حسن روحانی گفت: امروز در جنوب کشور در مورد حقوق عده‌ای از کارکنان صنعت نفت بحث‌هایی هست و من به این کارکنان شرافتمند قول می‌دهم مشکل آنها حل خواهد شد و ما و وزیر نفت این مشکل را دنبال می‌کنیم و این را حل خواهیم کرد.

کدخبر : 1338
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه)در جلسه هیات دولت با اشاره به سالگرد واقعه هفتم تیر و شهادت شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 عضو حزب جمهوری اسلامی در سال 1360 گفت: این توطئه، توطئه ای جهانی علیه ایران بود و کشورهای بزرگ غربی در این طراحی حضور داشتند و منافقین به عنوان مزوران آنها وارد عمل شدند. 

وی افزود: ظاهر، این بود که با آن انفجار مجلس و دولت از کار می افتاد و رییس قوه قضائیه با شهادت شهید بهشتی از بین می‌رود و کشور از هم می‌پاشد و آنها می‌توانند نظام جمهوری اسلامی ایران را از بین ببرند. دو عامل برای بی اثر کردن آن حادثه مهم بود که یکی حضور و وجود و تصمیم و قدرت فکری و نفوذ امام بود و هر وقتی امام کنار مردم هست هر مشکل و فاجعه ای قابل حل است و امام آن روزها را به خوبی مدیریت کرد.

روحانی با اشاره به فضای سال 1360 گفت: شهید بهشتی آن قدر مظلوم بود که در جلسات خصوصی هم نمی‌شد از او تعریف کرد و او مظلوم غیرقابل دفاع بود و جو را آن‌قدر مسموم کرده بودند که هیچ‌کس جرات دفاع از بهشتی را نداشت.

وی با تاکید بر علم، دانش و دقت و در نظر گرفتن احکام الهی و بی طرفی و قانون بدون وابستگی به احزاب و گروه ها در قوه قضائیه گفت: باید برای قضات امکانات فراهم کنیم و گزارش قاضی بر مبنای گزارشین ضابطینی هست که ارائه می دهند و گزارش ضابط پایه پرونده هست و بعد هم گزارش‌هایی است که کارشناسان می‌دهند و در حکم قاضی نقش دارند و برای ما مهم است که جمهوری اسلامی ایران یک قوه قضائیه‌ای داشته باشد که شهید بهشتی بنیانگذار آن باشد.

وی با اشاره به اینکه شهید بهشتی جوان‌های بسیاری را تربیت کرد و به دانشگاه‌ها فرستاد و نیروی انسانی را ساخت و تشکیلات را در بین دانشگاهیان و علما و فضلا رواج داد، تصریح کرد: این مسیر و این راه علی‌رغم سختی آن روز ادامه پیدا کرد و مقاومت مردم در آن روزهای با رهبری امام راحل یک معجزه تاریخی در کشور آفرید و این شهادت نه تنها روحیه مردم را ضعیف نکرد بلکه مردم تکان نخوردند و آن روزها، روزهای به یادماندنی تاریخ ایران است.

روحانی با بیان اینکه در کار کشور نیازمند همکاری سه قوه هستیم،‌ اظهار داشت: اگر سه قوه باهم نباشند و از هم فاصله بگیرند کار خیلی سخت می‌شود و ما در ایام دولت یازدهم و دوازدهم دیدیم وقتی دو قوه باهم فاصله دارند چه قدر کار برای دولت و مردم سخت می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سال 66 با بمباران شیمیایی در شهر مواجه شدیم و متجاوزین و صدامیان از سلاح شیمیایی استفاده کردند و این بی سابقه بود، گفت: در میدان جنگ خیلی ها مصدوم می شدند و امروز هم تعداد زیادی مجموعا 69هزار مجروح شیمیایی داریم که نشانگر این است که چه روزهای سختی را پشت سر گذراندیم. ما این مسئله را باید دنیال کنیم و بخش های سیاسی و حقوقی ما باید همه توانشان را برای شکایت در مراجع بین المللی به کار ببرند.

وی با اشاره به جنگ اقتصادی علیه ایران تصریح کرد: امروز مردم ما باز هم در تروریسم دیگری مشغول مقاومت هستند و در 3سال و نیم گذشته وارد یک تروریسم اقتصادی شدیم و کار ترامپ علیه ایران از جنگ بالاتر بود و تروریسم اقتصادی بود چون جنگ هم چارچوبی دارد و کسی علیه بیمار سرطانی و سالمندان نمی جنگد و جانشینان ترامپ جنایت ترامپ را تا امروز ادامه می دهند و آنها هم جانیان همین مسیر و راه هستند که ترامپ بنیانگذاری کرد. 

وی با تاکید بر اینکه کسانی که با همه توان می خواستند نگذارند برجام به وجود بیاید و وقتی به وجود آمد نگذارد ادامه پیدا کند صهیونیست ها بودند و بیشترین مخالفت و دشمنی با برجام را داشتند چون خوب می فهمیدند برجام چه کسی هست و گاهی دشمن خوب محاسبه می کند،‌ تصریح کرد: همچنین ارتجاع و کسانی که در آمریکا ضد ایران بودند با هم قاطی شدند و از برجام خارج شدند و یک جنگ اقتصادی را علیه ما به راه انداختند.

روحانی با بیان اینکه نتیجه ایستادگی مردم این بود که وقتی دولت جدید در آمریکا می خواست روی کار بیاید در تبلیغات انتخاباتی اش گفت که این کار ترامپ غلط بوده است،‌گفت: مردم آمریکا با همین ایده و نظر به دولت جدید آمریکا رای دادند و اگر بایدن در اجرای برجام تسامح کند به رای ملت خودش خیانت کرده است چون اینها بر این مبنا رای دادند و بعد مرتب تاکید کردند که برجام را قبول داریم و می خواهیم برگردیم ولی مردم متوقع هستند این کار هرچه زودتر اجرایی شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم در این مسیر هیچ کوتاهی و تساهل و تسامحی را روا نداشته است و با قدرت و دقت از تمام فرصت ها و ثانیه‌ها استفاده کرده است،‌ اظهار داشت: امیداریم مردم ما به حق مسلم خود برسند و به جهانیان روشن شود که ما هیچ‌گاه دنبال سلاح هسته‌ای و میکروبی نبوده ایم و نخواهیم بود و صحبت ها بی اساس بوده است.

روحانی با بیان اینکه برجام نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران دنبال سلاح هسته‌ای نیست، تصریح کرد: این خیلی مهم است که در این مدت فشاری که به آنها وارد شده منشأش کجا بوده است و اگر به غلط به بیمار بگوییم این بیماری از کجا نشات گرفته است خیانت بزرگ به بیمار است و مردم ایران در این چند سال به دو دلیل جنگ اقتصادی و کرونا در رنج و مشقت قرار گرفتند. حال ممکن است کسی بگویند عامل سوم و چهارمی هم بوده است ولی باید ببینیم با یک تحقیق اقتصادی دقیق که انجام گرفته اگر در این 3سال و نیم جنگ اقتصادی و کرونا نبود امروز وضع اقتصادی ما چه بود و اگر این دو ویروس کرونا و ترامپ را کنار بزنیم و به اقتصاد ایران نگاه کنیم و ببینیم تورم و قیمت ارز و رشد اقتصادی ما چگونه بود و خواهش من این است که این محاسبه منتشر شود. 

وی با اشاره به جزئیات این تحقیق اظهار داشت: این محاسبه نشان میداد که اگر این دو ویروس نبود رشد اقتصادی غیر نفتی ما 4.1 بود و رشد اقتصادی ما با نفت 3.8 بود و تورم متوسط ما در این 3سال 11.5 بود در حالی که امروز تورم متوسط ما 32هست. نرخ دلار امروز زیر 5هزار تومان بود و رشد سرمایه گزاری منفی این روزها مثبت 4.7 بود و حجم تولید ناخالص کشورمان 22 درصد بیش از امروز بود. 

روحانی با اشاره به افزایش حقوق و دستمزد حقوق بگیران و مستمری بگیران در کشور تصریح کرد: با این حال دولت به کسانی که دارای حقوق ثابت بودند تا حد توانش کمک کرده است و از سال 92 حقوق متوسط کارکنان دولت 5.1برابر شده است و متوسط سرانه پرداختی به خانوده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی 12 برابر شده است و متوسط حقوق بازنشستگان بیش از 7برابر شده است و حداقل حقوق کارگران 5.5 برابر نسبت به سال 92شده است و این نشان می دهد در حد توانمان برای کسانی که دارای درآمد ثابت بودند کوشش کردیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه با اینکه دولت در ماه پایانی خود هست، همین امروز در جلسه هیات دولت و هم دیروز تمام بحث ما این بود چگونه تامین ارز و سفارش و حرکت کالاهای اساسی را تنظیم کنیم تا هیچ خللی در کالاهای اساسی در بازار در ماه‌های آتی و ماه های اولیه دولت آینده ایجاد نشود، گفت: پس دولت به مسئولیت خود در این زمینه عمل خواهد کرد. 

وی با اشاره به اینکه امروز در جنوب کشور در مورد حقوق عده‌ای از کارکنانمان در صنعت نفت بحث‌هایی هست و دولت به این مسئه توجه دارد، گفت: مشکلی در قانون بودجه امسال ایجاد شده و من به این کارکنان شرافتمند صنعت نفت قول می‌دهم که مشکل آنها حل خواهد شد و ما و وزیر نفت این مشکل را دنبال می‌کنیم و این را حل خواهیم کرد و نمی گذاریم از نظر حقوق و دستمزدی که باید دریافت کنند محدودیت داشته باشند و اگر در گوشه ای از قانون بودجه محدودیتی آمده آن را حل خواهیم کرد.

وی افزود: اما برخی از کارکنان و کارگرانی که در اختیار پیمانکاران هستند، اگر مشکلی دارند به وزیر کار دستور می دهم که دنبال و پیگیری کند و اگر مشکلی دارند مشکلشان را حل و فصل کند و اعلام می‌کنم هیچ مشکلی در تولید و انتقال و توزیع و صادرات نفت و فرآورده نداشتیم و نخواهیم داشت و برخی دستگاه‌های تبلیغاتی ضد ایرانی تبلیغاتی می کنند که نادرست و غلط است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همچنان در یک ماه پایانی دولت طرح های بسیار مهمی را افتتاح می کنیم و بزرگترین بیمارستان بیش از 1200 تختخوابی در هفته های آینده افتتاح خواهد شد،‌گفت: ان شالله بتوانیم در روزهای پایانی همه کارگزاران دولت همچنان مثل روز اول تا لحظه اول خادم و تلاشگر خوبی برای حل معضلات مردم باشیم.

منبع: رکنا
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه