منهول چیست؟

منهول چیست؟
کدخبر : 13453
پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

 

منهول را می توان به عنوان یک نقطه دسترسی به سیستم فاضلاب برای کارگران و یا رفت و آمد آن ها تعریف کرد. این محصول بخش مهمی از سیستم فاضلاب است زیرا نیاز به حفاری را از بین می برد. یکی از اهداف منهول بازسازی خطوط بدون حفر زمین (ترانشه) است، یعنی منهول ها راه اصلی برای دسترسی به سیستم و بازسازی یا جایگزینی لوله ها بدون نیاز به حفاری امکان پذیر می کنند. آنها در فواصل منظم در سراسر سیستم فاضلاب تا تصفیه خانه برای دسترسی راحت در هر نقطه قرار می گیرند. در واقع منهول ها، نقاط دسترسی فاضلاب، می باشند. صرف نظر از اینکه آنها چه نامیده می شوند، بیایید نگاهی به داخل آنها بیندازیم و بدانیم عملکرد اصلی آنها چیست؟

تعریف منهول

منهول‌ها محصولاتی هستند که اتصال سطحی به شبکه فاضلاب زیرزمینی را فراهم می کنند. منهول ها شبکه فاضلاب ثقلی را در فواصل منظم (اغلب برای تغییر جهت) تقسیم می کنند. وظیفه اصلی آنها فراهم کردن دسترسی به لوله‌ها برای تمیز کردن، رفع گرفتگی‌ها و امکان بازرسی ارزیابی وضعیت توسط خدمه تعمیر و نگهداری است.

در داخل منهول طیفی از اجزای فرعی وجود دارد. بنابراین در یک کلام کلی، منهول پلی اتیلن خیلی بیشتر از یک حفره در سطح زمین است. اکنون ما اصول اولیه را می دانیم، پس بیایید به معنای واقعی کلمه وارد منهول شویم.

قطعات منهول

 1. کاور و حلقه منهول

به طور کلی گرد و ساخته شده از چدن با یک لایه بتنی، پلاستیک، فایبرگلاس و یا نانوکامپوزیت است. این درب منهول پوشش محکمی است که در داخل حلقه قرار می گیرد و قصد دارد یک سد و مانعی برای هوا را ایجاد کند تا از خروج بو و ورود جریان به داخل منهول جلوگیری کند. در بیشتر موارد، پوشش باید همسطح زمین اطراف باشد.

 1. نردبان دسترسی

به طور معمول با توجه به جنس منهول این نردبان انتخاب می شود. برای مثال در منهول های فولادی نردبان از فولاد ساخته شده است، در واقع پله ها نصب می شوند تا پرسنل تعمیر و نگهداری را قادر به بالا و پایین رفتن نمایند. در برخی موارد، به دلیل پیامدهای ایمنی با کارگرانی که از تجهیزات اختصاصی ورود به فضای محدود استفاده می‌کنند و یا شرایطی که ارتفاع منهول کم باشد، این پله ها حذف می شوند و راه و روش دیگری (برای مثال: نردبان های قابل حمل) برای دسترسی به منهول در نظر گرفته می شود.

 1. بخش مخروطی

درست در زیر پوشش، یک محلی به شکل مخروط وجود دارد که رفته رفته قطر محصول را افزایش می دهد تا قطر داخلی را به اندازه بزرگتر در زیر زمین تبدیل کند.

 1. تنه اصلی

زیر بخش مخروطی، تنه قرار دارد. این بخش به پایین منهول منتهی می شود. در منهول های عمیق تر، جدایی قابل توجهی بین تنه و محفظه انتهایی وجود خواهد داشت. قطر تنه بین 1 متر تا 1.8 متر (با توجه به اندازه منهول) متغیر است.

 1. بخش انتهایی

این یک سطح مسطح تر است که با این هدف تهیه شده است که منطقه ای را فراهم کند که خدمه تعمیر و نگهداری بتوانند بالای لوله قرار گرفته و برای انجام کارهای مورد نیاز بایستند.

 1. کانال

کانال در مرکز بخش انتهایی قرار دارد و جایی است که فاضلاب از طریق آن از منهول عبور کرده و به مسیر خود ادامه می دهد، بنابراین این بخش یکی از مهم ترین بخش های منهول است زیراکه هدف انواع منهول دسترسی به همین خطوط زیر زمینی است.

 1. نقاط ورودی و خروجی

از نقاط اتصال خطوط لوله به منهول به عنوان نقاط ورودی و خروجی جریان منهول یاد می کنند. در یک منهول پلی اتیلن می تواند چندین ورودی وجود داشته باشد اما تقریباً همیشه فقط یک خروجی وجود دارد. در موارد خاص ممکن است یک منهول دوشاخه ای نصب شود که جریان را به لوله های جداگانه مسیر انتقال تقسیم کند.

11

انواع منهول

سه نوع اصلی منهول وجود دارد که نسبت به عمق مورد نیاز دسته بندی می شود:

 1. منهول کم عمق

یک منهول کم عمق بین 75 تا 90 سانتی متر عمق دارد. اینها در ابتدای یک انشعاب فاضلاب یا در منطقه ای که ترافیک زیادی وجود ندارد استفاده می شوند. منهول کم عمق با یک درب جهت بازرسی ارائه می شود.

 1. منهول معمولی

اینها در خط فاضلاب با یک پوشش سنگین در بالای آن ارائه می شوند که این پوشش سنگین می تواند پلی اتیلن یا فایبرگلاس باشد. عمق آن 150 سانتی متر بوده و اغلب شکل مربعی را برای قالب گیری و ساخت آن استفاده می کنند.

 1. منهول عمیق

منهول عمیق در عمق بیش از 150 سانتی متر با پوشش بسیار سنگین در بالای آن ارائه می شود، در اینجا پوشش سنگین می تواند چدن یا بتن باشد تا بتواند قدرت و استقامت کافی را در مقابل فشارهای وارده داشته باشد. اندازه و قطر آن را می توان افزایش داد و سطح پایین آمدن جهت بررسی داخل منهول، در ارتفاع های زیاد نیز افزایش می یابد.

مواد مورد استفاده برای تولید منهول

چهار نوع اصلی منهول بر اساس مواد اولیه سازنده عبارتند از:

 1. منهول های پلاستیکی

منهول های پلاستیکی با استفاده از مواد پلی اتیلن ساخته می شوند (منهول پلی اتیلن). با وجود پلاستیکی بودن این محصول، به دلیل استفاده از پلی اتیلن مرغوب، ساختاری یک تکه و بادوام تولید می شود. این منهول پلی اتیلن از هیچ گونه درزگیر یا موم بهره نمی برد زیرا در طولانی مدت باعث چندین مشکل نگهداری می شود.

منهول های پلاستیکی در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند. این ها با گذشت زمان از بین نمی روند و نیازی به بازسازی و نگهداری مکرر با گذشت زمان ندارند. این منهول ها با لوازم جانبی اضافی مانند نردبان و درب مخصوص منهول ساخته می شوند.

 1. منهول های بتنی پیش ساخته

ساخت منهول توسط بتن پیش ساخته یک روش سنتی و قدیمی است. این منهول در کارخانه ای که خارج از سایت نصب قرار دارد مهندسی شده و تولید شده اند. از این رو این نوع منهول کیفیت را تضمین می کند و همچنین نصب سریع را فراهم می نماید. منهول های پیش ساخته به صورت آماده فقط در محل نصب قرار می گیرند و نیازی به مونتاژ یا نصاب ماهر نیست.

12

 1. منهول های فایبرگلاس

منهول های فایبرگلاس به مانند یک منهول پلی اتیلن طراحی شده اند که شامل یک بدنه و یک پوشش است. این ساختار اساسی منهول می تواند همچنین دارای ویژگی های اضافی مانند کانال های متصل کننده خطوط فاضلاب، سرریزها، فلوم ها، واحدهای جداسازی آب جمع آوری شده از طوفان و غیره باشد که در اینصورت منهول ترکیبی از چندین بخش خواهد بود. اما فناوری فایبرگلاس، بخش ها را طوری به هم می‌چسباند که یکپارچه به نظر بیایند و رفتار یکپارچه داشته باشند زیرا در این شرایط هیچ درزگیر یا مومی وجود نخواهد داشت.

 1. منهول چدنی

در برخی موارد و با تشخیص کارشناس و ناظر فنی، نیاز به استفاده از منهول چدنی می شود. این نوع منهول نیز دارای مزایا و معایبی است که از مزایای آن می توان به طول عمر بالا و از معایب آن می توان به وزن بسیار سنگین آن اشاره کرد که به همین جهت بیشتر بعنوان یک محفظه بازدید شناخته می شوند و منهول های بزرگ چدنی علنا از بازار حذف شده اند.

جهت دستیابی به مشخصات فنی و لیست قیمت انواع منهول تقاضا دارد به سایت ناب زیست (https://naabzist.net) مراجعه فرمائید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه