اخبار بین‌الملل/ تحولات افغانستان/ سقوط قندهار؛

شماری از مقامات آگاه در افغانستان از تصرف دومین شهر بزرگ این کشور به دست نیروهای طالبان خبر دادند.

کدخبر : 2634
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

شماری از مقامات آگاه در افغانستان که خواستند نامشان فاش نشود، اعلام کردند که نیروهای طالبان شهر قندهار، دومین شهر بزرگ افغانستان، را شامگاه پنج شنبه به تصرف خود درآوردند.

بدین ترتیب، قندهار دوازدهمین مرکز ولایتی است که پس از شهرهای غزنی، هرات، فیض آباد، أیبک، قلعه نو، لشکرگاه، زرنج، شبرغان، قندوز، تالقان و سرپل به طور کامل یا تا قسمتی به تصرف شبه نظامیان طالبان درآمده است.

خبرگزاری الجزیره نیز در گزارشی از تصرف شهر کلیدی لشکرگاه در جنوب افغانستان به دست نیروهای طالبان خبر داد.

این در حالی است که ایالات متحده و بریتانیا هزاران نیروی نظامی خود را برای کمک به خروج کارکنان سفارت خود در کشور جنگ زده افغانستان اعزام کردند.

این در حالی است که روز پنج شنبه نیروهای طالبان مدعی تصرف دو شهر مهم و راهبردی «غزنی» در مرکز افغانستان و «هرات» سومین شهر بزرگ این کشور شدند.

غزنی که در فاصله ۱۵۰ کیلومتری کابل، پایتخت افغانستان قرار دارد، راههای مواصلاتی جنوبی و غربی افغانستان را به پایتخت این کشور وصل می کند.

گفتنی است، ظرف یک هفته گذشته طالبان با تحت کنترل درآوردن حدود ۲۰۰ منطقه روستایی، حمله های خود را به شهرهای مهم و اصلی افغانستان آغاز کرده است که این امر باعث بروز بیم و نگرانی میان میلیون‌ها غیرنظامی افغان شده است./ مهر

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه