معاون وزیر امور خارجه کشورمان پس از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام گفت: می‌توانیم بگوییم که یک چارچوب و ساختار توافق مشخص شده است و درخصوص بسیاری از بندهای توافق در حال مذاکره است.

کدخبر : 171
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

به گزارش پیشنهاد ویژخ به نقل از تسنیم، سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان پس از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام گفت: دور چهارم مذاکرات وین بعد از دو هفته مذاکرات بسیار فشرده در همه سطوح و در موضوعات مختلف که انجام شد، امروز خاتمه پیدا کرد، ما دو هفته کاری بسیار سختی داشتیم و امروز تصمیم گرفتیم که یک جمع‌بندی از کار داشته باشیم و در مورد موضوعات باقیمانده، هیئت‌ها برای انجام  آخرین مشورت‌ها به پایتخت‌های خود مراجعه کنند.

وی افزود: ما موفق شدیم در طول این دو هفته به‌مقدار زیادی کار را به‌پیش ببریم و الآن می‌توانیم بگوییم که به چارچوب یک توافق رسیده‌ایم، به ساختار توافق دست پیدا کرده‌ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه‌هایی که خواهد داشت مشخص شده است. البته مذاکرات در مورد متن به پایان نرسیده است و در مورد بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: برخی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است و در مورد آن توافق حاصل نشده است به همین دلیل هیئت‌ها  تصمیم گرفتند که  چند روزی تنفس بدهند و برای انجام مشورت‌های لازم به پایتخت‌ها مراجعه کنند.

عراقچی ادامه داد: در  مجموع می‌توانم بگویم که پیشرفت‌های خوبی داشتیم ولی هنوز نمی‌توانیم بگوییم کار تمام شده است ولی پیشرفت بسیار خوبی انجام شده است، امیدوارم در هفته آینده که مجدداً گفتگوها آغاز می‌شود هیئت‌ها که می‌آیند تصمیمات خود را برای  رسیدن به یک توافق گرفته باشند.

وی تأکید کرد: مواضع  قطعی ما کاملاً روشن است. جمهوری اسلامی ایران بر مواضع خود ایستادگی دارد و تاکنون تمام امور بر اساس مواضع قطعی ما پیش رفته است  و اختلاف جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می‌شود.

عراقچی گفت: امیدواریم در هفته آینده مذاکرات روال بهتری را به خود بگیرد.

بیشتر بخوانید

نشست کمیسیون مشترک‌برجام در پایان دور چهارم گفتگوها برگزار شد/دور بعدی مذاکرات هفته آینده

نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز شد

نشست کمیسیون مشترک برجام فردا برگزار می‌شود

در این نشست که با حضور هیئت‌های ایران و کشورهای عضو برجام در محل گراندهتل وین برگزار شد، رؤسای هیئت‌ها مروری بر پیشرفت‌های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن‌ها کرده و به تبادل نظر در خصوص مسیر پیشِ‌رو پرداختند.

هیئت‌ها با اشاره به متن‌های تهیه‌شده که در نتیجه نشست‌های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده‌اند، از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی‌شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاباهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تأکید کردند.

انتهای پیام/+

 

منبع: تسنیم
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه