پرورش کشور کمبود داریم، گفت: دانشگاه فرهنگیان را محدود کرده و جذب معلم را به تأخیر انداختیم و حال با مشکلات زیادی روبرو هستیم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دو سال شیوع کرونا آموزش و پرورش تعطیل شد، گفت: در این مدت آموزش و پرورش را رها کرده و بچه‌ها را به فضای مجازی فرستادیم که آثار آن را امروز در جامعه مشاهده می‌کنیم.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح رتبه بندی معلمان به‌طور ناقص اجرا شده است، گفت: این طرح به منظور کیفی سازی آموزش تصویب شده اما فقط شاهد اجرای بند مالی آن هستیم.

وی عنوان کرد: با توجه به توان و اداره حاکم در کشور هیچ کاری نشدنی نیست و باید با اداره و توکل به خدا مشکلات کشور را حل کرد.

رتبه بندی معلمان؛ خبری که قرار بود برای قشر فرهنگی جامعه خوش باشد، آنقدر روند اجرای آن طولانی شد که حواشی متعددی را از عذرخواهی تا استیضاح وزیر آموزش و پرورش به دنبال داشت. حالا امروز خبری به نقل از یک مقام آموزش و پرورش منتشر شده که با اعلام مهلت یک هفته‌ای از مدیران خواسته تا اظهار نظر و ارزیابی مدارک و مستندات معلمان و مشمولان رتبه بندی را ارائه دهند.

البته، معلوم نیست قانونی که با اعتراض و تحصن معلمان همراه بوده، حالا دیگر به خوان آخر رسیده یا باید منتظر بهانه‌هایی از جنس دولتی در روزهای آتی باشیم. این در حالیست که اجرای رتبه‌بندی برای قشری که در بند فقر ناخواسته گرفتار آمده است، تنها می‌تواند بخشی از مساله اقتصاد آنان و البته اقتصاد آموزش و پرورش را حل کند.

تاریخچه رتبه‌بندی معلمان به دهه ۹۰ برمی‌گردد اما تا به الان به تعویق افتاده است! سند تحول بنیادین آموزش و پرورش توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۰ تصویب شد. فصل هفت این سند به ارتقای جایگاه معلم اختصاص داشت. این طرح برای نخستین بار در سال ۹۲ برای بررسی به مجلس دهم رفت؛ از جمله جزئیات آن ۴ رتبه مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم بود و قرار شد معلمان طبق هم‌ترازی حداقل ۸۰ درصد حقوق اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های دولتی را دریافت کنند.

بعد از سال‌ها، آئین‌نامه اجرایی قانون بحث‌برانگیز رتبه‌بندی معلمان وارد مرحله اجرا شد، اما فرآیند تدوین و تصویب آن به تعویق افتاد. حالا دولت سیزدهم آن را بر عهده گرفته و در حالی که قرار بود در نخستین ماه امسال به اجرا درآید، کماکان با تاخیر همراه است؛ موضوعی که نگرانی معلمان را به همراه داشته است.

قانون رتبه‌بندی در مجلس به تصویب رسید و آنگونه که بهارستان‌نشینان اعلام کردند اعتباری به میزان ۳۸ هزار میلیارد تومان برای اجرای آن در نظر گرفته شد. اما تا به الان با وجود انتشار اخبار متعدد در این زمینه، باز هم خبری از واریز آنچه تصویب شده نیست. حمیدرضا حاجی‌بابایی- رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس- تیرماه امسال با تاکید بر اینکه نظام رتبه‌بندی معلمان قطعا اجرا خواهد شد، به تسنیم گفته بود: «کیفیت اجرا و آئین‌نامه تدوین شده توسط دولت باید بررسی شود؛ البته طبق اخباری که به ما اعلام شده، بررسی آئین‌نامه در دولت به اتمام رسیده است و باید این هفته به آموزش و پرورش ابلاغ شود.»

مسعود میرکاظمی- رئیس سازمان برنامه و بودجه- نیز چهارم آبان ماه خبر از آماده شدن منابع اجرای رتبه‌بندی معلمان داده و البته اضافه کرده بود که منتظر صدور احکام حقوق معلمان از سوی آموزش و پرورش هستیم.

حالا، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش طی اظهاراتی گفته که به مدیران مدارس مهلت یک هفته‌ای داده شده تا آنها برای اظهار نظر و ارزیابی مدارک و مستندات معلمان و مشمولان رتبه‌بندی اقدام کنند. به گزارش ایسنا، صادق ستاری‌فرد افزود: از روز جمعه، ششم آبان ماه، دسترسی مدیران مدارس را برای اظهار نظر، ارزیابی مدارک و مستندات معلمان و مشمولان رتبه‌بندی باز کرده‌ایم و تا شب گذشته (دوشنبه، نهم آبان ماه)، مدارک و مستندات ۲۳۵ هزار نفر ارزیابی شد و مدیران مدارس راجع به شایستگی‌های معلمان اظهار نظر کردند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه