نزدیکان «جورج فلوید» و فعالان حقوق مدنی آمریکا به مناسبت اولین سالگرد قتل وی به دست پلیس، در خیابان‌های شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا تجمع و راهپیمایی کردند.

کدخبر : 278
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

به گزارش پیشنهاد ویژه به نقل از فارس، نزدیکان «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی که قتل او به دست پلیس، اعتراضات بزرگی علیه نژادپرستی و خشونت پلیس را در سراسر ایالات متحده و جهان به راه انداخت، راهپیمایی کردند.

این تجمع در اولین سالروز قتل فلوید و در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا برگزار شد و فعالان حقوق مدنی نیز در آن حضور یافتند.

آن‌ها در مقابل دادگاه رسیدگی به پرونده «درک شووین» مامور پلیس سفیدپوستی که زانوی خود را روی گردن فلوید قرار داد و راه نفسش را بست، حضور یافتند. بسیاری از حاضران در این تجمع تصاویر فلوید و سایر قربانیان پلیس آمریکا را در دست داشتند.

 

«بریجیت فلوید» خواهر جورج فلوید در اشاره به مرگ وی در این تجمع گفت: یک سال طولانی بود. یک سال دردناک. برای من و خانواده‌ام بسیار ناراحت کننده بوده که زندگی‌مان در یک چشم بر هم زدن تغییر کرد، هنوز نمی‌دانم چرا.

سایر سخنرانان در این تجمع خواستار پایان نابرابری نژادی در سیستم عدالت کیفری آمریکا شدند و گفتند «زانوی خود را از روی گردن ما بردارید».

بنیاد یادبود جورج فلوید، یک سازمان غیرانتفاعی که خانواده وی در ماه سپتامبر برای مبارزه علیه نابرابری نژادی در آمریکا راه اندازی کرد، در روزهای آتی میزبان مجموعه‌ای از رویدادها برای بزرگداشت مرگ فلوید خواهد بود.

«آال شارپتون» فعالی حقوق مدنی در این تجمع گفت: جورج فلوید نباید به عنوان کسی که زانو روی گردنش بود در تاریخ ثبت شود، جورج فلوید باید به عنوان کسی ثبت شود که زنجیره خشونت، بی قانونی و نژادپرستی پلیس را شکست.

اخیراً نتایج نظرسنجی «آسوشیتد پرس» و مرکز تحقیقات امور عمومی «نورک» نشان داد حدود شش نفر از هر ۱۰ آمریکایی معتقدند نژادپرستی معظلی جدی در ایالات متحده است.

اغلب آمریکایی‌های شرکت کننده در این نظرسنجی گفتند توجهی که در پی قتل فلوید برای ایجاد اصلاحات در پلیس جلب شد منتهی به تغییرات ناچیزی گردید. 

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه