رسانه‌های افغانستان به نقل از منابع آگاه امنیتی گزارش دادند که بر اثر وقوع انفجار در شهر لشکرگاه مرکز استان هلمند افغانستان 9 غیرنظامی شامل زنان و کودکان کشته شدند و همزمان اعلام شد که یک شهر در استان لغمان در نزدیکی کابل به دست طالبان سقوط کرده است.

کدخبر : 203
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

به گزارش پیشنهاد ویژه به نقل از ایرنا ، منابع آگاه گفته‌اند که این انفجار صبح امروز در منطقۀ بشران در حوزۀ دهم شهر لشکرگاه  و زمانی روی داد که یک خودروی  غیرنظامیان با مین کنار جاده برخورد کرد. در انفجار این مین، دو کودک دیگر هم زخمی شده‌اند. تاکنون هیچ گروهی ، مسئولیت این انفجار را به‌عهده نگرفته‌است.  منابع محلی ولایت هلمند می‌گویند که 9 عضو یک خانواده در انفجار مین کنارجاده‌ای در این ولایت کشته شده‌اند .
 

افزایش تحرکات نظامی طالبان در نزدیکی کابل

در چند ماه اخیر، میزان تلفات ناشی از انفجار مین در ولایت هلمند افزایش یافته است . مسئولان امنیتی در استان جوزجان روز پنجشنبه تایید کردند که در نتیجه‌ انفجار مین مغناطیسی در شهر شبرغان مرکز این ولایت ، یک دادستان کشته شده است . 

با وجود آتش بس بین نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در روزهای عید فطر در نقاط مختلف افغانستان 37 غیرنظامی کشته شدند. غیر نظامیان که قربانیان اصلی ۴۰ سال جنگ افغانستان هستند، همچنان قربانی می شوند.

سقوط یک شهر استان لغمان به دست طالبان 

از سوی دیگر ،  منابع محلی در ولایت لغمان در شرق افغانستان تایید کرده‌اند که شهر "دولت شاه"  این ولایت شب گذشته به دست گروه طالبان سقوط کرده است.

"گلزار سنگروال" یک عضو شورای ولایتی لغمان به رسانه‌ها گفته که این شهر چهارشنبه شب، 29 اردیبهشت سقوط کرده است.

 او افزود که  به نیروهای امنیتی تلفات وارد نشده و آنان عقب نشینی کرده‌اند. 

این عضو شورای ولایتی تصریح کرد که هم اکنون در شهر "علیشنگ" نیز جنگ جریان دارد. تاکنون منابع امنیتی در این مورد چیزی نگفته‌اند اما گروه طالبان نیز از سقوط این شهر خبر داده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان گفته است که تمامی نیروهای امنیتی فرار کرده‌اند و شهر دولت شاه به دست طالبان افتاده است.

استان لغمان در همسایگی کابل قرار دارد و از چندی به این سو شاهد تحرکات گروه طالبان است.
تحرکات نظامی طالبان در حالی است که زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان روز سه شنبه این هفته در یک نشست کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا گفت پیش‌بینی‌ها درباره احتمال شکست خوردن نیروهای افغان و گرفتن کابل از سوی طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی، بدبینانه است. 
خلیل‌زاد افزود که او شخصاً باور دارد که گفته‌ها درباره احتمال فروپاشی نیروهای افغان و سقوط کابل  به دست طالبان در کوتاه مدت، اشتباه است . 
این در حالی‌ست که خشونت‌ها پس از آتش‌بس در روزهای عید، افزایش یافته‌ و بنا بر اعلام وزارت دفاع افغانستان، درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان پس از آتش‌بس سه روزه، در ۱۸ ولایت کشور ادامه دارد.

 

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه