رتبه بندی فرهنگیان | رتبه بندی معلمان

واریز افزایش حقوق معلمان با رتبه بندی فرهنگیان | خبر مهم درباره رتبه بندی فرهنگیان

صادق ستاری‌فرد درباره حذف فوق‌العاده شغل معلمان که در برخی رسانه‌ها مطرح شده است، اظهار کرد: در سال‌های گذشته به نحوی عمل شد که فوق‌العاده ویژه برای کارکنان برخی دستگاه ها حدود ۲۰ درصدی اعمال شد و برای برخی دیگر ۳۵ و بعضاً سقف ۵۰ درصدی اجرا شد. لذا دولت سیزدهم با رویکرد عدالت محوری و جهت استقرار نظام عادلانه پرداخت کارکنان در لایحه ترمیم حقوق پیشنهاد کرده بود که فوق‌العاده ویژه به میزان ۳۵ درصد برای همه کارکنان دولت که آموزش و پرورش نیز بخشی از آن است، ایجاد شود.

واریز افزایش حقوق معلمان با رتبه بندی فرهنگیان | خبر مهم درباره رتبه بندی فرهنگیان
کدخبر : 12020
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

طرح رتبه بندی فرهنگیان از سال 90 و در پی تصویب سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد. طرح رتبه‌بندی فرهنگیان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا درآید.  گام نخست تدوین اعضای دولت برای، تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد. اعضای دولت برای، تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی قانون نظام رتبه بندی فرهنگیان را اصلاح کرد.

رتبه بندی فرهنگیان

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره فوق‌العاده ویژه معلمان توضیحاتی داد.

وی افزود: متاسفانه در مجلس، حکم پیشنهادی دولت حذف شد و افزایش حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها تحت عنوان حق جهش علمی جایگزین شد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره راهکار حل این مسئله بیان کرد: برای حل این موضوع دو راهکار وجود دارد؛ باتوجه به اجازه قانونی در این‌باره یا دولت مجدد موضوع افزایش ۳۵ درصدی فوق‌العاده ویژه کارکنان همه دستگاه‌های اجرایی و معلمان را تصویب کند یا اینکه مجلس حذف این موضوع مهم را جبران و در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ آن را تصویب کند.

گفتنی است مصوبه دولت که توسط مجلس حذف شد، عبارت است از: افزایش فوق‌العاده ویژه موضوع بند (۱۰) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری صرفاً در مورد دستگاه‌های مشمول قانون مذکور که به موجب مصوبات قبلی کمتر از میزان ۳۵ درصد بوده، حداکثر تا میزان ۳۵ درصد مجموع حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر منوط به رعایت ترتیبات مقرر در ماده (۷۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و پس از تأیید شورای حقوق و دستمزد و در سقف اعتبارات ابلاغی با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور قابل اجرا است.

و مصوبه مجلس که جایگزین آن شد عبارت است از: علاوه بر افزایش مندرج در این بند، حداکثر ۱۵ درصد به عنوان «فوق‌العاده جهش علمی بر مبنای عملکرد» به حقوق و مزایای مستمر اعضای هیئت علمی غیر بالینی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌های اجرایی، اضافه می‌شود.

همچنین حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در نامه‌ای خطاب به مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشته است: با توجه به تصویب قانون ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان و تأکید بر ضرورت عادلانه شدن پرداخت فوق‌العاده ویژه موضوع بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری تا سقف ۵۰ درصد به تمام دستگاه‌های اجرایی با پیش بینی ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای این امر و استثنا شدن این فوق‌العاده از شمول جزء ۳ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال جاری، خواهشمند است دستور فرمایید پرداخت این فوق‌العاده به نحوی انجام شود

که سهم دستگاه‌های اجرایی کم برخوردار همچون وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاره اجتماعی، سازمان محیط زیست و نیروهای مسلح از این فوق‌العاده بیشتر باشد ضمناً در مصوبه مجلس شورای اسلامی فروش اموال و استفاده از منابع داخلی ذکر نشده است.

رتبه بندی فرهنگیان

منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت:طی دو ماه آینده رتبه معلم ها مشخص می شود و در این ماه بصورت علی الحساب بخشی از پول رتبه بندی پرداخت می شود.

در جلسه هیئت ممیزه مرکزی با هیئت‌های ممیزه استان‌ها که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، بر فرآیند تعیین امتیاز نهایی و رتبه نهایی مشمولان آنهم با جدیت، سرعت و دقت که باید توسط هیات‌های ممیزه و کارگروه‌های ذیربط دنبال شود، تاکید شد.

همچنین تعیین امتیاز نهایی و رتبه ۱و ۲ در ادارات مناطق و شهرستانها، تعیین امتیاز نهایی و رتبه ۳ در ادارات استان، تعیین امتیاز نهایی و رتبه ۴ و ۵ توسط هیات ممیزه مرکزی نیز از دیگر نکات تاکید شده در جلسه مذکور بود.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، جهت جلوگیری از تضییع حقوق فرهنگیان، بر رعایت مفاد مقرر در قانون و آیین‌نامه اجرایی آن در فرآیند رتبه‌بندی تاکید شد. همچنین در این جلسه تاکید شد که همه همکاران جدیدالاستخدام که از مهرماه ۱۴۰۱ بکارگیری شدند و همه همکاران مهرآفرین نیز مشمول رتبه‌بندی می شوند.

بر اساس این گزارش، صدور احکام استخدامی نیروهای جدید الاستخدام برای اعمال در حقوق آبانماه و تسریع در اجرای قانون ترمیم حقوق و صدور احکام همکاران ظرف ۷۲ ساعت آینده نیز از دیگر نکاتی بود که مورد تاکید واقع شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه