پیروزی مقاومت فلسطین در نبرد «شمشیر قدس» که تقریبا با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه همزمان شده است، نشان از روزهای خوش مقاومت داشته و نویدبخش تحولات مهمی در آینده است.

کدخبر : 241
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

به گزارش پیشنهاد ویژه به نقل از مهر، رامین حسین آبادیان: طی چند سال گذشته تحولات بسیاری در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای به وقوع پیوست که هدف اصلی و اساسی از تمامی آنها به حاشیه راندن مقاومت و کاهش قدرت آن بوده است. در این میان، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا در طول ۴ سال تصدی پست ریاست جمهوری تمام تلاش خود را کرد تا ابتکار عمل را از دست مقاومت خارج کرده و موازنه قدرت را به نفع رژیم صهیونیستی رقم بزند.

به همین منظور، رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا تصمیمات خطرناکی را در منطقه اتخاذ کرد؛ تصمیماتی که البته در دوره کنونی ریاست جمهوری ایالات متحده نیز بی کم و کاست توسط «بایدن» پیگیری شد. دونالد ترامپ در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۷ با اتخاذ یک تصمیم جنجالی «قدس اشغالی» را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی معرفی کرد و سفارت آمریکا را از تل‌آویو به قدس منتقل کرد.

آمریکایی‌ها در طول سال‌های گذشته با اتخاذ سیاست‌های خصمانه تلاش کردند تا موازنه قدرت را به نفع رژیم صهیونیستی در منطقه رقم بزننداین اقدام رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا جنجال زیادی را به پا کرد و حتی موجب خیزش گسترده فلسطینیان نیز شد. علیرغم اینکه بسیاری از فلسطینیان در جریان اعتراض به تصمیم خصمانه واشنگتن شهید و زخمی شدند اما واشنگتن حاضر به لغو این تصمیم نشد.

از سوی دیگر، دولت ایالات متحده آمریکا کمک‌های مالی خود به تشکیلات خودگردان فلسطین را قطع کرد و قوانین خصمانه‌ای را علیه سازمان «آن روا» (آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی) وضع کرد تا این سازمان دیگر نتواند به اندک حمایت‌های خود از آوارگان فلسطینی نیز ادامه دهد. اما این پایان کار نبود، چرا که مقامات آمریکایی سیاست‌های جدید دیگری را نیز اتخاذ کردند.

در همین ارتباط، دولت سابق آمریکا شهرک سازی های غیرقانونی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی را مشروع توصیف کرد. همین اقدام کافی بود تا رژیم صهیونیستی نیز با هدف تسلط هرچه بیشتر بر اراضی فلسطینیان و یهودی سازی قدس اشغالی، روند احداث شهرک‌های صهیونیست نشین را بیش از پیش تسریع کند.

روزهای درخشان «مقاومت»/ تحولات مهمی در راه است

از آنجایی که مقامات ایالات متحده آمریکا به خوبی می‌دانستند که محور مقاومت همواره یک «پیکره واحد و جدایی ناپذیر» بوده است، دامنه جغرافیایی سیاست‌های خصمانه خود را گسترده‌تر کرد و این بار حاکمیت رژیم صهیونیستی در ارتفاعات اشغالی جولان را به رسمیت شناخت. آمریکایی‌ها از رهگذر این اقدام تلاش کردند تا مقاومت را در منطقه به شدت تضعیف کنند. این در حالی است که در طول چند دهه گذشته سابقه نداشت دولت آمریکا رسماً حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان را به رسمیت بشناسد.

معامله قرن در واقع سناریویی برای بازطراحی ساختار منطقه و به حاشیه راندن مقاومت فلسطین بوداز سوی دیگر، رونمایی از طرح معامله قرن نیز از جمله دیگر اقدامات آمریکایی‌ها طی سال‌های اخیر بود که از طریق آن تمام تلاش خود را برای بازطراحی ساختار منطقه به گونه‌ای که منافع رژیم صهیونیستی تأمین گردد، به کار بستند.

مقامات آمریکایی با رونمایی از طرح معامله قرن تلاش کردند تا ضمن پایان دادن به مسأله فلسطین، معادلات منطقه را مطابق با خواسته‌ها و مطالبات رژیم صهیونیستی رقم بزنند. طرح الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی نیز از جمله دیگر تصمیمات خطرناک چند سال اخیر واشنگتن در منطقه محسوب می‌شود؛ طرحی که البته با مخالفت‌های گسترده فلسطینیان مواجه شد و راه به جایی نبُرد.

تسریع روند عادی سازی روابط کشورهای مختلف عربی با رژیم صهیونیستی نیز در چارچوب تلاش‌ها برای به حاشیه رانده شدن محور مقاومت در منطقه قرار می‌گیرد. هر چند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا پایه گذار عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی بود اما جو بایدن نیز اعلام کرد که از این سیاست حمایت می‌کند و آن را پیش می بَرد.

اتخاذ سیاست‌های تنبیهی علیه سوریه، لبنان و یمن نیز تلاشی از سوی آمریکا و غرب برای تضعیف هرچه بیشتر مقاومت بودافزون بر این، اعمال تحریم‌های گسترده علیه سوریه موسوم به قانون سزار نیز در چارچوب تشدید فشارها بر محور مقاومت در طول سال‌های اخیر قابل تعریف است. همزمان نیز، آمریکایی‌ها تحریم‌های فراوانی را علیه دولت لبنان اعمال کردند. جملگی این تحولات در طول سال‌های اخیر به خوبی نشان از آن دارد که واشنگتن و تل‌آویو از هیچ تلاشی برای رقم زدن تحولات منطقه‌ای به نفع خود، دریغ نکرده‌اند.

آمریکایی‌ها که بسیار امیدوار بودند تا از رهگذر تمامی سیاست‌های مذکور به اهداف خود به ویژه در فلسطین برسند، به یکباره با نبردی تحت عنوان نبرد «شمشیر قدس» مواجه شدند. این نبرد تمامی محاسبات سال‌های گذشته واشنگتن و تل‌آویو را دستخوش تغییر و تحول قرار داد. بدین ترتیب، نه تنها سیاست‌های سال‌های گذشته مثمرثمر واقع نشد، بلکه مقاومت در فلسطین از جغرافیای غزه نیز فراتر رفت و به قدس اشغالی و کرانه باختری سرایت کرد.

روزهای درخشان «مقاومت»/ تحولات مهمی در راه است

نبرد «شمشیر قدس»، برگزاری قریب الوقوع انتخابات سوریه، نزدیک بودن تسلط بر شهر استراتژیک مأرب و بسیاری دیگر از تحولات نشان می‌دهند که روزهای خوش مقاومت فرا رسیده استافزون بر این، هیمنه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۱۲ روزه یک بار دیگر درهم شکست و این رژیم در مقابل دیدگان افکار عمومی منطقه و جهان تحقیر شد. حتی فرماندهان عالیرتبه رژیم صهیونیستی نیز تاکنون ادعای پیروزی در برابر گروه‌های مقاومت در فلسطین را مطرح نکرده‌اند. از سوی دیگر، علیرغم فشارهای متعدد دستگاه‌های اطلاعاتی غربی و عربی، انتخابات سوریه طی چند روز آینده برگزار خواهد شد.

بدون شک، این انتخابات نمادی از نمادهای پیروزی مقاومت در سوریه خواهد بود، چرا که آمریکا، غرب و کشورهای عربی از هیچ تلاشی برای ممانعت از برگزاری آن دریغ نکردند. برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه بدین معناست که علیرغم جنگ و تحریم و محاصره، سوریه به سمت ساحل ثبات و آرامش حرکت می‌کند.

این در حالی است که نبرد استراتژیک مأرب نیز به مراحل حساس خود رسیده است و در آینده نزدیک خبر آزادسازی کامل این شهر راهبردی مخابره خواهد شد. بر این اساس، جملگی تحولات در اراضی اشغالی فلسطین، سوریه، یمن و لبنان حاکی از آن هستند که مقاومت علیرغم تمامی سیاست‌های خصمانه اعم از جنگ و تحریم و محاصره، روزهای درخشانی را سپری می‌کند. کما اینکه واضح است که در آینده تحولات مهمی در منطقه به وقوع خواهد پیوست.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه