«الهام علی اف» رییس جمهوری آذربایجان تاکید کرد که اکنون روابط کشورش با ایران در بالاترین سطح در تاریخ همکاری دو کشور قرار دارد.

کدخبر : 353
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

  به گزارش پیشنهاد ویژه به نقل از ایرنا ، علی اف امروز (سه شنبه) در دیدار «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با وی افزود: ما در واقع توانستیم در همه حوزه‌های روابط فیمابین به پیشرفت قابل توجه دست پیدا کنیم.

وی، سفر وزیر امور خارجه ایران به جمهوری آذربایجان را فرصتی برای بررسی مفصل  فرآیند مثبت توسعه روابط دو کشور عنوان کرد و با اشاره به افزایش حجم گردش تجاری فیمابین، اضافه کرد: با وجود ادامه همه‌گیری «ویروس کرونا»، این یک روند بسیار مثبت بوده است .

رییس جمهوری آذربایجان همچنین با تاکید بر این که تمام ابتکارات و تصمیمات اتخاذ شده از سوی وی و رییس جمهوری ایران اجرا شده است، گفت: ما از سطح همکاری در دوره ریاست جمهوری دکتر «حسن روحانی» بسیار راضی هستیم. علی اف از ظریف تقاضا کرد که با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری روحانی، پیام سلام و سپاس وی را در رابطه با این همکاری به رییس جمهوری ایران ابلاغ کند.

علی اف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که پس از جنگ (قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان) شرایط جدید، فرصت‌ها و چالش‌های نوینی در منطقه پیش آمده است، گفت: البته ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور برادر باید تلاش‌های خود را هماهنگ و به توسعه صلح طولانی مدت و پایدار در منطقه برای منافع همه کشورها کمک کنند و من اطمینان دارم که دولت ایران نیز همین رویکرد را دارد .

بنابر گزارش سایت ریاست جمهوری آذربایجان، ظریف نیز در این دیدار پیام و سلام رییس جمهوری اسلامی ایران را به همتای جمهوری آذربایجانی روحانی ابلاغ کرد و گفت: جای خوشحالی است که ما در حال حاضر در بهترین دوره از روابط فیمابین قرار داریم .

ظریف فرا رسیدن روز ملی جمهوری آذربایجان را به رییس جمهوری و مردم این کشور تبریک گفت و با تاکید بر این که تهران از سطح همکاری کنونی بین دو کشور راضی است، افزود: ما بر این باوریم که می‌توانیم برای دستیابی به خواسته‌های عالیجناب (علی اف)، رئیس جمهوری روحانی و رهبری ایران کارهای بیشتری انجام دهیم.

وزیر امور خارجه ایران همچنین نقش رییس جمهوری آذربایجان در زمینه آزادسازی سرزمینهای اشغالی این کشور را مورد اشاره قرار داد و با تبریک در این ارتباط، اضافه کرد: اکنون می‌توانید نقشی تاریخی در ایجاد صلح در منطقه داشته باشید و ما می‌خواهیم شما را به خاطر ابراز تمایل خود برای دستیابی به صلح با ارمنستان تحسین کنیم.

ظریف برقراری صلح و ثبات در منطقه را مهم توصیف کرد و افزود: ایران آماده است برای رسیدن به این مهم و نیز  احیا و بازسازی سرزمینهای آزاد شده، نقشی را ایفا کند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه برای یک سفر یک روزه و به منظور دیدار و گفت وگو با مقامات جمهوری آذربایجان وارد باکو پایتخت این کشور شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه